1. Bölüm 11. FASIL: HZ. PEYGAMBER’İN İSLÂMA DAVET İÇİN YAYA OLARAK YOLCULUK YAPMASI

Huseyni

Müdavim
1. Bölüm 11. FASIL: HZ. PEYGAMBER’İN İSLÂMA DAVET İÇİN YAYA OLARAK YOLCULUK YAPMASI

11. FASIL: HZ. PEYGAMBER’İN İSLÂMA DAVET İÇİN YAYA OLARAK YOLCULUK YAPMASI

Rasûlullah’ın Yürüyerek Taif’e Gitmesi

- Ebu Talib vefat ettiği zaman Hz. Peygamber yaya olarak Taif’e gitti. Onları İslâm’a davet etti. Fakat İslâm’ı kabul etmediler. Hz. Peygamber geri döndü. Bir ağacın gölgesinde, iki rekât namaz kıldıktan sonra şunları söyledi:

“Ey Allah’ım! Zayıflığımı, halkın gözündeki kıymetsizliğimi sana şikâyet ediyorum. Ey merhametlilerin en merhametlisi. Acaba beni kime bırakıyorsun? Benden hoşnud olmayan bir düşmana veya emrimi eline verdiğin bir yakınına mı? Eğer sen benim hakkımda öfkeli değilsen, başka hiçbir şeyden perva etmem. Ancak senin afiyetin benim için daha geniştir. Karanlıkları pırıl pırıl parlatan senin o mübarek veçhine sığınıyorum. Zira dünya ve ahiret işleri onun sayesinde düzene girmiştir. Rıza sadece senin rızandır. Sen razı oluncaya kadar bu yalvarış ve yakarışa, devam ederim. Kuvvet ancak Allah’tandır”
[1]

[1]
Tabarani (Abdullah b. Cafer’den); Heysemi VI/35 Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 1/98.

Cevap: 1. Bölüm 11. FASIL: HZ. PEYGAMBER’İN İSLÂMA DAVET İÇİN YAYA OLARAK YOLCULUK YAPMASI

"Allâh ve melekleri Peygamber'e çokça salât ederler Ey mü'minler! Siz de O'na çokça salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin"
(el-Ahzâb, 56)