A Dostum Bağdatın kelbleri de öyle yapıyor..

Tarihci

Marmara Tarih
A dostum bağdatın kelbleride öyle yapıyor

bir gun bir hakdostu (sahabelerden biri) bir adama sorar: nasıl idare ediyorsunuz?

adam da şöle der: bulduğumuz zaman yiyoruz bulamadığımız zaman da sabrediyoruz..

bunun uzerine hakdostu derki: A dostum bağdatın kelbleride öyle yapıyorlar, buldukları zaman yiyorlar bulamadıkları zaman sabrediyorlar, peki insanlık nedir?

Bulduğun zaman dağıtırsın bulamadığın zamanda oturur sabredersin, işte ideal insan başkaları için yaşamasını bilecek,, Seyyidina Hz Ömer yanında oğlu Abdullah

varken sokakta düşe kalka yürüryen çamurlar içinde bir kız çocuğu görür döner oğlu Abdullah a sorar : acaba bu çamurlar içinde böyle perişan sürünen kız çocuğu

kimindir? Oğlu Abdullah diyorki: babacım o sizin torunuzdur... benim kızım demiyor sizin torununuzdur diyor..

kendi zevklerine bu kadar kapalı, başkaları için o kadar açık...

Elif_Gibi

Well-known member
hz. ömerin torununu unutacak kadar davasıyla meşgul olmasını hatırlattı bana...

insan olmak galiba büyük bi sanat ve bu devirde çok kişi sanattan anlamıyor...

Tarihci

Marmara Tarih
Anlatırken dinleyenler, "bulunca yiyoruz bulamayınca da sabrediyoruz" lafını duyunca, "yaa işte bak adamlara, işte bu yani.." der gibi bakıyorlar sonra devamını duyunca ufukları biraz daha genişlemiş oluyor.. "hımmmmm" diye düşündükleri okunuyor yüzlerinden..

iyinesil

Well-known member
meşhur bir sözdür ki katılırım;
verimli bir müminin üç organı dolu olmalıdır :kalb(allah sevgisi,takva),beyin(maddi manevi ilim),mide...

ESRA1

Well-known member
Allah razı olsun
'bulduğunda dağıtmak bulamadağında sabretmek' hemen 'zor bişey sonuçta insanda nefis var' diyoruz tamam insanda nefis var ama yapmayada çalışmıyoruz
acaba şu kaç milyonluk ülkede kaçımız gerçek insan gibi insanız