İnadın gözü meleği şeytan görür

FaKiR

Meþveret Bþk.
[BILGI] "İnadın gözü meleği şeytan görür.

İnadın işi budur: Şeytan yardım ederse birisine, "melek" der, rahmeti de okutur.

Muhâlif(karşı) tarafında eğer meleği görse, libasını(elbisesini) değişmiş onu şeytan zanneder; adâvet(düşmanlık eder), lânet eder. Sözler,659)"
[/BILGI]

Anladıklarımızı paylaşalım inşallah.

1-Inat nedir?

2-Inat duygusu insana ne için verilmistir?

3-Inat dizginlerini nasil elimizde tutup, seytana kaptirmayiz?

4-Aile çekirdeklerinin parçalanmasinda inadin rolu nedir?

5-"İnadın gözü meleği şeytan görür." den ne anliyorsunuz?

ademyakup

Well-known member
Cevap: Vecize Analizi : İnadın gözü meleği şeytan görür

1-Inat nedir?

ısrarcı olma.

din konularında ve vatan konularında ısrarcı olsun.yoksa bir hapis korkusu ile inat olmazsa insan hizmetten vazgeçebilir.

3-Inat dizginlerini nasil elimizde tutup, seytana kaptirmayiz?

hak yolunda sarf etme..6.söz ile 9.mektub(mektubat)güzel açıklamış.

4-Aile çekirdeklerinin parçalanmasinda inadin rolu nedir?

yanlışda ısrarcı olmanın zararı büyük.

ısrarcı olan kişi,ısrar ettiği konu yanlış ise,ona doğruyu göstereni kendi görüşünde olmadığından ,melek gibi olan arkadaşını,şeytan olarak görür.

heysem

Well-known member

1-Inat nedir?
ayak direme bildiginden sasmamak , burnunun dikine gitmek gibi manalara gelir.

ALLAH c.c insana degisik duygular lütfetmistir. Ve bu duygulari kimin hangi yönde kullanacagini serbest birakmistir . Ya insan kendisine verilen bu hisleri terbiye edip yüce bir makama erismeye vasil olacak yahutta hislerinin esiri olup dalalette kalacak.

Insan fanidir bu dünyada bir misafirdir ve kendisine verilen inat duygusu tehlikelidir eger terbiye edilmezse ve dogru yolda kullanilmazsa ve bir anlik bir hadiseden dolayi inat ederse belki o bir anlik inadi ona senelerce zarar verecek yada büyük bir kayip olacaktir. Malum dünya fani ölüm anidir. Misalen bir inat ugruna kalp kirariz birde bakmissin ki telafi edemeden kalbini kirdigimiz insan bu dünyadan irtihal etmis .

BIze verilen inat duygusunu sürekli bizi tetikleyen ve ayagimizi kaydirmak isteyen melun seytana uymama hususunda istimal edersek , ve iman hakikatlerini ve kulluk görevlerimizi ögrenmek , yerine getirmek , teblig etmek ve ebedi kurtulusumuz icin, hayirli islere yöneltirsek muhtemelen ki kazanc icinde kazanc saglayacaktir.

Hayirli ve serli islerin ayrilmasinda ve kimin daha güzel amel isleyecegi bakimindanda ayrica bir ölcüdür insana lutfedilen hisler .

_vatan_

Well-known member

Kendi istek ve arzularından başka hiç bir şeyi görmeyen bir insan,o istek ve arzularına ulaşmaya engel olacak her şeyi kendine zıt ve düşman gözüyle bakacaktır.Hedefinde ona yardımcı olacak ve yardım edecek her şeye ve her kişiye dost gözüyle bakacaktır.O hedefe varmanın ona zarar vereceğini gören bir dostun yardım etme gayretine bile yanlış gözle bakmasına sebeb olacaktır.Ona bile düşman gözüyle bakmasına sebebiyet verecektir.Lakin o hedefine varacağında zarar göreceğini bilen birisi bile bile ona yardım etse o kişiye dost gözüyle bakacaktır.Kısaca inat dostu düşman,düşmanı dost gösterir.

Umarım yanlış bişi yazmamışımdır.
En derin saygılarımla
Kardeşiniz_vatan_

ademyakup

Well-known member

İnsana inat duygusu verilmezse idi.

hak yolunda,davası uğrunda ısrarcı olur muydu.

inat duygusu ruhun yaşayabilmesi,insanın hayatını devam etmesi için ,diğer duygular gibi gereklidir.

çevrecilerin diliyle konuşursak,ekoloji denge için gereklidir,insanın hayatında.

daha da tefekkür edilebilir,bu bakış açısyla.

ademyakup

Well-known member

daha iyi anlaşılması için,

Allah bize şefkat hissini vermeseydi,

şefkatten anlarmıydık?

şefkat hissi olmasa ,

olacakları düşünelim...

bebek nasıl süt içeçek idi.

kim bakacaktı,ona kim nasıl katlanacaktı..daha da düşünelim...

şefkatin ne büyük nimet olduğunu..

inat hissininde büyük nimet olduğunu bu bakış açısıyla anlayalım.

FaKiR

Meþveret Bþk.

[NOT]
1-Inat nedir?
[/NOT]

inat etmek, israrci olmak, her meseleye itiraz etmek...

her teklife baskaldirmak...
fikrini beyan eden kisi daha sözünu bitirmeden ona muhalefet olmak , karsi cikmak inatciliktir.

(Samimi bir sekilde karsit fikrini beyan etmekle farklidir. ) Isyanci olma ve inatcilik arasinda buyuk bi fark vardir.

-----
Bazi insanlarla gecimsizliklik yasadiginizda, bunu isyanci ve inkilapci yapilarinin geregiymis gibi ön plana surselerde, aslinda altinda yatan inat duygusudur.

Bu kuruntu ve inat duygusuna marezet olarakta, inkilapci bir ruha sahip olundugu izlenimi olusturulma çabasi vardir.

Karsidaki insan daha sozunu bitirmeden, o kisiyi sirf sevmedigini icin, soyledigi hakikatlere muhalefet olmak, hakkin önüne set cekmektir.

""örnegin, bi istisare ortaminda, Huseyin agabey , bir cok insanin yararina olacak, guzel bir öneride bulundugunda,
ben sirf Huseyin abiyi sevmedigim için (sadece misalen diyorum:) )
daha sozunu bitirmeden, onun fikrine karsi cikiyorum,
ve yapilacak guzelliklerinde gerceklesmesine mani oluyorum.
( Huseyin abinin suanda kafasini salladigini görür gibiyim :) )
Bu inatcilik duyguma kilif olarakta , ya onun soyledigi sozu az daha susleyip farkli bi sekilde sunuyorum, yada inkilapci yapim geregi farkli bi arayis icinde olmamiz gerektigi one suruyorum.
Inatcilik duygusu hizmetin onunede gecmis oluyor.""

Sevmedigi bir insanin agzindan cikan hakikateleri kabullenmeyip, dogruyu yanlizca kendi sozlerinde arayan insanlar, ve hatta begendikleri sozlerde bile, soylediginiz dogruda aslinda daha iyi var deyip, soze karisan insanlar inat ahlakinin tescilli temsimcileridirler.

Eger Hak uzerinde anlasmak gerekiyorsa, inat duygusu kenara birakilmali,

Hak bulunduktan sonra ehak (daha hakli) bir gorus için (eger ayrimciliga sebep olacaksa) ugrasmamak gerekir, inatlasmamak gerekir, israrci olmamak gerekir.

Sozler mecmuasinda, Ustadimizda altini çiziyor zaten :

[BILGI]
" EY TALIBI HAKIKAT, MADEM HAKTA ITTIFAK, EHAKTA IHTILAFTIR,
BAZEN HAK EHAKTAN EHAKTIR. HEMDE OLUR HASEN, AHSENDEN AHSEN"
[/BILGI]

Hakikat cekirdeklerinde deniyorki ,

"Hak ta ittifak, daha hak olanda ihtilaf meydana geliyorsa, o takdirde hakka ittifak etmek ehak olanda ihtilaf etmekten daha iyidir.

Ayni sekilde hasen olanda, yani guzel olanda, ittifak etmek varken, ahsen, yani daha guzelde ihtilaf cikiyorsa bu durumda, hasen ahsenden daha ahsendir.

Herkes kendi meslegine gore: HUVE HAKKUN yani o bir haktir demeli.

Veya, HUVE HASENUN: yani o guzeldir demeli.

HUVEL HASENU: yani sadece guzel olan odur dememeli

Dayanisma ve ittifakla topluma uhuvvet asilanmali.

Hak bulunmussa, inat edip, ayrimciliga dusme pahasina, daha hak olan aranmamali, onun kavgasi yapilmamali.

Cunku ihtilaf ciksa, guc azalir.

Muslumanlar zayiflar, ve dusmanlarinin cizmeleri altinda ezilirler.

Aynen ihlas risalesinde gectigi gibi : herkes kendi mesrebinin muhabbetiyle, "BENDE HAK UZEREYIM, TUTTUGUMUZ YOL GUZELDIR" diyebilmelidir.

DAVAMÞEHADET

Well-known member

İşte Ad (halkı): Rablerinin ayetlerini tanımayıp reddettiler. O´nun elçilerine isyan ettiler ve her inatçı zorbanın emri ardınca yürüdüler. (11/59)

(Peygamberler) Fetih istediler, (sonunda) her zorba inatçı bozguna uğrayıp -yok oldu- gitti. (14/15)

Siz ikiniz (ey melekler), her inatçı nankörü atın cehennemin içine, (50/24)

Eğer O, rızkını tutsa (vermese), rızkınızı verecek olan kimmiş? Hayır; onlar, bir azgınlık ve nefret içinde inatla direniyorlar. (67/21)

Hayır; çünkü o, Bizim ayetlerimize karşı ´kesin bir inatçıdır." (74/16)

Huseyni

Müdavim

Eşek inadı diye bir tabir vardır :) İnadımız bazen o kadar bizi esir ediyor ki 5 para ehemmiyeti olmayan birşeye o inat uğruna servetimizi döküyoruz. Bu servet sırf maddi olarak algılanması gerekmez. Hayatımız, duygularımız, malımız mülkümüz, maddi manevi servetlerimiz var. Hayatımızın içinde inadın çok menfi neticelerini görebiliyoruz. Mesela bir örnek vermek gerekirse bir önyargı yüzünden "ben bu cemaatin dersine tövbe gitmem diyor birisi." Sonrasında önyargılarının yanlış olduğunu anlamasına rağmen sırf o sözü söylediğinden, o sözünü güya yememek için inat ediyor gitmemeye. Kazanılan hiçbirşey yok ama kaybedilen çok şey var bu şekilde. Sırf inat olsun diye birbirine nazire yapıp mal mülk yarışına girenler var. Tabi inat olunca işin içinde yanlışta çok oluyor. Bu yarışın çoğu zaman yarışanların iflasıyla neticelendiğine şahit oluyoruz. Ya da bedelini ağır maddi kayıplarla ödüyorlar. Şükürler olsun ki Allaha bizlere de vermiş o hissi. Biz de bu hisleri yine Onun razı olacağı dairede kullanma garetindeyiz. Allah hizmetinde inat ve sebat edenlerden eylesin. AMİN.

""örnegin, bi istisare ortaminda, Huseyin agabey , bir cok insanin yararina olacak, guzel bir öneride bulundugunda,
ben sirf Huseyin abiyi sevmedigim için (sadece misalen diyorum:) )
daha sozunu bitirmeden, onun fikrine karsi cikiyorum,
ve yapilacak guzelliklerinde gerceklesmesine mani oluyorum.
( Huseyin abinin suanda kafasini salladigini görür gibiyim :) )
Bu inatcilik duyguma kilif olarakta , ya onun soyledigi sozu az daha susleyip farkli bi sekilde sunuyorum, yada inkilapci yapim geregi farkli bi arayis icinde olmamiz gerektigi one suruyorum.
Inatcilik duygusu hizmetin onunede gecmis oluyor.""

FaKiR_ olsunda inadımız bunlar olsun, bunda da vardır bi hayır :)

Ukbaa

Well-known member

İşte insanda binlerle hissiyat var. Herbirisinin aşk gibi iki mertebesi var. Biri mecazî, biri hakikî.

Meselâ:Şiddetli bir inad ile; ehemmiyetsiz, zâil, fâni umûrlara karşı hissiyatını sarfeder.

Bakar ki, bir dakika inada değmeyen birşey'e, bir sene inad ediyor.
Hem zararlı, zehirli bir şey'e inad namına sebat eder.

Bakar ki, bu kuvvetli his, böyle şeyler için verilmemiş.

Onu onlara sarfetmek, hikmet ve hakikata münafîdir.

O şiddetli inadı, o lüzumsuz umûr-u zâileye vermeyip, âlî ve bâkî olan hakaik-i îmaniyeye ve esasat-ı İslâmiyeye ve hidemat-ı uhreviyeye sarfeder.

O haslet-i rezile olan inad-ı mecazî, güzel ve âlî bir haslet olan hakikî inada, -yani hakta şiddetli sebata- inkılab eder.
...

Eğer nefsin ve dünyanın hesabıyla istimal etse ve dünyada ebedî kalacak gibi gafilane davransa, ahlâk-ı rezileye ve israfat ve abesiyete medar olur.

Eğer hafiflerini dünya umûruna ve şiddetlilerini vezaif-i uhreviyeye ve maneviyeye sarfetse, ahlâk-ı hamîdeye menşe', hikmet ve hakikata muvafık olarak saadet-i dâreyne medar olur.

9. Mektub

akna

Well-known member

İnat sadece şeytanın desiselerine karşı kullanıldığında işe yarar diye düşünüyorum.
Günah işlememek, harama yönelmemek için inat etmeli insan.
Fakat inat, nefsin tetiklemesiyle şeytanın insana oynadığı çok tehlikeli bir oyun halini alabilir

Küllliyata genel olarak baktığım zaman inat ve inatçı kelimelerinin,
iman hakikatlerini reddeden, dalalette olan, şeytanın desiselerine aldanan insanlar için kullanıldığını görüyorum.
Ya da ikna edici açıklamalardan sonra, hakikatleri benimseyenler için “O adam inadı bırakıp..” şeklinde kullanılmaktadır.

Kişi söylediğinin hak olduğundan emin olsa bile inat etmemelidir, çünkü bu karşısındakini inkara sürükleyebilir.
İnat eden kişi hilm'den uzaklaşır, tatlı bir şekilde izah ettirmek yerine nefsini karıştırıp “ben haklıyım” düşüncesini dayatmaya çalışır.
Bunun için şeytandan sürekli Allaha sığınmalı, nefsi terbiye ile azami meşgul olmalı
Sabretmeye, yumuşak huylu olmaya gayret göstermelidir
Birde kişi alttan almayı bilmelidir.
“Tamam sen haklısın” demekle, kimse bişey kaybetmez
bilakis karşıdaki kişi kazanılabilir

Aile hayatında da bu böyledir
kişi haklı dahi olsa, karşısındakine kendi fikrini dayatmaya çalıştıkça araya mesafe girecektir tatsızlık çıkacaktır

abes olacak ama aklıma Münir Özkul ile Adile Naşit'in turşucu filmi geldi :)
ikiside turşucu ama biri sirkeyle biri limonla turşu yapılır diyor ve bir inat uğruna yuvalarını dağıtıyorlardı
maalesef bu şekilde çok örnek var

ne kadar alttan alan, vazgeçmiş, kaybetmiş gibi gözüksede, asıl kazanan odur
haklı olduğu halde münakaşadan geri durabilmek çok büyük erdemdir

teblið

Vefasýz

Malumunuz türkçe geniş bir dil;Bazen bir kelime bir kaç anlam ifade eder;

Yaşadığımız şu asırda hizmet ehline mensub olan müslümanlar iman hakikatlerini savundukları için bir çok muhalif fikirlerle ve düşmanlıklarıyla karşı karşıya gelirler;

Örneğin Efendimize (sav) olan sevgi ve bağlılığımız en çok hedef alınan noktadır muhaliflerce;

ve mücadele sürer Allahu Tealanın emri ilahisi dairesince;HAKK İLE BATILIN MÜCADELESİ KIYAMETE KADAR SÜRECEKTİR..;

ve bu şuur la yapılan mücadelede Büyüklerimiz İMAN SAFFINDAN kopmamamız için şöyle nasihat ve telkinlerde bulunurlar;

İNADINA SEVECEĞİZ İNADINA YAŞAYACAĞIZ ,İNADINA SAVUNACAĞIZ;

şimdi tam burada sorumu sormak istiyorum..İnat her zaman kötümüdür ,yoksa İSLAMİ MÜCADELEDE ADI AZİM VE SEBATMIDIR;

ne dersiniz bu konuda...İnatla azimin arasında ki ince çizgi nedir sizce?

Muvahhid1

Well-known member

Bana göre doğru olan bir şeyi kabul etmemeye inat denir.. Münakaşa ettiğimiz arkadaşın haklı olduğunu anladığımız halde nefis, inada meyillidir .. karşımızdakini aşağı görmek, ona düşmanlık beslemek, haset etmek gibi sebeplerden İnat, meydana gelir. Hakkı, düşmanımız dahi söylese kabul etmeliyiz, Hakkı kabul edememek kibirdendir. Kibir ise bilindiği gibi büyük günahtır. Hadiste de denildiği gibi Allahü teâlânın en sevmediği kimse, hakkı kabul etmekte inat edendir. Konu hakkında öyle güzel yorumlar getirilmiş ki bana da sadece inat etmek kötüdür demek kalmış .. :) .Bildiklerini bizimle paylaşan ve vesile olanlardan Allah razı olsun ..

Ukbaa

Well-known member

Cenab-ı Hak insana binlerce his vermiş. Verilen her his amacına uygun şekilde kullanılabileceği gibi muhalif bi şekilde de kullanılabilir. insanın iradesine bırakılmış. İnadı düşünürsek; bu hisle insan iman hakikatlerine uymakta, islam esasatlarını yerine getirmede, Hakka hizmet yolunda ısrarcı olursa bu his insanı her iki dünyada da mutluluğa götürür. Ama veriliş hikmetine zıt olarak istimal edildiğinde vecizede geçtiği gibi meleği de şeytan olarak gösterir.

İnadın hayra yönlendirilmiş haline sebat diyebiliriz. Üstad'da Risale-i Nur'da dalalette olanlar için inat, mü'minler için sebat kelimesini kullanmış.

akna

Well-known member

hani bazı kelimeler vardır ya sadece kötü anlamda kullanılır
tamamiyle kötü bir anlam içermesede negatifliği çağrıştırır
bana inat kelimesi de bu kelimelerden gibi geliyor
en azından bana öyle çağrışım yapıyor
yanılıyor da olabilirim tabii

İslami Mücadelede sebatkar olmak inatla ne derece bağlantılıdır çözemedim
inat ve azim birbirlerinden çok farklı kavramlar olarak geliyor bana
hakkınızı helal edin muhalefet etmek için değil
gerçekten anlayamadığım için söylüyorum
ama hizmette devamlılık göstermek şevkle ve azimle alakalıdır
inat, hırsı ortaya çıkarır hırs ise kişiye zarar verebilir

zaten İslam adına azim ve şevkle değilde inatla çalışılsa yarın tersine dönebilir insan
Allah cc muhafaza İslam aleyhinede inatla çalışılabilir
yani demek istiyorum ki
inatla yapılan herşeye nefs karışır gibi geliyor bana

bana bu şekilde çağrışım yaptı
ama doğrusu nedir tabii bilmiyorum

FaKiR

Meþveret Bþk.

Bana oyle geliyorki bu konuda ilk soruda takili kaldik : Inat nedir ?

Bu soruya hepimiz farkli cevaplar getirdik. Inat kemilesinin tanimi uzerinde uzlasmazsak akabinde anlattiklarimiz uzerinde ne kadar hemfikir oluruz.

Cogu zaman sorunlar ve anlasmazliklar, bir kavramin herkes tarafindan ayni tanima sahip olmamasindan kaynaklanir.

Ayni seylerden bahsettigimizi sanariz, ama aslinda farkli seyleri dusunuruz.

Veya ayni seyleri savunuruz, ama tanimladigimiz kelime karsidakinde farkli seyler cagristirdigindan,

ayni dusundugumuz halde farkli ifade ettigimizden farkli dusundugumuzu zannederiz.

Inat kelimesini tekrar, genis bir cevrecede , nasil tanimlayip, bu tanimda hemfikir olabiliriz?