Ad Kavmi ve Harhur Ruzgar

HAYA

Sevdam Davam
9/9/2009 - Ad Kavmi ve Harhur Ruzgar

Kategori: Cocuklarimiza ozel , Öykü
simsek3ee5.jpg

Ad Kavmi ve Harhur Ruzgar
Benim adim Harhur ruzgar. Allah'in izni ile dúnyanin bircok yerinde eserim. Ama oyle bir eserim ki butun ruzgarlar bile benden korkar. Cunku esmeye basladim mi orada ne toz kalir ne toprak.
Bir gun irem sehrine dogru esiyordum. irem sehrinin guzelligi hakkinda cok sey duymustum. Baglari bahceleri, meyveleri ve evleri cennete benzetilirdi. Burada yasayan halk, Ad Kavmi diye bilinirdi. Allah onlara buyuk bir bolluk ikram etmisti. Bahcelerinde yetisen bitkiler, meyveler dunyanin hicbir yerinde yoktu.
Butun bu nimetler icinde Iremliler Allah'a sukredeceklerine isyan eden bir toplum oldular. Kendilerinden baska herkesi kucuk gormeye basladilar. Ahlaksizlik diz boyuydu. Birbirlerine de deger vermiyor, saygi duymuyorlardi.
Butun bunlara ragmen Allah, kullarina merhamet ediyordu. Dogru yolu bulsunlar diye Hud a.s.'i onlara peygamber olarak gonderdi. kulak asip dinleyen bile olmadi. Hud a.s.'a icimizden birisin. Peygamber olduguna bir kanitin yok!" diyerek isyan ettiler. Onu olum le tehdit ettiler. Bunun uzerine Hud a.s. onlara soyle dedi: "Elinizden geleni yapin. Size karsi Allah bana yeter." iste o gunden sonra irem halki Hud a.s.'i oldurmek icin hazirliklara basladilar. Fakat gun gectikce irem'de bir seyler kotuye gidiyordu. Bulutlardan tek yagmur damlasi inmedi topraga. Pinarlar, meyve agaclari kurudu. Ad Kavmi bundan da ders almadi. Hala putlarina tapmaya, dua etmeye devam ediyorlardi. Oysa bútún bunlar Allah'tan bir uyariydi.
Bir sabah ansizin gokyuzunde tuhaf kara bulutlar belirince cok korktular. Onlar belki sadece yagmur yagar diye beklerken ben son hizimla sehre dogru yol aldim. Estikce estim. Agaclar kokunden koptu. Evlerin catilari uctu. Toprak toz birbirine karisti. Ardindan, gorulmemis bir yagmur yagmaya basladi. Sel kenti altust etti. Cigliklar ta uzaklardan duyuluyordu. Herkes dokulen yapraklar gibi yerlere serilmisti. Boylece irem sehri tarihe karisti. lste Allah, kotulúkte sinir tanimayanlari boyle cezalandiriyordu.
Fakat buyuk felaket Hud a.s.'a inananlara zarar vermedi. Onlar hep birlikte, baslarinda Hud a.s., Mekke'ye dogru yola ciktilar.
(Kadriye Bayraktar