Gilaburu bitkisi tam bir şifa deposu

NuruAhsen

Sonsuz Temâþâ
Gilaburu bitkisi tam bir şifa deposu.. İşte faydası!

3042.jpg

Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt içinde...

Kayseri ve yöresinde yetişen gilaburu bitkisinin doğal şifa kaynağı olduğu belirtildi.

Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt içinde ve dışında birçok üniversitede yapılan araştırmaların Kayseri ve yöresinde yetişen gilaburu bitkisinin şifa kaynağı bir bitki olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Gilaburu bitkisinin ve suyunun birçok hastalığa iyi geldiğini ifade eden Aksoy, şöyle devam etti:

''Gilaburu suyu içeriğindeki asitler nedeniyle antikanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri bağlayarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi durdurmakta. Bu özelliği nedeniyle gilaburu suyu, yaşlanmayı geciktirici, mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahip. Gilaburu bitkisi, kanser önleyici, antioksidan ve C vitamini deposu, kısaca her derde deva bir bitki. Bu bitkinin suyunu midesinde ve bağırsaklarında ülser olanlar tüketmemeli. Çünkü bitki asitli bir yapıya sahip. Bu bitkinin ortaya çıkmamış diğer şifalı özelliklerinin tespiti için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırmalar devam ediyor.''

-GİLABURU ŞENLİĞİ DÜZENLENECEK-

Akkışla Kaymakamı Emre Nebioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri ve yöresinde yaygın olarak yetişen gilaburu bitkisinin yerel ve ulusal anlamda tanıtımını yapmak için 27 Temmuz pazar günü şenlik düzenleyeceklerini söyledi.

Akkışla ilçesinde bolca üretilen gilaburu bitkisinin ilçe insanına büyük bir ekonomik avantaj sağlayacağını umduğunu belirten Nebioğlu, şöyle konuştu:

''İlçemizde gilaburu bitkisinin üretimini yaygınlaştırmak maksadıyla profesyonel anlamda 8 örnek bahçe kurduk. Akkışlalılar, evlerinin önünde yetişen, bağ ve bahçelerinin sınırını belirlemek amacıyla diktikleri gilaburu bitkisini artık ekonomik bir ürün olarak görmeliler. Meyve suyu fabrikaları gilaburu bitkisinin suyunu şişelerde satıyor. Amacımız, gilaburu bitkisinin üretimini artırmak, faydalarını da insanlığa duyurmak''

-GİLABURU BİTKİSİ-

Kayseri ve çevresinde sıklıkla yetişen ve üzüm meyvesini andıran, 30-40 meyve tanesi bir salkım oluşturan gilaburu, Kayseri ve çevresinde ''gilaburu, gilebolu, gilaboru, gilabı, giraoğlu'', Konya'da ''giligili, gilaboru veya giraboğulu'', Sivas ve Yozgat'ta ''gilaburu, girabolu, geleboru'', Tunceli'de ''dağdağan, dağdığan, geleboru, gilabada ve gildar'' adıyla biliniyor.

Ağaçtan sonbaharda toplanan gilaburu meyvesi, su dolu bir kapta bir süre salamura yapılarak bekletildikten sonra suyu sıkılarak veya taneleri yenilerek tüketiliyor.

Bazı meyve suyu fabrikaları ise gilaburu suyunu şişeleyerek piyasaya sürüyor.

Bugün

memluk

Hatim Sorumlusu
evet gerçekten şifa deposudur kışın tuketilir yaşlıların hastalanınca canı gılaburu çeker ferahlatıyor derler içtikçe kan kırmızısı suyu olur rabbimin hikmeti işte

acemimuhendis

New member
Gilaburu Kadın Hastalıklarına da iyi geliyor.

Gilaburu’yu kullanan okuyucularımızdan Cennet hanım “Gilaburu”nun faydalı olduğu hastalıklar" yazımıza yaptığı yorumda gilaburu ile böbrek taşı probleminden kurtulduğunu ve kadınların muayyen günlerindeki ağrılardan gilaburu ile kurtulduğunu söylemiş. Tansiyonunun da gilaburu ile düzene girdiğini söyleyen Cennet Hanım’ın yorumu şöyle :
Gilaburu meyvesinden elde ettiğim faydayı, sizlerle paylaşmak isterim umarım başkalarına da bir faydam olur. Gilaburu ile tamamen tesadüfi olarak tanıştım. uzun yıllardır böbrek taşı ve bundan dolayı her zaman böbrek rahatsızlığı çeken biriydim. bir ara çok ağrılarım olunca, birde bir aktara danışıp ağrı kesici bulayım diye düşünürken gilaburuyu tavsiye etti, aldım doğal meyve suyu olduğu için zararlı olmayacağını düşünerek günde 3 bardak olarak düzenli içtim. ilk bir ay sonunda böbrek taşı düşürdüm. idrar yolu yanma ve iltihap problemim ise hiç kalmamıştı. fakat asıl bana faydalı olduğu başka bir konu var ki umarım herkeste bundan faydalanır. kadınların muayyen günlerindeki geçirdiği günler benim için ağrı ve çok kan kaybından dolayı adeta işkence gibi geçmekte idi. kan kaybım o kadar had safhada oluyordu ki ayağa kalkamıyordum. fakat gilaburu ile artık hiç ağrı kesici kullanmıyorum ve kanamalarım çok çok normalleşti. ayrıca tansiyon problemim düzene girdi. ve inanılmaz bir şey ama hiç diyet yapmadığım ve gıdamı normal aldığım halde müthiş şekilde zayıfladım. böbrek taşım için içtiğim gilaburu birçok rahatsızlığıma şifa oldu Allah’ın izniyle. şimdi her ne olursa olsun günlük 3 bardak gilaburumu ihmal etmiyorum… kesinlikle denemenizi tavsiye ederim… Rabbimin yarattığı doğal besinlerle şifa bulunuyor. ben kendim yaşadım…

Moderatör tarafında düzenlendi: