Kediler niçin bıyıklıdır?

heysem

Well-known member
Kedilerin bıyıklarının kökü, vücutlarında sinir ve damarların yoğun olduğu bölgelerdedir.
Oldukça hassas olan bıyıklarıyla kediler, hava akımındaki küçük değişiklikleri bile hisseder.
Cisimlerin çevrelerindeki hava akımlarını hissettikleri için de sağa sola çarpmazlar.
Ayrıca bıyıklar tabiî cetvel görevi görerek, kedilerin bir delikten geçip geçemeyeceğine karar vermesine yardımcı olur.
kedi73.jpg

israfil

Active member
Ben de (ne derece doğru dilemiyorum ama) denge ve yol tayininde kullandıklarını duymuştum. Çocuklara söylememek lazım ama bıyıklarını kesince yolunu bulamıyormuş :)

Denemedim, bilmiyorum :)

israfil

Active member
Bir bilgiyi kendime mâl etmek istiyorsam, uygulanabilir bir bilgiyse, deniyorum :)

Siz buna "denemek" der, "ilginç" bulursunuz; öteki buna "hakkalyakîn öğrenmek" der, "müdakkikane" bulur; beriki de gelir "müdakkik" ile "muhakkik" arasındaki farka dikkat çeker.. Kimbilir, birisi de Üstad Hazretlerinin neden muhakkikten ziyada müdakkik kelimesini kullandığını tartışır.. Forumun güzelliği işte :)

heysem

Well-known member
evet haklisiniz her insan kendi penceresinden bakar ve ona göre hüküm verir.
fikirlerin cesitliligi ise bir zenginliktir farkli ufuklar acar zihinlerimizde .
hani derler ya büyüklerimiz bes parmagin besi bir degil :) öyle iste.. bizim forum :)))