Güneşi sağ elime verseler!

Muvahhid1

Well-known member
Resulullah efendimiz peygamberliğini tebliğe devam ediyor
nokta.gif
. Bütün tepkilere rağmen
nokta.gif
. Bir gün yine, "Buraya geliniz, toplanınız, size mühim bir haberim var" diye seslendi.

Safa Tepesi'nde toplanan halka sordu:

- Ey Kureyş kabileleri! Ben size, şu dağın ardında bir düşman ordusu var, üzerinize hücum etmek üzeredir desem, bana inanır mısınız? Onlar:

- Evet inanırız. Çünkü, sende şimdiye kadar doğruluktan başka bir şeye şahid olmadık. Senin yalan söylediğini hiç görmedik!
nokta.gif

- O zaman beni dinleyin! Ben size geleceği muhakkak olan şiddetli azabın bildiricisiyim. Allahü teâlâ bana, en yakın akrabalarımı ahıret azabı ile korkutmamı emretti. Sizi, La ilahe ill
Allah.gif
ü vahdehu la şerikeleh, diyerek iman etmeye davet ediyorum. Ben de O'nun kulu ve resulüyüm. Eğer buna iman ederseniz, Cennet'e gideceksiniz. Siz, "La ilahe illallah" demedikçe, ben size ne dünyada bir fayda, ne de ahırette bir nasib sağlayabilirim?
nokta.gif

Ebu Leheb'in dışında bir muhalefet gelmedi. Aralarında konuşarak dağıldılar.

Sevgili Peygamberimiz, bu davetlerden sonra nerede bir kimse veya topluluk görse, onlara İslâm'ı anlattı. Hakiki kurtuluşun; nefse uymaktan, zulümden, haksızlıktan ve her türlü kötü işlerden uzaklaşmakla ve Allahü teâlâya iman etmekle mümkün olacağını bildirdi.
Nefslerinin isteklerine, şehvetlerine uyanlar, zayıfları ezenler ve azgınlıkta aşırı gidenler buna şiddetle karşı çıktılar. Bütün bu bozuk işlerine son verileceğini görerek, Muhammed aleyhisselamın bildirdiklerini inkar ettiler. O'na ve inananlara düşman oldular.
Müşrikler, önce alay ediyorlardı. Sonra baskı ve işkencelerini arttırmaya karar verdiler. Müminleri sindirmek, İslâm davasına zarar vermek istiyorlardı.

Bir gün Utbe, Şeybe ve Ebu Cehl, Ebu Talib'e; "Sen bizim büyüğümüzsün. Biz, sana daima saygı gösterir, hürmet ederiz. Şimdi, kardeşin oğlu, yeni bir din kurdu. Putlarımıza kızıp bizi kafirlikle itham ediyor. Kendisine nasihat et. Bu işten vazgeçir. Şayet vazgeçmezse, O'nun hakkından nasıl gelineceğini biz biliriz
nokta.gif
." dediler.

Ebu Talib, onları yatıştırarak geri gönderdi ve durumu Peygamberimiz üzülmesin diye, O'ndan sakladı. Müşrikler, bir müddet sonra tekrar toplanıp, Ebu Talib'e yine geldiler, onları oyalamaya çalıştı. Fakat inadlarında ısrar ettiler.

Ebu Talib, çok sevdiği yeğeninin kırılmasını istemediği gibi, kavmiyle aralarında herhangi bir düşmanlık çıkmasını da arzu etmiyordu. Peygamberimize gelip;
- Ey Muhammed! Bütün kavim sana düşmanlıkta birleştiler ve bana şikayete geldiler. Akraba arasında düşmanlık, iyi değildir. Onlar kendilerine kafir dememeni ve bozuk yolda olduklarını söylemeyip, kötülememeni isterler, dedi.
Bunun üzerine Efendimiz;

- Ey amca! Şunu bil ki, güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler ben asla bu dinden ve onu insanlara tebliğ etmekten, bildirmekten vazgeçmem. Ya, Allahü teâlâ bu dini bütün cihana yayar, vazifem biter; veya bu yolda canımı feda ederim, buyurdu ve ayağa kalktı.

Mübarek gözleri yaş ile dolmuştu. Resulullah efendimizin üzüldüğünü gören Ebu Talib, söylediklerine pişman oldu ve O'nun boynuna sarılarak;

- Ey kardeşimin oğlu! Yoluna devam et, istediğini yap. Ben hayatta oldukça seni himaye edip, koruyacağım, bundan endişen olmasın! dedi

alıntı.

teblið

Vefasýz
23 Yıllık Risaleti boyunca Efendimiz'i (sav) tanımak isteyen veya anlamak isteyen şu MUBAREK sözüne bakıpta imana gelir vesselam ;

- Ey amca! Şunu bil ki, güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler ben asla bu dinden ve onu insanlara tebliğ etmekten, bildirmekten vazgeçmem. Ya, Allahü teâlâ bu dini bütün cihana yayar, vazifem biter; veya bu yolda canımı feda ederim

Nemi anlattı FAHRİ KAİNAT (sav) bu sözü ve tavrı yada DİRİLİŞİYLE;

Vefayı anlattı ,Teslimiyeti anlattı ,İtaati ,aşkı İmanı ve MUHAMMEDİ DAVAYI anlattı..RABBANİ yolda nasıl KIYAMDA durulacağını anlattı ve yaşadı;

Ey nebi sen ahde vefa'yı ne güzel yaşadın ve öğrettin ashabına;

Seni tanıyabilmek ,anlayabi,lmek her babayiğidin harcı değildir;

Sevdik ya RasulALLAH! Sevince nasıl cennet kesilinir Onu da sen öğrettin ya RasulALLAH! Taif’ten kan revan içinde dönerken Rabbine yönelip “Eğer bana gazaplı değilsen, çektiklerimin hiçbirine aldırmıyorum!” diyecek kadar sevgisine sadık kalmayı senden öğrendik

Ve buğz ettik Kötüye, batıla, küfre, zulme, zorbalığa, günaha, hainliğe, alçaklığa, kalleşliğe, nemrutluğa, firavunluğa, şeytanlığa buğzetmeyi senden öğrendik “VALLAHi ey amca! Güneşi sağ elime, ayı sol elime verseler yine de davamdan vazgeçmem!” diyecek kadar kararlılığı senden öğrendik

selam olsun MUHAMMEDİ DAVADA KIYAMDA DURAN MÜCAHİDLERE..
Allah (cc) razı olsun hüda kardeşim;hem güzel hemde duygulandırıcı bir konu seçimi..sağolun..

Muvahhid1

Well-known member
23 Yıllık Risaleti boyunca Efendimiz'i (sav) tanımak isteyen veya anlamak isteyen şu MUBAREK sözüne bakıpta imana gelir vesselam ;

- Ey amca! Şunu bil ki, güneşi sağ elime, ayı da sol elime verseler ben asla bu dinden ve onu insanlara tebliğ etmekten, bildirmekten vazgeçmem. Ya, Allahü teâlâ bu dini bütün cihana yayar, vazifem biter; veya bu yolda canımı feda ederim

Nemi anlattı FAHRİ KAİNAT (sav) bu sözü ve tavrı yada DİRİLİŞİYLE;

Vefayı anlattı ,Teslimiyeti anlattı ,İtaati ,aşkı İmanı ve MUHAMMEDİ DAVAYI anlattı..RABBANİ yolda nasıl KIYAMDA durulacağını anlattı ve yaşadı;

Ey nebi sen ahde vefa'yı ne güzel yaşadın ve öğrettin ashabına;

Seni tanıyabilmek ,anlayabi,lmek her babayiğidin harcı değildir;

Sevdik ya RasulALLAH! Sevince nasıl cennet kesilinir Onu da sen öğrettin ya RasulALLAH! Taif’ten kan revan içinde dönerken Rabbine yönelip “Eğer bana gazaplı değilsen, çektiklerimin hiçbirine aldırmıyorum!” diyecek kadar sevgisine sadık kalmayı senden öğrendik

Ve buğz ettik Kötüye, batıla, küfre, zulme, zorbalığa, günaha, hainliğe, alçaklığa, kalleşliğe, nemrutluğa, firavunluğa, şeytanlığa buğzetmeyi senden öğrendik “VALLAHi ey amca! Güneşi sağ elime, ayı sol elime verseler yine de davamdan vazgeçmem!” diyecek kadar kararlılığı senden öğrendik

selam olsun MUHAMMEDİ DAVADA KIYAMDA DURAN MÜCAHİDLERE..
Allah (cc) razı olsun hüda kardeşim;hem güzel hemde duygulandırıcı bir konu seçimi..sağolun..

yazını okuyunca içten bı salavat getiresim geldı .. :)
Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Muhammed.
Allah senden de razı olsun kardeşim...:gül: