İnsanın kıymeti himmeti nispetindedir

FaKiR

Meþveret Bþk.
Bediüzzaman'ın motivasyon sözü

57735.jpg

Vakit yazarı Ali Erkan Kavaklı, 'Motivasyon, yetenekten önce gelir' başlıklı motivasyonla ilgili yazısında, Bediüzzaman'ın motivasyonu ifade eden sözünü yazdı.

İşte Ali Erkan Kavaklı'nın yazısından ilgili bölüm:

"Tüyap Kitap Fuan'nda birçok üniversiteli, liseli ve ilköğretim okulu öğrencisi ile sohbet etme fırsatını buldum. Fatih Üniversitesi matematik öğrencisi bir grup geldi, kitaplarıma baktılar ve bu arada niçin başarı ve motivasyon kitabı yazdığımı sordular.

"Ömrünü eğitime adamış. 45 kitap yazmış, yüzlerce konferans ve binlerce ders vermiş biri olarak tecrübelerimi anlatıyorum. Başarılı insanların hayatını inceliyor ve başarı metotlarını aktarıyorum. İnsan kendi başına bir yol açabilir, ama yeni bir yol keşfederken yanılabilir de. Akıllı insan, başkalarının aklından faydalanır. Gençler kendilerinden öncekilerin tecrübesinden faydalansın diye yazıyorum.'" dedim.

"Başarılı olmak için kimseden bir eksiğiniz yok. başarılı insanları modelleyin ve onlar ne yaptıysa siz de yapın.

"Hedef belirlemek ve bunun için çalışmak, insanın kendine güvenmesini sağlar. Bir amacı gerçekleştirmek için çalışan insan kendini değerli hisseder.

"İnsanın kıymeti himmeti nispetindedir. Kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millettir." der Bediüzzaman. Yüksek idealler, insanları yükseltir.

Hiçbir şeyi gerçekleştirmek istemeyen insan değersizdir. Yetenekli olması bir şey ifade etmez. Büyük idealler, sıradan insanları kahramanlaştırır."