İngilizce Biliyor musunuz ?

Ýngilizce Biliyormusunuz ?

• Evet..çok iyi biliyorum..

Kullanılan: 6 26.1%
  • Biraz biliyorum

Kullanılan: 5 21.7%
  • Liseden sonra butun alakami kestim

Kullanılan: 2 8.7%
  • yazi dilinde konusmadan daha iyiyim

Kullanılan: 1 4.3%
  • Az çok biliyorum..kendimi idare edebilecek seviyede

Kullanılan: 4 17.4%
  • Hayir..Hiç bilmiyorum

Kullanılan: 5 21.7%

• Kullanılan toplam oy
    23

FaKiR

Meþveret Bþk.
What's your english skill level?

Forum kardeslerimizin ingilizce diline olan kabiliyetlerini merakima binaen boyle bir anket sunuyorum.

Ingilizce biliyor musunuz?

------------

Do you know your English skill level? Which is the right course to begin with? You can get a quick idea of your skill level by looking through the descriptions of speaking and listening skill below. In order to determine the appropriate course for you, take our Online Placement Quiz.

Level 1 - Beginner Low
At the Beginner Low level, you have no functional ability. You may be able to list objects. You may be able to say a few memorized words or greetings. Communication is extremely limited. You often respond with silence or by using your native language. Your first language completely influences your pronunciation. People who are used to speaking with nonnative speakers will find you very difficult to understand. When listening, you have no functional ability. You might know a few individual words or lists. Almost everything must be repeated and reworded; you still may not understand.

Level 2 - Beginner
At the Beginner level, you have limited functional ability. With difficulty, you can give simple information. You can only use individual words or learned phrases in familiar situations. Communication is very limited. You might be silent or use your native language. Your first language very strongly influences your pronunciation. People who are used to speaking with nonnative speakers will find you difficult to understand. When listening, you have limited functional ability. With difficulty, you can understand simple information in familiar situations. You often have wrong responses because you don’t understand. You need much repetition, rewording and slowed speech in order to have a limited understanding.

Level 3 - Beginner High
At the Beginner High level, you have basic survival ability. You can give simple information using individual words or learned phrases in familiar and immediate situations. Your vocabulary is basic. You omit many function words. You make many errors. Communication is limited. People who are used to speaking with nonnative speakers may find you difficult to understand. Your first language strongly influences your speech. When listening, you can understand memorized words and phrases. You can understand simple questions and information. You can understand the main idea of basic topics. There are misunderstandings. You need much repetition and slowed speech in order to understand.

Level 4 - Intermediate Low
At the Intermediate Low level, you can give general meanings on familiar topics for basic everyday needs. You can make polite, simple exchanges. Communication is difficult. Your English includes many grammar and word order errors. Your native language strongly affects your speech. Native English speakers who are used to speaking with nonnative speakers can understand you, but with difficulty. When listening, you need to hear the language spoken slowly. You need much repetition and rephrasing.

Level 5 - Intermediate
At the Intermediate level, you can maintain simple conversations on a variety of familiar topics. You can perform routine tasks with relative comfort. You cannot go into great detail. You can’t use complex language or speak at length about abstract topics. You often hesitate while speaking. You make many grammatical errors. You may not be able to say everything you want to say. Your native language influences your speech. Native English speakers who are used to speaking with nonnative speakers can understand you with some difficulty. When listening, you can survive in a second language environment. If you have some background knowledge you are able to handle limited everyday situations.

Level 6 - Intermediate High
At the Intermediate High level, you are able to function beyond your immediate survival needs. You can start and continue conversations with short utterances. You can speak about most transactional needs and some social situations. You have difficulty using complex language, going into detail, speaking at length, and expressing your needs. Your basic grammar is accurate but inconsistent. You will have difficulty finding the right words in all situations. Using repetition, you can be understood by native English speakers who are used to speaking with nonnative speakers. When listening, you may have some problems in understanding details, complex language, and longer discourse. You may change the subject due to your inability to understand.

Level 7 - Advanced Low
At the Advanced Low level, you can confidently, although with errors, converse at paragraph length in a variety of situations. These situations involve routine social needs and transactions, current events, and more complex work-related topics. With some mistakes, you demonstrate good control of simple grammar and syntax, using the past, present, and future tenses. You have a good use of vocabulary, although it is sometimes inaccurate. Most native English speakers can understand you. When listening, you can grasp overall meanings in a variety of routine situations and practical discussions. With some repetition and rephrasing, you can understand normal native speech.

Level 8 - Advanced
At the Advanced level, you can function well in everyday life and work situations in a second language environment, including situations with complications. You will be fairly comfortable in most social situations. You can understand and participate in conversations on current events topics. You can handle most work information and factual content. You can narrate and describe at paragraph length using the past, present, and future tenses. Although some errors are present, you are strong in vocabulary and syntax. Native English speakers easily understand you. When listening, some misunderstandings may occur, but you can understand most normal, native speech. Native English speakers may need to adjust their speech in order for you to understand, as you may not grasp all details. You may also not understand regional or cultural differences.

Level 9 - Advanced High
At the Advanced High level, most of the time you can effectively use complex language and communicative strategies on general topics, and also on familiar, specific topics. You demonstrate a high level of fluency and precision in syntax or vocabulary. Errors are only more evident when you are under pressure. There is an emerging ability for you to convey and understand subtle variations in meaning. Native speakers can easily understand you. When listening, you understand normal, native speech. You understand most complex language, especially on familiar topics. Your understanding may decrease when you are under pressure. Native English speakers may need to adjust their speech in order for you to understand fully, as you may not grasp all details and regional or cultural differences.

Abidin1

Well-known member
Ben Öğrenmeye-Geliştirmeye çalışıyorum. Kelime haznem geniştir. Genelde Nette Okuduklarımı da az çok anlayabiliyorum. Ancak filmlere vs. bakınca arada özellikle Amerikan ingilizcesi beni çıldırtıyor :S fauy gari lup vıy... hahaha.. Amerikalıların ingilizcesi gerçekten bir acayip. Ancak sokakta bir İngiliz turist görsem yada onların içinde kalsam sokak dilinde anlaşabilirdim yani sorun olmazdı. Tabi Grameri düzeltirsem kelime haznemi daha da arttırırsam çok daha iyi olur..:003:

Boş vakitlerde Boş durmak yok İngilizceye devam.. Özellikle telaffuz çok çalışıyorum. Bildiğim güzel kelimeleri yazayım.. İnşaallah doğru yazarım.

Allah Help you --- Allah size yardım etsin demek.
Allah be with you-Allah seninle birlikte olsun demek.
Allah is enough for me -Allah bana yeter demek.

İnşaallah gelecekte daha da geliştirebilirim ancak Amerikanca gerçekten garip..:D Sanırım ingiltere (au, nz. ca +int) ingilizcesi daha kibar bir dil..

Saygılar..

israfil

Active member
:)
üds ye yönlik biliyon mu kardeşim....

Davam Şehadet kardeş,
ÜDS dil sınavları içerisinde nispeten kolay bir sınavdır. Örneğin, KPDS ile ÜDS akademik camiada ekseriyetle eşit tutulmasına rağmen bu iki sınavın sorularını, örneğin paragraflarını, incelediğin zaman görürsün ki KPDS biraz daha ağır bir sınav. Elbette ki ikisi de İngilizce bilgisini ölçüyor, biri diğerinden farklı bir seviye belirlemek amacında değil ama KPDS soruları, özellikle gramer seviyesinde kalmış İngilizce bilenleri biraz daha zorlayıcı bir özelliğe sahip.

Ancak, her iki dili de adım gibi bilirim diyen mustafa Çetin kardeşimi, bu işe yıllarımı verdim diyen genç kardeşimi tenzih ediyorum.

israfil

Active member
Ben Öğrenmeye-Geliştirmeye çalışıyorum. Kelime haznem geniştir. Genelde Nette Okuduklarımı da az çok anlayabiliyorum. Ancak filmlere vs. bakınca arada özellikle Amerikan ingilizcesi beni çıldırtıyor :S fauy gari lup vıy... hahaha.. Amerikalıların ingilizcesi gerçekten bir acayip. Ancak sokakta bir İngiliz turist görsem yada onların içinde kalsam sokak dilinde anlaşabilirdim yani sorun olmazdı. Tabi Grameri düzeltirsem kelime haznemi daha da arttırırsam çok daha iyi olur..:003:

Boş vakitlerde Boş durmak yok İngilizceye devam.. Özellikle telaffuz çok çalışıyorum. Bildiğim güzel kelimeleri yazayım.. İnşaallah doğru yazarım.

Allah Help you --- Allah size yardım etsin demek.
Allah be with you-Allah seninle birlikte olsun demek.
Allah is enough for me -Allah bana yeter demek.

İnşaallah gelecekte daha da geliştirebilirim ancak Amerikanca gerçekten garip..:D Sanırım ingiltere (au, nz. ca +int) ingilizcesi daha kibar bir dil..

Saygılar..

Maşallah.. Allah muvaffak etsin, amin!

İngilizce aslında sanıldığı kadar zor değil zaten. Ancak maalesef eğitim sistemimizin kanayan yaralrından birisidir ki üniversite mezunlarının büyük çoğunluğu henüz bir dil sınavından %30'lık başarı gösteremiyorlar. Düşünebiliyor musunuz, bir kişiye 12-13 yıl dil eğitimi vereceksiniz ve bunun sonucunda hâlâ birşey öğrenememiş olacak..

Öğrencide özğrenme isteği yoksa, öğretmende de öğretme isteği yoksa...
Her yıl sil baştan başlanılıyor ve yine belli bir yere gelindiğinde bırakılıyorsa...
Lisan bilmenin ehemmiyeti farkedilememişse...
Ders geçmek için bir zaruriyet olarak addediliyorsa...
Ne bekleyebiliriz ki?

Abidin kardeşim,
Önce temeli oluşturmaya çalışın, ortak olanları,a bakın. Aksan farklılığını da dert etmeyin. Siz hangi aksanı konuşursanız konuşun (İngiliz, Amerika, Avusturya, Yeni Zellanda vs.) İngilizce bilen birisi sizi anlayacktır. Uluslararası sempozyumlarda, panellerde, çeşitli programlarda ya da filmlerde sonradan İngilizce öğrenenlerin, özellikle de ikinci dil olarak değil de yabancı dil olarak öğrenenlerin (ESL değil de EFL) konuşmalarına ya da yazılarına dikkat ediniz. Çok da mükemmel olmadıklarını farkedeceksiniz.

Vesselam.

Abidin1

Well-known member
Maşallah.. Allah muvaffak etsin, amin!

Amin. İnşaallah.

Abidin kardeşim,
Önce temeli oluşturmaya çalışın, ortak olanları,a bakın. Aksan farklılığını da dert etmeyin. Siz hangi aksanı konuşursanız konuşun (İngiliz, Amerika, Avusturya, Yeni Zellanda vs.) İngilizce bilen birisi sizi anlayacktır. Uluslararası sempozyumlarda, panellerde, çeşitli programlarda ya da filmlerde sonradan İngilizce öğrenenlerin, özellikle de ikinci dil olarak değil de yabancı dil olarak öğrenenlerin (ESL değil de EFL) konuşmalarına ya da yazılarına dikkat ediniz. Çok da mükemmel olmadıklarını farkedeceksiniz.

Vesselam.

Dediklerinizi aklında tutacağım.. Ülkemizdeki okullardaki İngilizce eğitimi çok zayıf bunda da haklısınız..

İngilizce artık dünyada bir gereklilik. İngilizce konuşmayan halklar bile artık İngilizce konuşarak anlaşmaya çalışıyorlarsa bu bunun ispatıdır. Ha kimi derki Çin ce de önemlidir. İspanyolcada, Fransızca da.. Ancak Kuzey Amerika ve Avustralya iki büyük kıta ve Hindistan dev bir nüfus.. İngilizce illaki şart yani.. Ne derece ilerletsek o kadar faydadır.. Aşağıda resmi dil olarak ingilizceyi kullanan ülkeleri gösteriyor..

English-as-Official-Language.png