Envar yayın evi hakkında?

Bezminur

Well-known member
Risale-i nur almadan önce baş ablalarımız olan müdebbir ablaya sordum hangi yayın evini önerirsiniz envar yayın evi dedi bediüzzaman hz'lerinin zamanında envar yayın evi mevcutmuş. Ama şimdi bir çok yayın evinden külliyat var.Hatta kelimeler hemem sayfanın altında mevcut.Bende hemen sayfanın altında kelimelerin anlamı olan eserlerden almayı düşündüm ama önermiyorlar.Çünkü kolaya kaçıyor diyorlar gerçektende öylemi? Sizlerinde bu konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

Sizce kolayı başarmakmı güzeldir? yoksa zoru başarmak mı?
Tabiki zoru başarmak daha güzeldir değil mi?
Anlamadığım kelimeleri hemen kelimenin altına yazıyor o şekilde çalışıyorum.

Külliyatımı değerli abim hediye etmişti :037: ALLAH CC.kendisinden razı olsun.

akna

Well-known member
Benim külliyatımda da kelime açıklamaları yok
çalışırken lugat karıştırmak, oradan kelime anlamı çıkarmak hem zihnen çok faydalı hem de kalıcı oluyor
bazen tembelliğim tutuyor ya da vakit darlığından internetten okuyorum
kelimelerin anlamlarıda hemen üzerine gelince yazdığı için o an kolay oluyor ama
hemen unutuyorum kalıcı olmuyor

Bezminur

Well-known member
ELH Lugatım'da var, lugatımıda abim hediye etmişti, ama benimde tenbelliğim tutup kelimelere netten bakıyorum.Manevi bir amcam kelimeleri yazarak çalışacaksın diyor ama kelimelerin altına yazınca iyi oluyor ama unutulabiliyorda:(
Peki envar yayın evi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?ENVAR YAYIN EVİ ÜSTADIMIZ ZAMANINDA YAYINLANMIŞMI?

Bezminur

Well-known member
Benim çok eksikliklerim var Kur-an kursuna gittiğimde risale-i nurlarla tanışmayı çok isterdim ama o zamanlar tanışmadım:( temel dini bilgiler kitabını kur-an kursundayken yalayıp yutmuştuk ama inanın tekrar etmeye etmeye hepsini unutmuşum, şimdi temel dini bilgiler kitabımdaki önemli yerleride ezberliyorum inş hep tekrar ederimde unutmam, ben risale-i nur dersi okuyacaksam ve okuyorsam önce kendim ilim öğrenmeliyim. ALLAH'ın isimlerini bilmiyorum:( Birgün Risale-i nur'u eşim okuyor, marifetullah dedi ve marifetullah'ın anlamını söyledi inanın çok etkilendim.SADECE ALLAH BİR DEMEKLE OLMUYOR.Önce ALLAH'I TANIMAK SIFATLARINI BİLMEK VE ALLAH'IN 99 İSMİNİ BİLMEK BİR MÜSLÜMANA ŞARTTIR.

akna

Well-known member
Envar Neşriyat ile ilgili inanın hiç bilgim yok kardeş

Evet Marifetullah İlmi çok ehemmiyetlidir
hatta yaradılış amacımız, kainatın yaradılış amacı bu ilme dayanır
Cenab-ı Hakk'ın sayısız isim ve sıfatları vardır
bu isim ve sıfatların yaratılmış tüm mevcudda sınırsız yansımaları cilveleri vardır
bizim kulluğumuzu yerine getirmemiz, baktığımız her şeyde bu yansımaları ve cilveleri görebilmemiz
sahip olduğumuz Marifetullah İlmi'nin derecesine bağlıdır
Elhamdülillah ki Risale-i Nur'lar bizi bu ilimle donatmaya müsait
yeterki biz hakkıyla okuyalım, amel edelim
Üstad Hz.'nin dediği gibi kendi malımız gibi sahip çıkalım

Zaten okudukça Allah cc'nun isim ve sıfatlarını öğreniyoruz
Benim Risale-i Nur'da en çok hayran olduğum şeylerden biri Esma-ül Hüsna'nın kullanılış şekli ve yerleridir..
Selam ve dua ile..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Bezminur kardeş;

Risale-i Nur eserleri belli bir zümreye ait olmadığından bir çok neşriyat ve yayınevi bu eserlerin basımını yapmaktadır. Kimisi lugatlı ve mealli basım yapıyorlar kimiside farklı şekillerde neşrediyorlar..

Envar neşriyat ustad bediüzzaman hayatta iken risale-i nurların basıldığı ilk neşriyat olduğundan daha celb edicidir. Bu sebeple hali hazırda bulunan birçok neşriyatın basdığı külliyat ile envar neşriyata ait külliyata baktığımızda içerik olarak bazen ehemmiyetli meselelerde değişiklikler yapılmış.. Bu bağlamda mesele önem arz ettiğinden ve olması gerekende içeriğin kelimesi kelimesine Ustad Bediüzzamanın neşrettiği şekilde olması. Yoksa lugatlı olmuş lugatsız olmuş çok önemli değil kişinin gelişimine göre lugatlıda olabilir lugatsızda meallide mealsizde..

Bu bağlamda size tavsiye edebileceğimiz yayın evleri olarak:

Envar Neşriyat
RNK Neşriyat
Söz Basım Yayın
İhlas Nur Neşriyat

Oku nasıl okursan oku yeter ki oku. Şimdi oku kabirde okuyamazsın..

Bezminur

Well-known member
Güzel bilgileriniz için tşkler ALLAH CC. razı olsun.

zübeyir abinin bir dava adamının notlarında Başarıya götüren prensipler kısmında sizin dediğiniz Şimdi oku kabirde okuyamazsın yazıyor.180 defa değil 1080 defa okusan yine az,daima okumak,azda olsa devamlı okumak.

YETERKİ okuyalım inş.

Muhterem Nur talebesi olmaya namzed hemşirem!
Envar Neşriyat şüphesiz öyle bir yayınevidir ki Muazzez üstadımızın emri ile kurulmuş ve Risaleler bizzat Üstadımızın istediği vech ve usule göre basılmış ve basılan bir yayınevidir.
Neşriyatın başında halen üstadımızın talebelerinden olan Ahmet Aytemur abi bulumakta. Ve dahi Abdullah Yeğin abimiz de eşlik etmekedir.

Risaleyi altında lügat açıklamalı okumak elbette zararlı olmamakla bereber Muazzez üstadımızın istediği tarz değildir.
Üstadımız bir şeyi tavsiye etmişse elbette bir çok hikmetlere mebnidir.Ve dediğini uygulamak bizlere vazife olsa gerektir.
Vesselam...

Bezminur

Well-known member
Hadim-i Nur vermiş olduğunuz güzel bilgiler için teşekkür ederim.ALLAH CC.razı olsun, inanın sizlerin güzel bilgilerinizi okuyunca içim çok rahatlıyor.Elbette üstadımız tavsiye etmiş ise birçok hikmeti vardır.

Hadim-i Nur vermiş olduğunuz güzel bilgiler için teşekkür ederim.ALLAH CC.razı olsun, inanın sizlerin güzel bilgilerinizi okuyunca içim çok rahatlıyor.Elbette üstadımız tavsiye etmiş ise birçok hikmeti vardır.
Bizler dahi sizlerin Risaleleri okumak ve anlamak için sarfettiğiniz gayretleri gördükçe pek seviniyoruz.
Muvaffakiyetler dilerim.Ve en ufak bir sual karşısında sizlere gayet mufassal cevaplar vermeye biiznillah her daim hazırız.
Vesselam...

Bezminur

Well-known member
ALLAH CC. RAZI OLSUN KARDEŞ.
Ben yıllardır tanımama rağmen kıymetini bilemedim, bu yüzden kendimden utanıyorum çok pişmanlıklarım var şimdi:( daha önce açmış olduğum konuya vermiş olduğum linkte soru sordum ama cvp verilmedi sanırım görülmedi cvplarsanız sevinirim.

Buyrun link; mesaj üstten 5.ci olan mesajımı yanıtlarsanız sevinirim.
http://www.risaleforum.net/risale-i...icin-evde-kendimizi-nasil-yetistiririz-2.html

Birde bu linkteki konumu bakarmısınız? Sağolsun bu konuyada kardeşler cvp verdiler fakat sizinde güzel bilgilerinizden faydalanmak isterim
http://www.risaleforum.net/bediuzza...izasi-icin-bu-konuya-bakip-yardimci-olun.html

ŞAYET CVPLAYACAK OLURSANIZ VERMİŞ OLDUĞUM KONU KISMINDA CVPLAMA YAPARSANIZ MEMNUN OLURUM.

SELAM VE DUA İLE...

Bilgili kardeşlerimiz değerli kaynaklar önermişler. Verilen kaynakları bir süre kitapçılık yaptığım için yakından yahut uzaktan tanıyorum. Gerçektende hepsi birbirinden değerli insanların kontrolunde yayım sunan yayınevleri. Yani şu yayınevi şu yayınevinden daha iyi yayın yapıyor, orjinal kelimeler var demek sanırım biraz tarafgirliğe sebep olacaktır. Ben şahsen bana en kolay geleni okumaya gayret ediyorum, sayfalar arasında bir kelimeyi bulmakla meşgul olmaktansa, sayfanın hemen altında anlamını okumak daha rahat oluyor :) Demek istediğim, size en kolay ve en lezzetli gelen yolu tercih edin :)

Yeni çıkan ve sayfanın altında açıklamaları bulunan Külliyatlar'da incelediğim kadarıyla tek bir nokta gözüme çarptı. Kriptoloji bölümünde gereksiz insanların hayatı yazılı. İnşAllah birdahaki basımlar'da bununda önüne geçeceklerdir.

mehmetsemih

Yeni Üye
Düzeltme: Envar Neşriyat 1979 da kurulmuştur. Ancak eserleri orijinal biçimiyle basma konusundaki titizliği ile temayüz etmiştir. Yayınevinin Cağaloğlundaki merkezini ziyaret ederseniz, hakiki ihlasın kokusunu alırsınız. Selamlar.

israfil

Active member
Evet, Üstad hazretleri henüz hayatta iken basıl eserler kendisine gösterilmiş, üstad da lüzumu olan yer varsa tashih edip tasdik etmiştir. Bu tarz, yani Üstad Hazretlerinin onayladığı tarz bizim için önemlidir, Hâdim-i Nur kardeşimin de söylediği gibi. Envar, Sözler ve RNK Neşriyet'ın basımını yaptığı tarz Üstad Hazretlerinin onayından geçmiş olandır.

Hatta "Sayfa altına bazı kelimelerin anlamını yazalım mı?" şeklinde gelen bir suale Üstad Hazretlerinin "Altına da imzanızı atarsınız." şeklinde cevap verdiğini işitmiştim.

Naçizane, bazı şeylerin asliyetini muhafaza etmek gerektiği kanaatindeyim.

Vesselam.

yozgati

Well-known member
Envar Neşriyat Tarihçesi

1920'li yılların başında Bediüzzaman, geçirdiği bir inkılab-ı ruhî neticesinde, “Yeni Said” tabir ettiği bir hayat ve hizmet devresine geçiş yapar. Ve bundan sonra telif ettiği eserlerine, “Risale-i Nur” ismini verir. İlk olarak, Arapça telif ettiği risaleleri müstakil olarak matbaalarda bastırıp neşreder. Burdur'a nefyedildiği 1925 senesine kadar olan beş-altı sene zarfında telif edilen bu risaleler, daha sonra bizzat Hz. Müellif tarafından, “Mesnevî-i Nuriye” namı altında bir kitapta toplanmıştır. Burdur'a nefyinden sonra ise Türkçe olarak “Nur'un İlk Kapısı” risalesini neşreder.

1935 Eskişehir Mahkemesine sevk edilene kadar ise, çoğu Barla'da olmak üzere Sözler, Mektubat ve Lem'alar'ın “26. Lem'a İhtiyarlar Risalesi”ne kadar olan kısmını telif eder. Ancak gerek bu mecmuaları gerekse bilâhare telif olunan risaleleri görüp de elde etmek isteyen kimseler, ancak kendi elyazılarıyla yazarak veya bir kâtibe yazdırarak o kitaplara sahip olabiliyordu. 1944 Denizli hapsinden tahliyeden sonra ise, fedakar Nur Talebeleri iki-üç teksir makinesi alarak, risaleleri teksirle çoğaltmaya ve neşre başladılar. 1956'dan sonra da yeni yazı ile matbaalarda düzenli ve hızlı bir şekilde basılmaya başlandı. 1960'da Hz. Üstad'ın vefatına kadar bizzat kendi kontrolünde, külliyatın büyük bir kısmı basılarak tamamlandı. Bediüzzaman'ın dar-ı beka'ya irtihalinden sonra ise, vasiyetleri mucibince, yakın talebe ve hizmetkârları,

Risale-i Nur Külliyatı’nın tab' ve neşrine, sıhhatine azamî dikkat ve ihtimam göstererek devam ettiler. 1979 senesinde ise, İstanbul'da Envar Neşriyat kuruldu. Envar Neşriyat Risale-i Nur Külliyatı'nın tamamını hem yeni yazı hem de eskimez yazımız Osmanlıca ile neşretmektedir. Her bir risale Hazret-i Üstadı’ın tashihinden geçen nüshalara sadık kalınarak, itina ile tashih edilmekte ve muhterem müellifinin tensib ettiği şekilde tab’ edilmektedir.
Faaliyet Alanı
Değişik ebat ve ciltlerde Risaleler, Cevşen-ül Kebir, Hizb-ül Hakaik, Namaz Tesbihatı, Bediüzzaman’ın eski dönem eserleri ve birçok risalenin değişik dillerde tercümeleri.

yozgatnur66 'dan iktibas

yozgati

Well-known member
TALHA KARDEŞİM.
öncelikle envar eşriyatın kurulma zamanı 80lere rastlamaktadır. daha önce neşriyat adı altında değil ferdi basım yapmaktadır.
ilk kurulan neşriyat ihlas nur'dur.
belki tavsiyenizde olan rnk'yi tıpkı basım yaptığı için yazdınız.
bilinizki varis neşriyat değildir.

envar
ihlasnur
sözler
varis neşriyatlarımızdır.

emirdağ l. 136' geçmekler.
Rabbim tüm ağabeylerimize sıhhat afiyet ihsan eylesin.
bizi de o varis abilerimizle beraber istikametle kaim etsin

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
TALHA KARDEŞİM.
öncelikle envar eşriyatın kurulma zamanı 80lere rastlamaktadır. daha önce neşriyat adı altında değil ferdi basım yapmaktadır.
ilk kurulan neşriyat ihlas nur'dur.
belki tavsiyenizde olan rnk'yi tıpkı basım yaptığı için yazdınız.
bilinizki varis neşriyat değildir.

envar
ihlasnur
sözler
varis neşriyatlarımızdır.

emirdağ l. 136' geçmekler.
Rabbim tüm ağabeylerimize sıhhat afiyet ihsan eylesin.
bizi de o varis abilerimizle beraber istikametle kaim etsin

Evet haklısınız her bir sözünüz haktır. Lakin RNK neşriyatı ifade etmemizdeki maksad varislerine ait olduğundan değildir. Mesajım tavsiye niteliğindedir. İçeriği ve kuruluş gayesinin hakkaniyetli olduğunu düşündüğümüzdendir. Hak meselesine bakacak olursak bunu diğer konunuzda ele alabiliriz.