Kişisel kalite grafiğinizi yükseltin.

müdavim

Üye Sorumlusu
KİŞİSEL KALİTE GRAFİĞİNİ YÜKSELTME

Banu Sağlam

Geri dönme riski en az olan yatırım, kişinin kendine yaptığı yatırımdır.
Bu yatırımın planlaması da, bireysel kalite grafiğine bakılarak yapılır.

Bireysel kaliteyi bir ağacın kökleri gibi düşünün.
Sağdan-soldan, önden arkadan, beklendik-beklenmedik her türlü yerden alınacak rüzgara, fırtınaya, yağmura, sele karşı zaman zaman eğilsek de düşmeden ayakta kalabilmek için kalite ağacının kökleri sağlam olmalıdır.

Sağlam olmayan kökler bir şans eseri bireyi bir yerlere “sürüklese de”, bunların kalıcı olmadığını gösteren yüzlerce örnek sıralayabiliriz. Oysa yaşam dediğimiz, itibar dediğimiz, kariyer dediğimiz kavramlar şansa bırakılmayacak kadar değerli ve önemlidir.

Peki, nedir ya da ne olmalıdır bireysel kalite ağacımızın sağlam kökleri?

Güven: Güven vermek kadar alabilmek de önemlidir. Kime ne kadar nereye kadar güvenebileceğimizi kestirebilmek. Sağlam bir önsezi ve hayatı tecrübe gözlüğüyle okumak, bize bu yeteneği fazlasıyla verecektir.

Kendini Bilme: Kişi önce kendini bilmelidir. Üstüne bina inşa edilecek arazinin zemin etüdünü yapmak gibi bir şeydir bu. Bu tahlili en iyi, kişi kendine yapar. “Elimden her iş gelir” devri geçmiştir.

İnançlar: İnançlarının bittiği yer kişinin bittiği yerdir. “İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar.” Bu hastalığın ilk belirtisi “Ben yapamam.” cümlesiyle başlar, dikkat!

Prensipler: Zaman zaman uzlaşabilecek kadar esnek bir yapıya sahip olan, gerektiğinde her şeyi yitirme pahasına da olsa asla vazgeçilmeyecek olan prensipler mutlaka olmalıdır. Aksi takdirde bir “hiç”likle karşı karşıya kalınabilir.

Alışkanlıklar: Sahip olduğumuz artı eksi özelliklerimiz. Bu konuda en büyük destekçi eş, çocuk, aile ve yakın arkadaşlar. Sizi eleştirel gözlemlemelerini isteyin ve sonuçlara kırılmadan dökülmeden kabul edip onarmaya başlayın. Nereden başlanması gerektiği cetvelini de sahip olduğunuz sosyal şartlara göre düzenleyin.

Dinçlik: Düzenli yaşam, hayatın bütününü kapsar. Düzenli uyku, düzenli yemek gibi kişinin olmazsa olmaz ihtiyaçları adı gibi düzenli olmalıdır. İş hayatında sosyal hayatta “gözlerinden uyku akan” ve “uyuşuk” tiplerden ne kadar hoşlanırsınız, bunu kendinize bir sorun!

Kendi kendini teşvik: Kişinin en iyi doktoru, en iyi arkadaşı, en iyi sırdaşı kendinden başkası değildir. “Kişi düştüğü yerden kalkar.” Genelde de kendi kalkar. Kalkamıyorsa, hareket bittiyse, ölüm başlamış demektir.

Düşmeler hayatın doğasında var. Dik durmak zaman zaman düşmeleri de getirir, getirecektir. Önemli olan düşmemek değil düşükten sonra kalkacak direnci ve motivasyonu kişinin kendinin yaratabilmesidir.

_vatan_

Well-known member
�İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar.� Bu hastalığın ilk belirtisi �Ben yapamam.� cümlesiyle başlar, dikkat!

Eyvah eyvah yahu dongg etti bir şey kafama.Ben bu kelimeyi kullandım sanki bi kaç sefer kullandım gibi ama bundan sonra söylemem gayrı.....

BeLa Ciceqi

Well-known member
İnançlarının bittiği yer kişinin bittiği yerdir. “İnandığı gibi yaşamayan, yaşadığı gibi inanmaya başlar.” Bu hastalığın ilk belirtisi “Ben yapamam.” cümlesiyle başlar, dikkat!

ayy ben de bu cümLeyi coK KuLLanıodm.. DemeK Ki artıK ünLem Koyma wakTi qeLmis..!!

Allah razı oLsn abicim.. :)