"Risale'i Nur'un hiçbir faydası yok,boşuna okumayın" Şeyh Nazım Kıbrısi

manifesto

New member
Şeyh Nazım Kıbrısi, internette yayınlanan sohbetinde Risale-i Nur, Said Nursi ve Fethullah Gülen hakkında çok tartışılacak açıklamalar yaptı.

Nazım Kıbrısi olarak bilinen Nakşibendi şeyhi, islami kesimde kutuplaşmanın habercisi olacak bir açıklamada bulundu. Nazım Kıbrısi internet sitesinden yayınladığı sohbetinde, "Risale-i Nur okuma zamanı geçti. Bunların kimseye faydası yok" dedi.

'RİSALELER MİLLETİ UYUTUYOR'

Kıbrisi, 8 Kasım 2007 tarihli konuşmasında, "Risale-i Nur okumanın zamanı geçti. Risale-i Nur'un kimseye faydası yok. Yukardan şiddetli bir talimat geldi bana. Risaleler, bir miktar gençlerimize bir miktar fayda etti, ama ondan öteye geçemedi. Okudukları onlara ne fayda veriyor. Hiçbir faydası yok. Bulduklarından ne fayda umuyorlar. Meclis'te oturup Risale okuyup uyuklama ne fayda verir." sözleriyle yeni bir tartışma başlattı.

Said-i Nursi'ye yönelik sert eleştirilerin yer aldığı söyleşide Kıbrısi, risalelerde laiklik ile ilgili hiçbir şey yazılmamasını eleştirerek, "İçinde bulunduğumuz hal, iyi midir değil midir? Bunu bilecek, dinleyecek çok kimse var şimdi. Hadisi Şerif okumaktan da fayda yok onlara. Bu vartaya nasıl düştük. Bu millet aldatıldı mı, aldatılmadı mı?Kütüphanende isterse bin tane Risale-i Nur olsun. Bir faydası yok. Onları al Said-i Nursi'nin mezarının başına götür "Sen oku" de. Laiklik bir vartadır. Risase'de laiklik geçmiyorsa bundan ne anladık. Risaleler milleti uyutuyor. Risaleleri müzeye koymalı.
Said Nursi'nin yazdığı kitapları 5 defa yazdım. O Amerika'daki Fettullah Gülen'den de bize bir şey gelmiyor. Bu gençliğe ondan bir şey yok." diye konuşuyor.

Şeyh Nazım Kıbrısi kimdir?

Kıbrıs’ın Larnaka şehrinde 25 Nisan 1922 (1 Ramazan 1340) Cuma günü doğan Nakşibendi şeyhi.

Anne tarafından Mevlevi tarikatı kurucusu Mevlana Celaleddin Rumi'den, baba tarafıdan Kadiri tarikatı kurucusu Abdulkadir Geylani'den gelir. Hem Şerif yani Hasani, hem de Seyyid yani Hüsseyinidir. 1940`larda İstanbul'da Kimya Fakültesini okudu. Oradan Şam'a gidip orada Nakşibendi tarikatın şeyhi olan Abdullah Dağıstani ile tanıştı. 1941'de Hacı Emine Hanım ile evlendi ve 4 çoçuk sahibi oldular. Abdullah Dağıstani'nin manevi terbiyesine girdi. Onun emri ile tasavufu insanlara öğretmeye başladı. 1972'de Şeyh'inin ölümü ile onun yerine geçti. Bütün Dünya'da, özelikle Avrupa ve Amerika'da İslamiyet ve Nakşibendiliği yaymak ile uğraşmaktadır.

Vatan

Ses kaydı:
http://www.naksibendi.net/sohbetler/...im08-11-07.wma

İnternette dolaşırken gördüm sizinle paylaşayım dedim.Bu daha önce konuşuldu mu paylaşıldı mı bilmiyorum ama çok ilginç ve İLKEL geldi bana..

Tarihci

Marmara Tarih
Sayın kıbrısi ye kıbrıstan dünya öyle görünüyor olabilir ama gerçekle örtüşmüyor söyledikleri.. risalei nur vesilesiyle binlerce kişi imanla şereflenmiş binlerce taklidi iman sahibi imanını imanı tahkikiye inkışaf ettirmiştir. kendisine gençlere bir faydası yok dediği Hocaefendi cemaatinin okullarında evlerinde yurt ve kurumlarında binlerce genç imanla kuranla tanışmakta, dünyanın dağdağası içinde cemaate dahil kalarak iman ateşini o fırtınadan korumakta, namazına devam etmektedir.

Devr sayın kıbrısinin uyguladığı gibi bir lokma bir hırka anlayışının devri değil, aksiyon devridir.. koşma koşturma emek harcama birilerini daha saflarımıza katmanın kavgasını verme devridir. Bunun da günümüzde en belirgin örneklerini risalei nur cemaatleri vermektedir.

nurul reþha

Well-known member
Birincisi Risale-i Nur okumanın dünyevi faydaları, diğeri ise Risale-i Nur okumanın uhrevi faydalarıdır.

Birincisi: Dünyevi faydalar şunlardır:

1. Rızıkta bereket.

2. Kalbde rahat ve sürur.

3. Maişette suhûlet.

4. İşlerinde muvaffakiyet.

5. Talebelik faziletini almakla bütün Risale-i Nur talebelerinin has dualarına hissedar olmaktır.

İkincisi: Uhrevi faydalar ise şunlardır:

1. En mühim bir mücahede olan ehl-i dalâlete karşı mânen mücahede etmektir.

2. Üstadına neşr-i hakikat cihetinde yardım suretiyle hizmet etmektir.

3. Müslümanlara iman cihetinde hizmet etmektir.

4. Kalemle ilmi tahsil etmektir.

5. Bazan bir saati bir sene ibadet hükmüne geçen, tefekkürî olan bir ibadeti yapmaktır.

kimse hakkında kötü konuşmak bize yakışmaz lakin şunu söylemeliyimki ben risale okumaya başladım başlayalı çok değiştim en önce insanın gözünü açıyor uyuşturulmuş beyinleri tekrar canlandırıyor, imanını arttıtıyor insanın eğer okumakta fayda olmasa bu gün farklı ülkeler tarafından üniversitelrde ders kitabı olarak okutulmazdı ecnebi ülklerin dillerine çevrilmezdi Risalei nur bir kuran tefsiridir ve ona söylenen her söz kuranın ayetlerine söylenmiştir hoca burda aslında risale nura bu eleştirileri yaparken kuranı kerimide eleştirmiştir Allah selamet versin hepimize ÜSTADIN UHUVVET RİSALESİNİ OKUTMALI HOCAYA BAKSIN O ZAMAN FAYDA NEYMİŞ..... !!!! ____

þifaa

Well-known member
yukardan bana talimat geldi ne demek ya :D vahiy mi oluyor bu..hey Allahım sen bu insanlara akıl fikir ver.amaç sadece fayda aramak mı?

amaç nedir ki burda?? ''risale nurları okumayın'' her türlü anlam çıkar...

cahilliğin ve kibirin menfaatle yoğurulduğu bir yazı olmuş..

bende gördüm bu yazıyı araştırdım bu adamı..eğer bu nurlar insanların imanını kuvvetlendiriyorsa ve gafletden alıkoyuyorsa daha ne??

Enver1

Well-known member
evvelen kıbrısiye cevap verelim...
eğer şuan bir tarikatin başında ise dinini yaşayabiliyor ise bu en zor şartlar altında kendini hayatını ortaya atan üstadın garetleri himmetleriyledir..çünkü o devirde hiçbir allahın kulu ortaya çıkıpta ölümü göze alırcasına mücadele etmeye cesaret edememiştir olan alimler de hz alinin celcelutiye de dediği ulemaus-su diye tabir edilen alimler..eğer kendisi daha hayırlı bişey bulmuşsa onu okuyalım ne yaptı acaba bu millete faydalı..
saniyen delailn-nur senin yazdığın dünyevi uhrevi faydalarda yanlışlık var doğrusunu öğren gel..
salisen cemre üstad daha önce kadiri tarikatinde..hatta der ki küçükken cevizi kaybolsa ya geylani senin ruhuna bir fatiha okuyayım cevizimi bulmama yardım et dermiş..ama daha sonra abdulkadir geylaninin kitabında bir tefeul yapıyor ve orada hz geylani üstad olarak kuranı al demesiyle,kuranı üstad kabul ediyor..

duygu_bulut

Well-known member
biz dersimizi 'okumayın' denen risale-i nurlardan alıyor, ve ihlas risalesindeki dersimizle cevap veriyoruz,cümlemize ders olsun inşallahuteala;

İKİNCİ DÜSTURUNUZ
Bu hizmet-i Kur'âniyede bulunan kardeşlerinizi tenkit etmemek ve onların üstünde faziletfuruşluk nev'inden gıpta damarını tahrik etmemektir.
Çünkü nasıl insanın bir eli diğer eline rekabet etmez, bir gözü bir gözünü tenkit etmez, dili kulağına itiraz etmez, kalb ruhun ayıbını görmez. Belki birbirinin noksanını ikmal eder, kusurunu örter, ihtiyacına yardım eder, vazifesine muavenet eder. Yoksa o vücud-u insanın hayatı söner, ruhu kaçar, cismi de dağılır.

_vatan_

Well-known member
dikkat etmen senin için iyi olur kalp kırılmasın dimi he bide bende kızdım şeyh nazıma kıbrisi ye abime namaz kıldırmayı başarmış bi adam sohbetlerinden baya etkilenmişti kıbrıs gibi pis bi yerden temiz gelmesini sağlamış bi adam neden hakka hizmet eden eserleri bu şekilde yorumlarki

Abidin1

Well-known member
Selam;
Ben nurcu değilim. Her hangi bir bağlantım yok yani. Bu siteye de hangi ismi taşırken ne zaman nasıl kayıt olduğumu da daha önce yazmıştım. Küçükken nasıl geldiyse bir yerden sözler kitabı elime geçmişti. İlk sözü hatırlıyorum "Bismillah her hayrın başıdır" diyordu. Bir tek o bölümü okudum zaten. Hatırladığım kadarıyla öyle güzel bir tasvir yapmıştı ki kolay anlaşılabiliyordu. Nasıl ki diyordu Araplar-şakiler döneminde bir kabile reisinin ismini alması gerekiyorduysa insanın, bu yüzden "Bismillah" yani Allah'ın adıyla yani alacağı en değerli ismin Allah'ın adı olduğunu yazıyordu.

Beni gerçekten etkileyen bir şeydi. Uzun yıllar geçti hala hatırladığım şey bu. Hayat bizi silkeledi o kitabdan da uzak düştük. Fakat bu sitede okuduğum yazıları hala beni etkiliyor. Örneğin geçenlerde biri eklemişti. Kur'an da ki yeminler üzerine diye bir konu çok güzel bir açıklamaydı.

Yani ben çoğu yönden bakış açım farklı olsa da rahmetli Said nursi ye ve eserine büyük saygı duyuyorum. Hele imam zeyd hakkında yazdıklarını görünce bu daha da pekişti. İkinciye geçemesem de Beni ilk etkileyen bir şeydir Birinci söz.. İnşaallah ileride fırsat olduğunda sözler kitabını almak istiyorum.

Yani Liste başındaki ilk sırada :003:

Yazıdaki değerli Hoca kimdir vallahi ben tanımıyorum. Fakat bence üzücü bir açıklama olmuş bence.

saygılar..

yansýma

Member
her işte bir hikmet, her işte bir hayır var işte.. Ustad Hazretleri de kimi yerlerde mealen der ya zındıka hesabına çalışanlar aslında bizim işimize yardım ediyor
bu şekilde karşı çıkmalarda, en basiti, bizim biraz silkelenip elimizdeki eserlerin kıymetini bir kere daha fark etmemize vesile oluyor
savunmak için daha çok sarılıyoruz inşallah

manifesto

New member
Aslında bu tür beyanlara dikkat etmek gerek.Kıbrısinin sabıkası epey kabarmaya başladı..Daha önce de Ergenekon soruşturmaları için

“Eski paşaları toplayıp mahkeme edilmesine vicdanım razı değildir; Ergenekon’u kabul etmiyorum; ben askerin yanındayım” ..
Ergenekon mahkemelerini ve Erdoğan’ı mahşer gününde Allah’ın divanına şikâyet edeceğim; bed-dua edeceğim ki oturdukları yerde (öylece) kalakalsınlar” demiş...

Şimdi ise Risaleler için söylediği bu söz.Hani Gülen'i ve AKP yi bitirme planının neresinde bilemiyorum doğrusu.