Bilgisayarları tehdit eden 3 virüs!

CeMre1

Well-known member
Bilgisayar kullanıcıları şimdi de yeni bir virüs tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. NOD32´yi geliştiren yazılım kuruluşu ESET, bilgisayarlara yönelik Ekim ayı Dünya Tehdit Raporu´nu açıkladı.

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET; son Dünya Tehdit Raporu´nda, bilgisayarların ekim ayında en çok karşılaştığı tehditleri sıraladı. Rapora göre ilk sırayı yüzde 8.85 ile, Windows işletim sistemlerindeki bir açığı kullanarak ağ üzerinde yayılan bir solucan türü olan "Conficker" ve türevleri bulunuyor.

Conficker solucanının en büyük kurbanı yüzde 28,08´lik görülme oranıyla Ukraynalılar oldu.
Ukrayna´yı yüzde 18,69 ile Rusya, yüzde 15,21 ile Güney Afrika ve yüzde 15,2 ile Bulgaristan izledi. Türkiye´de görülme oranı ise yüzde 5,98 düzeyinde.
İKİNCİ TEHDİT USB´DEN

Bilgisayarlara yönelik tüm dünyada karşılaşılan en yüksek ikinci tehdit ise yüzde 7.73 oranı ile çok revaçta olan USB Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden geliyor. "INF/Autorun" olarak tanımlanan ve kendilerini bu tür ürünlere kopyalayan zararlı yazılımlar, bilgisayarın otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle bir anda sisteme yayılabiliyor.

ESET uzmanları, bu mekanizmayı kullanan zararlı yazılım türevlerinin, sezgisel tarama kullanan bir güvenlik yazılımı tarafından tespit edilmesinin kolay olmasına karşın, yine de Windows Autorun özelliğinin kapatılmasını öneriyor

ÜÇÜNCÜ TEHDİT ONLİNE OYUNLARDAN

ESET´in raporuna göre dijital dünyayı tehdit eden tehlikelerin üçüncü sırasında ise yüzde 7.29 ile online oyunlar yoluyla yayılan "Win32/PSW" virüsü yer alıyor.

Bu virüs, Lineage, World of Warcraft ya da Secondlife gibi masif, çok eşli ve çevrim içi oyunlara katılımlar hakkında bilgi toplama amaçlı ve çeşitli yeteneklere sahip bir truva atı ailesine mensup.

Oyun katılımcıları sadece tacizler ve rahatsız etmeler dışında phishing (olta) ve diğer dolandırıcılık yöntemleri gibi gerçek dünyada finansal kayıplarla sonuçlanabilecek tehditlerin karşılaşabiliyor.

SOLUCAN (WORM) NEDİR?

Solucan da virüs gibi kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanıyor ancak bunu otomatik olarak yapıyor. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçiriyor.

Solucanlar yayılmak için bir "taşıyıcı" programa veya dosyaya gereksinim duymadıklarından, sistemde bir tünel de açabiliyor ve başka birinin uzaktan bilgisayarın denetimini eline geçirmesini sağlayabiliyor.

ESET, Conficker gibi tehditlerden korumak için sistem yamalarını güncel tutmak, Autorun yani "otomatik çalıştır" özelliğini devre dışı bırakmak ve paylaşılan klasörleri sınırlamak gibi bazı basit önlemler ile koruma sağlanabileceğini aktarıyor.

ESET ayrıca NOD32 Antivirus 3.0 ve üstü sürümlerin bu virüsü tespit edip temizleyebildiklerini de bildiriyor.

ziyakarababa

Well-known member
bence en önemlisi usb ve benzeri aletlerden gelen virüsler
ben onları bir türlü silemedim
birde eset kullanmıyom kullanmanızıda tavsiye etmem
hayırlı günler

CeMre1

Well-known member
Walla virüsle işim olmamıştır bu kadar zamandır ama ewt usb bluetooth gibi şeylerden veye cep telefonun dan da virüs girebiliyor valla bu virüs işde nereyi boş bulursa dalıyor terbiyesiz :d

CeMre1

Well-known member
her ne kadar sakınsan da ister istemez virüs bulaşıyor özellikle xp işletim sistemi kullanılıyorsa...

bilgisayarcı olarak win 7 işletim sistemini tavsiye ediyorum,hem vista gibi bilgisayarı kasmaz, hemde xp gibi her virüsü almaz...windows un şimdiye dek çıkarttığı en iyi işletim sistemi diyebilirim..kendi adıma konuşayım xp de hergün virüs bulaşırken, win 7 de yalaşık 1 sene geçmesine rağmen hala format atmadım..üstelik görsellik hız performans da cabası(iyi reklam yaptım ha:))

ama ben hayatta virüse tahammülüm yok diyosanız paraya kıyıp mac os işletim sistemi olan bilgisayar alın veya linuz işletim sistemini öğrenin derim...

wuuu reklama bak ama güzel di benim win 7 ama bişe olmas heral de yaw:D

þifaa

Well-known member
win7 bilgisayarım war ayıptır sölemesi 2bin tl den fazla para werdim aldım.6 aydır hiç bir problem yaşamamıştım fişek gibiydi.Eset nod32 nin lisanlı sürümünü kullanıyordum.dün akşam forumda yönetici olduktan sonra zavallı dayanamayıp kalp krizi geçirdi herhalde sabah açtığımda çalışmıyordu.. :D götürdüm aldığım yere direk servise :( bilgisayarımdan 1 ay uzak kalacağım içler acısı biliyomusunuz

Enver1

Well-known member
o bilgisayarda donanımsal bir sorun vardır 1ay uzun bi süre,format bikaç saatte atılırdı...
win7 iyidir,ben xp kullandığımda her hafta formatta attığımı hatırlarım,çünkü günde elli bilgisayara flash takıyosun,o kadar taratmana rağmen gene bulaşıyo gene bulaşıyo,hatta hiç unutmam format atmıştım,arkadaşın bilgisayarda tarattım ardından bilgisayara taktım flashı gene virüs bulaştı,güçlü bir virüsmüş her klasör içinde kendi adında klasörler açmaya başladı..görmediğimiz virüs şekli kalmadı xp sayesinde..
ben bile bu kadar çok format atan birisi win7 geçtikten sonra bir kere bile format atmadım aradan 1 sene geçmesine rağmen,ihtiyaç duymuyosun çünkü...

þifaa

Well-known member
ewet win7 gerçekten mükemmel tabikide onu çalıştıracak bir işlemci ve en az 2gb ram olması gerekir aksi takdirde beklenilen performansı vermeyebilir

CeMre1

Well-known member
win7 bilgisayarım war ayıptır sölemesi 2bin tl den fazla para werdim aldım.6 aydır hiç bir problem yaşamamıştım fişek gibiydi.Eset nod32 nin lisanlı sürümünü kullanıyordum.dün akşam forumda yönetici olduktan sonra zavallı dayanamayıp kalp krizi geçirdi herhalde sabah açtığımda çalışmıyordu.. :D götürdüm aldığım yere direk servise :( bilgisayarımdan 1 ay uzak kalacağım içler acısı biliyomusunuz

üff 1 aymı.. 1 ay pc siz o my god yok böle bişey ben haytta dayanamam bee su ve havadan sonra gelen tek ihtiyaç :D

Enver1

Well-known member
susacam dedim ama son bişey..
eğer bu bozulan laptopsa bi tahminde bulunayım markası acer olabilir,çünkü daha erken bozulan başka laptop bilmiyorum o değilse toshiba derim..

CeMre1

Well-known member
susacam dedim ama son bişey..
eğer bu bozulan laptopsa bi tahminde bulunayım markası acer olabilir,çünkü daha erken bozulan başka laptop bilmiyorum o değilse toshiba derim..

casperden şaşma derim manyak bişe valla ben bayadır kullanıyom daha bi sorun çıkmadı çok şükür maşallah deyin hee nazar deymesin :D :D :D

þifaa

Well-known member
laptopum asusn61 modeli idi.Asusu tek geçerim bozulsada gene gönlümü feth etmiş bir kere..laptopumda yapmadığım şey yoktu.onlıne oyun manyağıyım biraz ve çizim programları üzerine kullanıyorum.6 ay boyunca evet dediğim gibi hiçbir problem yaşamadım..geçenlerde arkadaşıma bilgisayar tavsiye ederken söylediğim cümleler şunlar:

kardeş bilgisayar alacaksan asus dan şaşma ne ısınır ne donar ne göçer ne küser :D
sen sen ol asus al..ben 6 aydır servis yüzü görmedim şahsen :D

takdirini siz söyleyin artık ....