İt Girebilir Ama İsrailliler Asla

KudusyoLu

Active member
2.jpg

Dünyanın sessiz kalmadığı gibi Şanlıurfa’da İsrail’e Sessiz Kalmadı…

Duyarlı vatandaşlar, İsrail’i protesto etmeye devam ediyor. Şanlıurfa’da esnaf olan bir vatandaş, dükkanına çeşitli pankartlar asarak, israil ürünlerini boykot ediyor. Peygamberler diyarı olan Şanlıurfa halkının Müslüman kardeşlerini unutmadığını, en hassas bir şekilde Yahudi malını boykot ettiklerinin delillerinden birini daha gösterdi.
Dükkânına astığı ” İT GİREBİLİR AMA İSRAİL’LİLER ASLA ” gibi pankartlarla işyerini süsleyen vatandaş ile konuştuğumuzda şunları söyledi ;
Ben küçük bir esnafım elimden gelen ancak Yahudi mallarını boykot etmektir. Şehrimizin turistik bakımından da yoğun olduğunu düşünerek, Yahudilerin’de buraya gelebileceklerini düşünerek, Onlara karşı olan kinimizi anlamaları için böyle bir girişimde bulundum. Eğer bütün esnaflar benim gibi tepkilerini dile getirirlerse, Yahudiler şehrimizi ziyarete gelmezler ve Malları en güzel şekilde boykot edilebilir. Son olarak buradan tüm esnaf ve halkımıza seslenerek Yahudi malı almayın, onlardan aldığını her bir ürün müslüman kardeşlerimizin canlarının yanmasına neden oluyor. Bu konuda hassas olmaları gerekiyor. Burada bizler ibadetlerimizi rahatlıkla yapabilirken, içtiğimiz bir ürün onların cami’de namaz kıldıkları esna da üzerlerine atılan bir füzeye ortak olmamız demek olur. Onun için bütün halk ve esnaflardan duyarlı olup mallarını boykot etmelerini istiyorum…
11-300x224.jpg

Kaynak:İt Girebilir Ama İsrailliler Asla | Kudus Yolu

iyinesil

Well-known member
İsrail mallarını almamak makul bir protestodur anlarım...
Bu muhteremin yaptığına katılmak mümkün müdür?
İsraillileri "it"ten aşağı görmek,onların israiloğullarından başka milletleri
kendilerinin uşağı olarak görmekten farklı bir tutum mudur??
Müslümana yakışan müslümanca davranıştır vesselam...

akna

Well-known member
..Netice-i kelâm: Sen, eğer nefis ve şeytanı dinlersen, esfel-i sâfilîne düşersin. Eğer Hak ve Kur'ân'ı dinlersen, âlâ-yı illiyyîne çıkar, kâinatın bir güzel takvîmi olursun. (23. Söz)

Bu protesto bir müslümana yakışır mı yakışmaz mı orası tartışılır fakat;
İsraildeki zalimleri it'ten aşağı görmek, onların diğer milletleri kendilerinden aşağı görmesi ile aynı şey değil.
Zira diğer milletler hakikatte israiloğullarından aşağı olmayabilirler, lakin kendileri esfeli safiline düştükleri için it'ten aşağı konumdalar !!!

KudusyoLu

Active member
Selamün Aleyküm.
Şanlı urfaya yahudi turist çok geldiğinden dolayı bu abimiz tepkisini bire bir gösterdi çok hırslıydı konuşurken israilliler bu yazıyı video ya alıyolardı fotosunu çekiyolardı.
Zulmun her nasıl tarifi olmaz ise boykotunda tarifinin olmiyacağına inanıyorum.

FaKiR

Meþveret Bþk.
Bundan iki sene once, Vietnamli bir arkadasimiz Ingiltereye gitmisti. Orda gittigi bir müzenin kapisinda aynen buna benzer su sozler yaziyormus:

Köpekler ve vietnamlilar giremez.

Bu arkadas o anki durumunu anlatinca kaynar sular basimdan asagi dokuldu sanmistim dedi.Hiç bu kadar asagilanmamis oldugunu ifade etmis ve Cok uzun bi surede kendine gelememisti.

Bu dukkan sahibinin davrasini anlariz. Hatta parmagini bile kipirdatmayanlara, kalben bile bugz etmeyenlere karsi, ifade yanlissada, kalbin derinlerinde kendini hissettiren bu protesto takdirle karsilanir. Lakin muslumana yakisan bir soz degildir. Amaç takdire sayandir, ama uslup yanlistir.

memluk

Hatim Sorumlusu
elbette zalimin zülmüne tepkisiz kalamayız ama uslubumuz çok önemli değilmi, davamızda haklıyız haksız duruma düşmemek için bize her konuda örnek olan efendimizin yolunu takip etmemiz gerekir nitekim Allah cc yüce kitabında
"Allah'ın Resulünde sizin için güzel bir örnek vardır" (Ahzâb Sûresi, 21)efendimiz gayrı muslimlere kafirlere can düşmanlarına nasıl tarz yol almış ve bizdende nasıl bir yol izlememizi istiyor iyi bilmek gerek diye düşünüyorum.

þifaa

Well-known member
ne kadar cebelleşsek de öfkemizi ne kadar anlatmaya çalışsakta kur an da bile lanetlenmiş bir kavm. dünya malları onların elinde.benim şuraya şu yazıyı yazmamı sağlayan bilgisayarın işlemcisi ni bile onlar üretip satıyorsa boykot yapmakta ne kadar çabalayabiliriz?dünyalar zulümler katliamlar israilin olsun ,ebedi hayat ve sonsuz rahmet inanan müslümanların olsun vesselam...

Eddaî2

Well-known member
Boykot hakareti gerektirmez. Yahudileri itten daha aşağı görmekle İsraillileri itten aşağı görmek farklı şeylerdir. Adalet-i Mahza'da yani mutlak adalette bir gemide 9 masum bir cani olsa 9 masumun hakkı gözetilir, gemiye zarar verilmez. Hatta 9 cani bir masum dahi olsa o bir masumun hakkı için yine gemi batırılmaz. Yani biz bilmesekte İsraillilerin içinde masumlar da olabilir. Ayrıca bu tür hakaretler hep daha fazlasını tahrik etmekte ve sonrasında onlardan farklı kılmayan taşkınlıklara sebep olabilmektedir. Müslüman uyanık olmalı, kaş yapıyorum derken göz çıkarmamalı. Onların istediği zaten dünyada bizim, İslamiyetin kıymetini düşürmek. Onların gazına gelip onlar gibi davranarak oyuna geliyoruz çoğu zaman ve yardımcı oluyoruz kıymetimizin düşmesi için bir nevi. Allah Nurunu tamamlayacaktır. Bize düşen vazifemizi yapmak, boykotsa boykota makul çerçevede destek vermek. Neticelerini ise Allah'tan beklemeliyiz. Ne yapsakta boş gibi bir mantıkta çok doğru gelmiyor açıkçası. Karıncaya sormuşlar "Nereye gidiyorsun ?" "Hacca" demiş. "Bu küçücük ayaklarınla mı, ne kadar zamanda varmayı düşünüyorsun ?" diye alay edilince kendisiyle demiş ki; "Varmasam da yolunda ölürüm" Yani karınca üzerine düşen vazifeyi biliyor. Velhasıl kelam bir coca cola içmezsem ne olacak dememeli. Karınca gibi gerekirse yolunda ölmeli.

Ukde

Member
İsraillerin zülmüne karşı hemşehrim duyarsız kalmamış,sağolsun.
Fakat arkadaşların da ifade ettikleri gibi bir mü'mine hiç bir zaman bir insanı hatta hayvanı bile aşağılamak yakışmaz.
Lakin olay farklı bir boyutuda var ki,arkadaşımız bir esnaf ve söz konusu olan yer ona ait olan bir iş yeri,amiyane bir tabir kullanmışta olsa yahudilerle yada israillerle alış veriş yapmak istemediğini ve yapılan zulme tepkisiz kalınmadığını belirtmek için kendince bir taktik uygulamış.
Tabi ilim sahibi,bilgili olan bir insanın boykot tarzı ile avamdan birinin boykot tarzları mukayese edilemez.

Abidin1

Well-known member
boykot boykot diye bi coşa geliyoruz lakin kullandığımız ürünler hala aynı malesef lafta kalıyor 3-5 gün asıp kesiyoruz sonra yavaş yavaş unutuluyor..
duyarlılığımız daim olsun inş.

Sn. boşver hangi birini boykot edeceksiniz. Liste çok uzun. Bence ticaret yapılırken bazı ülkeler tercih edilmeli. G.kore, Japonya, tayvan gibi ülkelerin malları ve bunda sürekli bir bilinç oluşturulmalı.

Ayrıca konuda diğer arkadaşlara katılıyorum. Tepkiyi anlamak lazım, fakat bize yakışmaz. Biz Osmanlı torunuyuz..