Sebepler Perdedir

Armonio

Yeni Üye
Arkadaşlar hani okuyoruz ya sebepler perdedir diye benim anlayamadığım bir nokta var Şimdi

Allah sebeplere ol diyor ve sebepler bu işleri Allah’ın iradesiyle mi gerçekleştiriyor? Yoksa Allah sebeplere Ol demiyor ve bizzat kendisi mi bu işleri gerçekleştiriyor ? Ben bu kısmı anlayamadım

Huseyni

Müdavim
Arkadaşlar hani okuyoruz ya sebepler perdedir diye benim anlayamadığım bir nokta var Şimdi

Allah sebeplere ol diyor ve sebepler bu işleri Allah’ın iradesiyle mi gerçekleştiriyor? Yoksa Allah sebeplere Ol demiyor ve bizzat kendisi mi bu işleri gerçekleştiriyor ? Ben bu kısmı anlayamadım

Tabiki desebepler Allahın iradesi ile bu işleri yapıyor. Perdeden kasıt zaten kendi başlarına bunlara kudretlerinin yetmeyeceğidir. Mesela üzüm sulu bir meyvedir. Onun bir gerideki sebebi kupkuru bir çubuktur. Sebep bu işi yapmış olsaydı üzümde sıvı bulunmayacaktı. Üzümde sıvı var ise demek ki sebebin tesiri yok. Bunun gibi daha bir çok harika işler var ki sebeplerin tesirsiz olduğunu, asıl müsebbibin Allah cc olduğunu bize gösteriyor.