Peygamber efendimizin ilk cuma hutbesi

excel

New member
Resûl-î Ekrem Kuba'da iki haftalık ikametten sonra bir cuma günü devesine binerek yola çıktı.Arkasında ,yüz kişilik bir kalabalık vardı. Beni Sâlim kabilesinin oturduğu bölgeden geçilirken namaz vakti gelmişti .Burada durularak büyük bir cemaatle ilk Cuma namazı kılındı.Namazdan sonra da Peygamber efendimiz ilk hutbesini okudu.bu hutbe İşlam dünyasının manevi dayanaklarından biri haline gelecektir Beni Sâlim'deki ilk hutbe şöyledir..
'' Ey cemaat!.. Sağlığınızda ahiretiniz için hazırlık yapınız.Muhakkak bilirsiniz ki, kıyamet gününde birinin başına vuracak ve çobansız bıraktığı koyunundan sorulacak.sonra Cenab-ı Hak ona diyecekama nasıl diyecek? Tercümanı yok perdârı yok. Bizzat diyecek ki:''Sana benim Resûlüm gelip de bildirmedi mi?Ben sana mal verdim,lütuf ve ihsanda bulundum ,sen kendin için ne yaptın?''. O kimse dahi sağına bakacak bir şey görmeyecek.önüne bakacak,Cehennem'den başka birşey görmeyecek.öyle ise herkes kendisini velevki bir yarım hurma ile ateşten kurtarabilecekse, hemen o hayrı işlesin.Onu da bulamazsa bari güzel ve hoş sözlerle kendisini kurtarsın.Zira onunla, bir hayra on mislinden yedi yüz misline kadar sevap verilir. Vesselamü alâ Resûlillahi ve rahmetullahi ve berekatühü..''
Hz.Peygamber(asm),birinci hutbesini tamamlayınca,oturup bir süre dinlendi.Sonra ikinci hutbesini söyledi.:
''Allah'a hamd olsun.Allah'a hamd ederim ve O'ndan yardım dilerim.Nefslerimizin şerrinden ve kötü amellerimizden Allah'a sığındık.Allah'ın doğru yola sevkettiğini kimse sapıtkanlığa götüremez.Allah'ın sapıttırdığı bir kimseyi de ,kimse doğru yola sokamaz. Eşhedü en lâ ilâhe illâllâhü vahdehü lâ şerike leh..
Kelâmın en güzeli Allah'ın kitabıdır(Kur'an-ı kerim) Her kim ki Cenab-ı Hak onun kalbini Kur'an ile süsleyeve onu kâfir iken İslâma geçire ve o kişi dahi Kur'an-ı diğer sözlere tercih eyleye,işte o kimse kurtuluşu bulur.Doğrusu,Allah'ın kitabı sözlerin en güzeli ve en üstünüdür.
Allah'ın sevdiğini seviniz.Allah'ı can ve gönülden seviniz.Allah'ın kelâmından ve adını anmaktan usanmayınız.Ve Allah'ın kelâmından kalbinize kasvet gelmesin.Zira Allah'ın kelâmı her şeyin en iyisini ayırıp seçer.Amellerin hayırlısını ve kulların seçkinleri olan peygamberleri ve dini hikayelerin iyisini bildirir.Ve halal ve haramı anlatır.Artık allah'a ibadet ediniz ve ona ortak koşmayınız.O'ndan gerektiği gibi sakınınız.Güzel sözünüz ile o sözünüz dahi Allah'a doğru olsun ve aranızda Allah'ın kelamını ederek birbirinizi seviniz. Muhakkak bilmelisiniz ki,Allahü Teâlâ ahdini bozanlara gazab eder.
vesselâmü aleyküm..
Hutbeden sonra HZ peygamber tekrar devesine bindi ve ağır ağır ilerledi.. sokaklar bayram yerine dönmüştü.. ..Neccar ailesinden asıl adı Halid olan Ebû Eyyûb Ensâri nin evinin önüne çöken deve.. O zaman peygamberimiz -inşallah konağımız burasıdır diyerek devesinden indi ve eve misafir oldu....
o zamana kadar Yesrib diye anılan bu şehre ,bundan böyle ''Medinetü'n-nebi'' (peygamber şehri) dendi.bu isim sonraları kısaca '' Medine'' olarak adlandırıldı..(alıntı..türk ve islam ansiklopedisi)