Hayat size neyi öğreti?

huseyin-i.cisri

New member
Cevap: s.a.

zaten sorunda burada onu size hayat öğretmedi.

hayat haydan gelir, hayat allahın elindedir, öğrenilenlerin hepsini öğreten allahtır, la faile illallah sırrınca, kuran-ı hakimde atarken sen atmadın onu atan allahdı derken ince bir manayı nazarlara verir. Hayatın öğretttiği yaşarken öğrendiklerinizdir onu öğretende bazı sebebleri vesile kılarak allahtır. Vesselam.

Abidin1

Well-known member
Hayat bana acımasız olduğunu..(tüm canlılar için) İnsanların hırslarının, ön yargılarının ve peşin hükümlerinin insanı yanlışa sürüklediğinden insanın bizzat kendisi için tehlikeli olduğunu.. Kendinden ya da başkasından yana Nefsi arzu ve hırslara karşı en etkili ilacın sabretmek olduğunu.. Çünkü sabırla beklersek, zaman içerisinde o konu hakkında Allah (c.c.) nin hükmünün ortaya çıkacağını.. Aklımızı kullanmaz isek Yunus suresi 100. ayet kapsamında kalacağımızı.. Gizli olan her şeyin kötü olduğunu.. İnsanın bir kartal kadar özgür olabilmesi için apaçık ve dürüst olması, kalbinde olan her şeyin dilinde de olması gerektiğini.. Hak yiyenin Taş yediğini, Cehenneme yuvarlanacağını.. Ve en önemlisi de Mülkün sadece Yüce Allah (c.c.) a ait olduğunu insanların olamayacağını öğrendim..

Benim öğrendiklerim bu kadar :dft012:

mihrimah

Well-known member

hayat haydan gelir, hayat allahın elindedir, öğrenilenlerin hepsini öğreten allahtır, la faile illallah sırrınca, kuran-ı hakimde atarken sen atmadın onu atan allahdı derken ince bir manayı nazarlara verir. Hayatın öğretttiği yaşarken öğrendiklerinizdir onu öğretende bazı sebebleri vesile kılarak allahtır. Vesselam.
Ben sizin yazdıklarınıza saygı duyarım sözüm yok eleştiremem ama bildiğim bir şey var ki HAYAT BANA BİŞEY ÖĞReTMEDİ.
Sebepler dairesinde sadece vesile oldu, esbabın sukut ettiği yerde esma, Kur'an-ı kerim, efendimiz sav devreye girdi. Sizin yukarıda yzdığınız mana ile benim ve burada yazılan manalar arasında fark var.Hüsn-ü zannımı önde tutmaya çalışıyorum lakin yukarıdaki iletileri siziznle anlamdaş olduğunu zanetmiyorum. Hayatı nesleleştirmek kanımca yanlıştır ne kadar doğru gibi ifade etsenizde. Herkes kendi sahip olduğu ilim sırrınca cevap verir.
Karışıklı münazara etmek pek prensibim değildir, hayat bana bişey öğretmedi derken daha açık ve net olursam burada noktalanmış olur heralde;
Evet hayat bana bişey öğretmedi, küre-i arz da herşeyin sahibi olan allah bana bildiklerimi öğretti. Bunun derecesi de cüzzi irade bağlı kaldı.
Netice itibari ile varılan sonuç aynı olsa da bir fikir ayrılığı söz konusu.
Siz nekadar anlatırsanız anlatın benim anladığım kadarsınız, ben de ne kadar anlatırsam anlatayım sizin anladığınız kadarım.
Aynı yolda farklı şeritlerdeyiz.

huseyin-i.cisri

New member

Ben sizin yazdıklarınıza saygı duyarım sözüm yok eleştiremem ama bildiğim bir şey var ki HAYAT BANA BİŞEY ÖĞReTMEDİ.
Sebepler dairesinde sadece vesile oldu, esbabın sukut ettiği yerde esma, Kur'an-ı kerim, efendimiz sav devreye girdi. Sizin yukarıda yzdığınız mana ile benim ve burada yazılan manalar arasında fark var.Hüsn-ü zannımı önde tutmaya çalışıyorum lakin yukarıdaki iletileri siziznle anlamdaş olduğunu zanetmiyorum. Hayatı nesleleştirmek kanımca yanlıştır ne kadar doğru gibi ifade etsenizde. Herkes kendi sahip olduğu ilim sırrınca cevap verir.
Karışıklı münazara etmek pek prensibim değildir, hayat bana bişey öğretmedi derken daha açık ve net olursam burada noktalanmış olur heralde;
Evet hayat bana bişey öğretmedi, küre-i arz da herşeyin sahibi olan allah bana bildiklerimi öğretti. Bunun derecesi de cüzzi irade bağlı kaldı.
Netice itibari ile varılan sonuç aynı olsa da bir fikir ayrılığı söz konusu.
Siz nekadar anlatırsanız anlatın benim anladığım kadarsınız, ben de ne kadar anlatırsam anlatayım sizin anladığınız kadarım.
Aynı yolda farklı şeritlerdeyiz.

EyvAllah selametle.