Nafile İbadetlerde Denge Nasil Saglanmalidir?

FaKiR

Meþveret Bþk.
Nafile İbadetlerde Denge

İnsan, Allah’a (celle celâluhu) kullukta derinleşme yolunda, farzların dışında ifa etmek istediği nafileleri gücünün nispetine göre uhdesine almalıdır.

Altından kalkamayacağı ve gücü yetmediğinden ötürü devam ettiremeyeceği nafile ibadetlere talip olmamalıdır.

Zira böyle ibadetlerin nefse ağır gelmesinden dolayı bütün bütün terk edilmeleri de söz konusudur.

Mü’min nafilede gücü yettiğince, farz ibadetlerde de temkin, teyakkuz ve hudûunda derinleşerek tam hulûs ve huşû ile onları eda etmelidir ki, kurbet yolunun temel esası da işte budur.

Evet Allah, farz amelin dışında yapılacak olan ibadetlerin miktarını kulun takdir ve tayinine bırakmıştır. Bu miktar, şahıstan şahsa değişebilir.

Bununla birlikte bir mü’min, yapamayacağı ve üstesinden gelemeyeceği yükün altına girmemelidir.

Aksi takdirde bu yükün altında kalıp ezilebilir ve yüklendiği sorumluluğu ifa edemediğinden dolayı da sıkıntıya düşebilir.

Allah, insanı onun takatini aşan sorumluluklarla mükellef tutmamıştır.

memluk

Hatim Sorumlusu
"Bir Gün Peygamberin(sas) ibadetlerini öğrenmek üzere gelen üç kişiye Pegamberin (sas)
yaptığı ibadetler anlatılınca bunları azımsar bir tavır takınırlar ve biz ki çok ibadet ediyoruz derler
birisi,
-Ben bütün zamanımı(günümü) oruçlu geçirir ve iftar etmem,

İkincisi
-Ben bütün gecelerimi Namazla geçiriyorum der

Üçüncüsü
-Ben kadınlardan uzak kalır ve evlenmem dedi

O anda Peygamber(sas) onlara gelip "Şöyle şöyle diyenler sizmisiniz? Yemin olsun ki Allah'tan sizden daha fazla korkarım ve sizlerden daha MuttakiyimBuna rağmen bazan oruç tutarım bazende tutmak(Yani bütün seneyi oruçlu geçirmem) Geceleri nafile Namazı kılarım ama uyurumda
Ayrıcada evlenirimBenim Sünnetimden Yüz çevirenler benden değildir"