Ramazanda ne yapabiliriz?

Esselamu aleykum kıymetli dostlar..

Malum Ramazan'a çok az kaldı..Başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere diğer ibadetlere de daha bir önem vermemiz gerekiyor..

Kısaca ;
- Kur'an'ı Kerim okuma
- Meal okuma
- Hadis okumaları (Riyazussalihin muhtasar 750 sf)

Sorum şu ki Ramazanda Risale-i Nur harici klasik bir tefsir mi okumaliyim yoksa Risale-i nur'a daha da mı yönelmeliyim..Risale-i Nur a ara vermeden de yapabilir miyiz?Tavsiyeleriniz nelerdir,hem bu konu hemde Ramazan ayı geneli için ?

fena fi'n-nur

New member
Ve aleyküm selam. Benim acizane tavsiyem Risale-i Nur'u günlük okumalarınızın dışında ayrıca mütalaa etmek. Mesela belirli risaleleri( 25.söz, ayetü'l-kübra, 19. Mektub) iyice mütalaa edip hazmetmek için daha güzel fırsat olamaz. Hem Kur'an'ı okuyup hem de onun mucizevi yönünü ispatlayan 25. Sözü anlayarak okumak bence çok istifadeli olur. Ya da bu yapilamasa bile günlük ne kadar oluyorsanız onu bir miktar artırmak elzem. Bunun faydasını görürsünüz inşallah.

Başka bir şeyle uğraşmak bana zâid görünüyor. Zira aradığımız her hacetimize cevap var bu nurlarda elhamdülillah. Risale-i Nur talebelerini başka kapılara boyun büktürmüyor, ihtiyaçlarımıza kafi geliyor. Bu da DİKKAT le ve DEVAMLI okununca anlaşılıyor.

Sözler namındaki envâr-ı Kur'aniye ise, en mühim ibadet olan ibadet-i tefekküriye nev'indendir. Şu zamanda en mühim vazife, imana hizmettir. İman saadet-i ebediyenin anahtarıdır.
Barla - 328

Ayrıca Risaleyle, içindeki hakikatlarla meşgul olmanın tefekkür ibadeti olduğunu unutmamalı, bire binler sevap veren ramazan ayında azami istifade etmeye çalışmalı inşallah.

Rabbim okuduklarımızı anlayıp amel edebilmeyi nasip etsin inşaAllah..

Son düzenleme:
Amin ecmain inşaallah..Bir ikilemden kurtarmış oldunuz..
O zaman diğerleri yanında Risale-i Nur u artırayım..tavsiye ettiğiniz kısımlar 300sf. ya yakın galiba..her gün 10sayfa olabilir..
Onları ayrıca mutaala edip,diğer okumalara devam edeyim..
Rabbim razı olsun,Ramazan'a erişip hakkinca istifade edenlerden eylesin.Amin..

Huseyni

Müdavim
Dönerli Kuran hatimleri yapılabilir 30 kişilik bir gurup herkes ayrı bir cüzden başlayıp inşaallah her gün herkesin hissesine bir hatim düşer. Daha çok kişi sayfa sayısını düşürür ve aynı hatim yine yapılmış olur. Risale-i Nurdan ramazan-iktisat-şükür risaleleri hem mütalaa tarzında hem de günlük belli bi kısım okunabilir.