Risale-i Nur'un Anlaşılamayışındaki Sebepler

Risale-i Nur'u Neden Anlayamýyoruz ?

• Kullanılan toplam oy
    45

FaKiR

Meþveret Bþk.
Sizce Risale-i Nur anlaşılıyor mu? Anlaşılmıyor ise anlaşılamayışının sebepleri neler olabilir ? Bu sebeplerin gerçeklik payı nedir ? Yorumlarınızı bekliyorum.

Risale_i Nurlar anlasiliyor elbet, ama asil soru anliyabiliyormuyuz?

Yukardaki sebepler asagi yukari dogru,

Aslinda risaleleri cogu zaman gazete gibi okuyoruz, veya baskalarina anlatma çabasiyla okuyoruz, bu aslinda buyuk bi yanlis,

Risalei nurlari ilk once kendi nefsimize okunmaliyiz

icerisinde birseyler oldugu mulahazasiyla okunmaliyiz

ve en onemlisi , belirttiginiz gibi mutemadiyen otokontrol yapmaliyiz,
kisi herzaman okudugu seylerde kendini kritige tabi tutmalidir,
aksitakdirde nurlardardan gerektigi gibi istifade edemeyiz ve nurlar kutuphanemizde bir sus esyasi olarak kalir, hafizanallah

bardak

Well-known member
İnsan bişeyi anlamak istiyecek ,yapmak istiyecek yapamıyacak...Hele de hayırlı bi şeyi...Olasılığı yoktur...
Bizim ataletimizden kaynaklanıyor çoğu yapamamazlıklarımız...Anlıyamıyoruz demek bi kaçıştır bence...İstesek anlarız da hatta istesek ezberleriz de....Budur.

Zuhr

Talebe
"anlamak" kelimesinin sözlükte karşılığına bakınca yol biraz daha aydınlanıyor aslında. bakın ne diyor sözlük "anlamak" için;

-Bir şeyin ne demek olduğunu, neye işaret ettiğini kavramak
-Yeni bilgileri eskileriyle bir araya getirerek sonuç niteliğinde başka bir bilgi edinmek.
-Sorup öğrenmek
-Doğru ve yerinde bulmak
-Birinin duygularını, istek ve düşüncelerini sezebilmek
-Bir şey hakkında bilgisi bulunmak
-Yarar sağlamak
-fark etmek

demek bunlar olmazsa "anlamak" olmuyor.

irdelemeden, üzerinde düşünmeden, daha önce öğrenilenlerle ilişkileri kurmadan anlamak olmuyor.

o zaman kişi bunları yapmadan, bunları yapmak için çaba göstermeden "anlamadım" "anlamıyorum" dememeli,

acele etmeden, sakin olup, sabırlı olup, sistemli çalışarak denemeye devam etmek gerekiyor. ve o kitaplarda yazan şeylerin doğru olduğunu baştan kabul ederek, onları kendi ilaçlarımız olarak görerek okumak, istifademizi artıracaktır inşaAllah.

ve deney yapmak, günlük yaşantımızda okuduklarımızı uygulamak. çok önemli bir nokta. kullanılmayan bilgi unutulur, silinir, gider. giden bilginin üzerine yenisi konamaz haliyle. ve bu bizi hep başladığımız noktaya geri gönderir.

ilginç bir nokta; iman yolunda adımlar atıyoruz risaleleri okurken, şeytanın hiç hoşlanmadığı bir işi yapıyoruz ! bizi yolumuzdan çevirmek için elinden geleni ardına koymayacaktır, koymuyorda. bunun için okumaya başlamadan önce şeytandan Allah a sığınmak, abdestli olmak, mümkün mertebe hem bayanlar hem erkekler için örtülü olmak (tessettür halinde iken çevremizde bizi koruyan hafaza melekleri, tesettür dışı kalınca yanımızdan uzaklaşıyorlar) faydalı olacaktır.

elfaz

Well-known member
Yukarıda sebeplerin hepsine katılmakla beraber; en temel sebebin istikrarla ve sabırla okunmamasından kaynakladığını düşünmekteyim..

"Risaleleri bir yıl kabul ederek ve anlayarak okuyan zamanın hakikatli bir alimi olur" buyuruyor Üstad..

Bu sözde, okuma adına çok manidar mesajlar mevcut.

Ben motorsiklet kullanıyorum yıllardır. Motorsiklete binmek isteyen ve almak isteyen kişilere ilk bir kaç sene 150 cclik sonraki bir kaç sene 400-500 cc daha sonrasında 700 cc üzerine çıkabileceğini tavsiye ederiz. Çünki motorsiklet biraz da vücut diliyle kullanılır ve çok kuvvetli bir motorun hareket devinimini kavrayabilmek yıllar sürebilir. Osmanlıca ve farsca bilmek gerekir tam anlamıyla anlamak için çünki mesnevide öyle cümleler vardır ki türkçeye tam olarak çevrilemez mesela. Zaten jet hızıyla son 20 yıldır her gün yeni kelime ekleniyor günlük konuşma dilimize.. Onun için çok fazla kopuk yaşamadan, arayı soğutmadan yardımcı kaynaklarla ilk önce anlayabilecek seviyeye çıkmak için okumak gerekir bir dönem. Ezberlemenin de durumu çözeceğini zannetmiyorum. Tekerleme değil ki bu; anlamak lazım..

Behram

Yeni Üye
Yukarıdaki yorumların ekseriyetiyle aynı düşünüyorum. Sadece anlamak arzu edilen neticenin bir merhalesidir. Benim kanatim ise anlamakla igili; belki biraz gayret, sebat, cemaate devam, hususi meşguliyet, hakikatleri mass etmek ve detaylara inmek ve zamana ve heyecana ve bunların devamına bağlıdır. Bunlardan sonra anlamada katı meratip olabilir. Tabiki bütün aşamalarda ihlas mahiyeti değiştirir. Arzu edilenin en alası olur.
Rabbimiz hepimize halisen muhlisen islamı anlamayı ve hizmeti kur'anda çalışmayı ve bu hal üzere hayatı noktalamayı nasip etsin.

duygu_bulut

Well-known member
anlaşılmamasındaki en büyük sebep insanların okumak için kullandıkları kaynakları kendi seviyelerine göre olmasını istemeleridir..kendi seviyesinden yüksek olunca bırakması yahut seviyesini çıkartmak istememesidir...

akna

Well-known member
Bir insanın gerçekten isteyipte başaramayacağı bir iş göremiyorum
önemli olan kalben ihlasla istemek bence
yeterince okumak ve sebat göstermek çok önemli
zaten bunlar oturunca insanda sorup öğrenme eğilimi oluşuyor
araştırmaya başlıyor elhamdülillah

hubbuuhra

Well-known member
yani hazırcılık gibi birşey armut piş ağzıma düş hesabı düşüncelerimizi mantığımızı faaliyete geçimek lazım. anlamak için önce isteyerek okumak lazım her okuyuşta farklı lezzetler çıkıyor karşımıza farklı şekillerde düşünebiliyoruz

vuslat_rida

New member
vaktimizi vermıyoruz hakkıyla.... okumamızın hızlanması için günlük bi mıktar okusak o zamn genel kullıyat hakkında bılgımız olur ve günlükte mutalamızı yapsak o zamn konulara hakım oluruz ve mutalayla içerisinde farklı kelımelerın anlamlarını bılmıs oloacagımızdan rahat anlıyacagız ve okudukca zevk alcagız yoksa gazete okur gibi yada roman gibi oku dur ne olacak hakıkatlerı anlamk ve anlatmak gerek davamızın bilincine varmalıyız

aybarlar

New member
ben lisandan dert yanıyorum bunu nasıl aşabilirim okunulan satırı takip ediyorum bir yere kadar anlıyorum sonra önüme bir kelime geliyor anlamadığım sonra konuda dağılma oluyor...

Huseyni

Müdavim
Birkaç gün önce bir tv de Lem'alar adlı eserin sadeleştirildiği haberi vardı. Konu ile ilgili röportajlarda, üniversite seviyesinde eğitim gören bazı öğrenciler, sadeleştirmenin çok yerinde olduğu, eserin orjinalinden anlamadıkları yönünde düşüncelerini dile getiriyorlardı. Bir ilkokul mezunu bile, sürekli okumakla, kelime kelime izahını yapabiliyorsa, bir üniversite öğrencisinden bunları duymak cidden üzücü.

Ben ciddi ciddi merak ediyorum. Külliyattan 3-5 kitap okuyup hiçbirşey anlamıyorum veya anlamadım diyen birileri var mıdır ? Bunlar ilmi bir eser. İlim dediğin doğuştan hepimize malum olacak değil ya. Nerede kaldı mücadele ile ilim edinmek, nerede çaba, nerede gayret.

Hüzün Rüzgarý

Well-known member
Birkaç gün önce bir tv de Lem'alar adlı eserin sadeleştirildiği haberi vardı. Konu ile ilgili röportajlarda, üniversite seviyesinde eğitim gören bazı öğrenciler, sadeleştirmenin çok yerinde olduğu, eserin orjinalinden anlamadıkları yönünde düşüncelerini dile getiriyorlardı. Bir ilkokul mezunu bile, sürekli okumakla, kelime kelime izahını yapabiliyorsa, bir üniversite öğrencisinden bunları duymak cidden üzücü.

Ben ciddi ciddi merak ediyorum. Külliyattan 3-5 kitap okuyup hiçbirşey anlamıyorum veya anlamadım diyen birileri var mıdır ? Bunlar ilmi bir eser. İlim dediğin doğuştan hepimize malum olacak değil ya. Nerede kaldı mücadele ile ilim edinmek, nerede çaba, nerede gayret.

Hüseyni hocam ahirzamandaki insanlarda hazıra konma alışkanlığı var... İlk olarak Altında kelimeleri açıklayan Risaleler çıktı.. İnsanlar Lugattan araştırma alışkanlığını kaybetti.. Şimdi de sadeleştirme yoluna girdiler.. Akıl erdiremiyorum bazen bu işlere..

yozgati

Well-known member
İhtar: Risale-i Nur, sair kitablara muhalif olarak başta perdeli gidiyor; gittikçe inkişaf eder. Şualar ( 60 )
AÇILMASINI İSTEYEN KARDEŞLERİMİZ DİKKAT VE DEVAM VE İHLAS VE SAMİMİYETLE OKUDUĞUNDA AÇILDIĞINI GÖRECEKTİR.
1- BİZLER NEKADAR SAMİMİYİZ?
2-GERÇEKTEN İHTİCIMIZI HİSSEDİYORMUYUZ?
3-NEDEN OKUMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLİYOR MUYUZ?
4-RİSALE-İ NURUN KIYMETİNİ BİLİYOR MUYUZ?