bir cemaati tanimak

• Konbuyu başlatan forumdayim
  • Başlangıç tarihi
F

forumdayim

Misafir
bir cemaati tanimak icin neler yapilmalidir ki saglikli bir tanima olsun? ne düsünüyorsunuz...

mesela, bir cematle ilgili bilgilerin bizzat o cemaatten ögrenilmesi asil olsa gerektir, tabiki asla yeterli degildir... ayrica o cemaati haricten elestirenlerin veya destekliyen kisilerinde düsüncelerini ögrenip daha saglikli bir karar verilecegini düsünüyorum...
ya siz ne düsünüyorsunuz?...

bizar

Well-known member
Bir cemaati tanımak için o cemaatin içinde olması gerekir. Başkalarının bir fikir beyan etmesininde seni etkileyeceğini sanmıyorum. Bu kıyası insanın kendisi yapmalı senin kalbin tatmin olmalı biz ne söylesek boş...

bardak

Well-known member
Her cemaati içine girerek tanıyamıyacağına göre ve kişilerden dinlerkende nefis devreye girecek ve göreceli bir kavramla cevap vereceği için bunlar tanımak için uygun değildir...
En sağlam ve uygun tanıma yöntemi bence kitaplardır...Değişik yayın evlerinin kitapları okunup kendimizle mukayese ederek bize uygun olanı bulunabilir diyorum...
Zaten kardeş Allah'a giden yok bir tek değil yollar çok ta hedef bir...HEdefe en uygun yolla nasıl ulaşabileceksek,nefsimize nasıl engel olabileceksek Rabbim bizi o yola ulaştırsın...

F

forumdayim

Misafir
Her cemaati içine girerek tanıyamıyacağına göre ve kişilerden dinlerkende nefis devreye girecek ve göreceli bir kavramla cevap vereceği için bunlar tanımak için uygun değildir...
En sağlam ve uygun tanıma yöntemi bence kitaplardır...Değişik yayın evlerinin kitapları okunup kendimizle mukayese ederek bize uygun olanı bulunabilir diyorum...
Zaten kardeş Allah'a giden yok bir tek değil yollar çok ta hedef bir...HEdefe en uygun yolla nasıl ulaşabileceksek,nefsimize nasıl engel olabileceksek Rabbim bizi o yola ulaştırsın...

katkilarinizdan dolayi Allah (c.c.) razi olsun...
bir cemaat ben dogruyum demesinden daha dogal hic bir sey olamaz... ancak faliyetleri ve itikatleri hakkinda alinacak bilgi onlardan ögrenilmesi gerekenin ana unsurudur... bilhassa itikadi durum cok cok önemlidir gerisi ameli husus ikinci planda kalir...

benim asil dikkat cekmek istedigim husus, bir müslümana yol gösterecegimiz zaman ona ne gibi tavsiyelerde bulunmaliyizki yanlisa düsmesin...
biliyoruzki cevremizde cok cesitli cemaatler vardir... bunlarin bir kismi tarikat sekilnde cemaat, bir kismi fikri bazda cemaat, bir kismi ehlisünnet cemaat bir kismi ehli sünnet disinda bazi cemaatler... bir kismi ehlisünnet oldugunu iddea edip muhalif icraat icinde olanlar var...
simdi bu durumda saf müslümani bu yolda nasil selamete cikmasini saglaya biliriz... -takil bana gerisini merak etme- dememiz yeterli olurmu?...

Elif_Gibi

Well-known member
bir cemaati tanımak için objektif olmak lazım...donanımlı olmak lazım...önyargılardan arınmak lazım...dolduruşa müsait olmamak lazım...yanlışa yanlış diyebilecek kadar bilgili olmak lazım...vefalı olmak lazım...genelllememek lazım....

mihrimah

Well-known member
Kardeş, buna benzer bir çok konuda fikir ayrılığından dolayı tartışmalar yaşanmıştır. Sizden rica ediyorum cemaatlerle ilgili konunuzda bu gibi sorulara yer vermeyin.
Forum yöneticisi...

F

forumdayim

Misafir
Kardeş, buna benzer bir çok konuda fikir ayrılığından dolayı tartışmalar yaşanmıştır. Sizden rica ediyorum cemaatlerle ilgili konunuzda bu gibi sorulara yer vermeyin.
Forum yöneticisi...

tartismayi hic tasvip etmem... kisilerin düsüncelerini ifade ederlerken sifir hakaret olmali... birde bilmeliyizki hic bir kimse ille benim gibi düsünmek veya inanmak zorunda olmaddigini bilmemiz ve bir birimize hosgörüyle yaklasmamiz gerekir bu bir meziyettir... umarim faydali bir paylasim olur... benim hedefim hem okuyanlarin hemde yazanlarin istifade etmemizdir...

meftun

Active member
cemaatin icinde olmaniza gerek yok icinde olan birini tanirsaniz o cemaatini az bucuk tanirsiniz bana ne mutluki bazilarina ragmen önyargimi kirmama sebeb olan o güzel kardeslerim gurubuna ithaf olunur hatta pek muhterem saygideger sevgili ali abi size ithaf olunur

bır cemaatı tanımak için o cemaatın içine gırmek sohbetlerıne katılmakla tanırız ve de cemaatın hocasını murşidinin kıtaplarını okuyarak blgı edınebılırız