En ilgiç şeyler.

deli_poyraz

Active member
Bir gün hz isa a.s. yolda geçerken bahçesini sulayan bir gence rastlar.bu genç ona ey Allah'ın peygamberi! Allaha dua etde bana bir zerre kadar sevgisini versin. der:
hz.isa sen buna dayanamazsın demiş.
genç,o halde zerrenin yarısını demş. hz. isa a.s. dua etmiş.Allah'da ona sevgisinden bir zerrenin yarısını vermiş.hz.isa a.s. bir ara ordan geçerken genci merak edip sormuş.halk,o kişi delirdi, mecnun oldu dağlardan inmez oldu, kimse onu bulamıyor dedi.
isa .as.aramaya başlar. onun yerini bulmak için Allaha dua eder sonra gide bakarki genç bir dağın üstünde allaha dua vey ibadetle meşguldur. hz. isa .a.s. gence selam verir fakat genç onu duymaz seslenir onu gene duyma ey genç beni tanıdınmı der ben isa peygamberim der fakat gençten tık yok .Allah hz isaya şöyle vahy ediyor ey isa sen onun seni duyacağınımı sandın? eğer sen onu kör testereyle kessen dahi o bunu hissetmez der.

bazen Allahı seviyoruz sözcüğü dilimde dolaşıyor. sonra aklım geliyor acaba ben bu sevginin neresindeyim ?

deli_poyraz

Active member
birgun biri kuran kursunda kuran öğrenirken ağlayarak eve gelir.Babası oğluna sorar.niçin ağlıyorsun.öğlu şu ayeti ona okur:

Hâl böyle iken inkâr ederseniz, çocukları ak saçlı ihtiyarlara çevirecek olan bir günden (kıyametten) nasıl korunursunuz?

ve ağlamaya başlar.şöyle der. ayette çocuklar ak saçlı ihtiyarlara cevirecek olan gün var. oysa ben çocukluktan geçtim. ya benim halin ne olacak ?
babasıda oğluna hak vererek sen bunu anladın bu yaşta,bense bu yaşa gelene kadar bunu bile anlamadım der.
çocuk üzüntüden ne yiyebildi ne içebildi kederinden çok geçmeden ölür.

deli_poyraz

Active member
Birgün hz. İbrahim a.s.'a bir inkarcı, misafir olarak gelir.hz ibarahim ona iman etmesini söyler adam kabul etmez. oda ona ikram etmez. tekrar '' iman etde sana ikramda bulunayım'' der. adam gene etmez.hz ibrahim buna yemek vermez.

Allah'ın rahmet ve şefkat deryası vahiyle hz. ibrahimin kalbine tecelli ederek şöyle der.

'ey ibrahim ! bu kulum bana 70 yıldır şirk koşar, beni inkar eder. bana asi olur, ibadet etmez. buna rağmen onun hergün rızkını verdim onu hiç rızıksız bırakmadım. sana bir gün misafir gendi sen onu ağırlamadın,ona ikram etmiyorsun''der.

Allaha kul olmak,allah'ın sevdiği yollarda yürümek,Allah için sevmek Allah için buğz etmek ne fedakarlıklar ister.

deli_poyraz

Active member
Bir şehirde iki bir birine zıt yaşantıda olan insan yaşarmış.
bunlardan biri o şehrin en salih ve sayılanıymış
diğeride bu şehrin en gafil kötülenen insanıymış.
Bir gün bu fasık adam yoldan geçerken, salih adamı ,ve yanında oturmuş adamları görür.
kendi kendine şöyle der.
bu adam bu yörenin en salihi ve allahın sevdiği kuldur. bense buraların en kötüsü allahın sevmediği biriyim.onun yanına gidim belki Allah benide af eder.
salih kişinin yanına gider oturur.salih adam kendi içinden şöyle der:
ben buranın en salih kişisiyim buda buranın en kötüsüdür. şimdi bu yanımda oturdu yalkışık olmaz deyip adamı yanından kovar.
Tabi rahin olan Allah niyetleri bilir ya, o zamanın salih kullarında birinin rüyasında şöyle denilir:
Allah o iyi kulun butun salih amellerini kötü olan adama verdi
o kötü adamında bütün günahlarını da, ona verdi:

huve

Well-known member
Birgün hz. İbrahim a.s.'a bir inkarcı, misafir olarak gelir.hz ibarahim ona iman etmesini söyler adam kabul etmez. oda ona ikram etmez. tekrar '' iman etde sana ikramda bulunayım'' der. adam gene etmez.hz ibrahim buna yemek vermez.

Allah'ın rahmet ve şefkat deryası vahiyle hz. ibrahimin kalbine tecelli ederek şöyle der.

'ey ibrahim ! bu kulum bana 70 yıldır şirk koşar, beni inkar eder. bana asi olur, ibadet etmez. buna rağmen onun hergün rızkını verdim onu hiç rızıksız bırakmadım. sana bir gün misafir gendi sen onu ağırlamadın,ona ikram etmiyorsun''der.

Allaha kul olmak,allah'ın sevdiği yollarda yürümek,Allah için sevmek Allah için buğz etmek ne fedakarlıklar ister.

Allah razı olsun

huve

Well-known member
Bir şehirde iki bir birine zıt yaşantıda olan insan yaşarmış.
bunlardan biri o şehrin en salih ve sayılanıymış
diğeride bu şehrin en gafil kötülenen insanıymış.
Bir gün bu fasık adam yoldan geçerken, salih adamı ,ve yanında oturmuş adamları görür.
kendi kendine şöyle der.
bu adam bu yörenin en salihi ve allahın sevdiği kişidir. bense buraların en kötüsü allahın sevmediği biriyim.onun yanına gidim belki alah benide af eder.
salih kişinin yanına gider oturur.salih adam kendi içinden şöyle der:
ben buranın en salih kişisiyim buda buranın en kötüsüdür. şimdi bu yanımda oturdu yalkışık olmaz deyip adamı yanından kovar.
Tabi ramin olan Allah niyetleri bilir ya, o zamanın salih kullarında birinin rüyasında şöyle denilir:
Allah o iyi kulun butun salih amellerini kötü olan adama verdi
o kötü adamında bütün günahlarını ona verdi:

Afff..
Rabbim korusun ya..

deli_poyraz

Active member
Cenabı hak uzeyir as. şöyle vahy eder.
Ey üzeyr ! sana bir iyilik verdiğimde onun küçüklüğüne bakma. nerden gendiğine bak.
sana bir musibet geldiğinde beni kullarıma şikayet etme ! Tıpkı sana rahmetim geldiği halde, senin günahlarını bana getiren meleklerime seni şikayet etmediğim gibi.

deli_poyraz

Active member
Birgün hasta bir yaşlı kadın varmış. bunun iki tane oğlu varmış. bunlar sırasıyla hasta annelerinin hizmetine bakarmış. namaz kılan, namaz kılmak şevkiyle hep kardeşini yerine bırakır geceleri nafile namaza gidermiş.
öbür kardeşinden çok namaz kılarmış.yine birgün kardeşine benim yerime bakata ben biraz namaz(nafile) kılayım der. kardeşi bunu kabu eder.
adam namazda secde ederken rüya gibi bir hal gelir ona .
şöyle bir ses gelir ona: Seni kardeşinin hurmetine ALLAH AF etti. adam şaşırır, ben ondan daha çok namaz kılan biryim nasıl olur ?
ona şöyle bir ses daha gelir.
öyledir, Allah'ın senin(nafile) ibadetine ihtiyacı yok, ama annenin bakıma ihtiyacı var .

deli_poyraz

Active member
bir gün bir hafız maddi bir sıkıntıya yakalanmış buna çok üzülmüş.
birgün rüyasında ona şöy denir : sana yusuf suresini unutturalım 100 altın verelim.kabul etmez şu, şu süreyi unutturalım şu kadar altın verelim. yine kabuıl etmez.
ona şöyle denir.
o halde, sana servet verildiği halde, neden dünyanın üç beş kurşuna üzülüyorsun ?

deli_poyraz

Active member
Allah hayır etsin birgün bir rüya gördüm.
baktım bir yolda gidiyoruz. etrafımızda yüksek bir dağ vardı onun üstündede benim tanıdığım bir vakıf abi vardı.sonra baktım bir tren içindeyim yanımdada millet var ama göremedim.tren hareket etmeye başladı.
vakıf olan abi yanımdaki birine trenden atla dedi in o trenden dedi. bende adama: atlama trenin altında ezileceksin dedim. tren hareket halinde iken adam atladı .atlarken nerdeyse trenin altında kalacaktı.bende ucuz kurtuldu dedim. sonra döndüm baktım garip bir evdeyim.ders olacakmış gibi bir ortamı bekliyor gibiydim . birde ne görim gelen tarihci. yanındada bir kaç kişi daha var onları tanıyamadım..
ben tarihciye lemaları sordum.
bana bişiler söyle sanki lemaların bir kız meselesi varmış gibi bir mana anladım .

kendi kendime dedim lemalar bunu nasıl yapar.sonra lemaların 53 yaşı gibi bir mana daha naladım dedim baya yaşlıymış bu.
aradan 3 veya 1 hafta gibi bir zaman geçti bir rüya daha gördüm baktım bir yerdeyim olurmuş bir adam var. baktım bu lemalar. 33 yaşlarında falan vardı. kendi kendime dedim bu geençmiş yaşlı değilmiş.
bişiler söyledi anlamadım.
sonra ellerime baktım baş ,şehadet,orta parmaklarımın üstünde ikişer veya üçer tane karınca var. yerde bir taş vardı niçin aldığımı bilmiyorum ama ben taşa dokununca elimdeki karıncalar çoğaldı.taşı bıraktım elimdeki karıncalarda azaldı. ben bir yere daha dokundum baktım dokunduğum yer yine karıncalarla doldu.elime baktım dedim bu nebiçim iş.tam elimi sırtıma götürdüm yine karıncalar çoğalıyordu .tam o sırada uyandım.

allah hayır etsin.bunların yorumları nedir acaba.karışık rüyalarmı.
bu rüyaları görürken fikrim bu işlerle hiç alakadar değildi.
yorumlarınızı bekliyorum.;)

medine gülü

Well-known member
Allah hayır etsin birgün bir rüya gördüm.
baktım bir yolda gidiyoruz. etrafımızda yüksek bir dağ vardı onun üstündede benim tanıdığım bir vakıf abi vardı.sonra baktım bir tren içindeyim yanımdada millet var ama göremedim.tren hareket etmeye başladı.
vakıf olan abi yanımdaki birine trenden atla dedi in o trenden dedi. bende adama: atlama trenin altında ezileceksin dedim. tren hareket halinde iken adam atladı .atlarken nerdeyse trenin altında kalacaktı.bende ucuz kurtuldu dedim. sonra döndüm baktım garip bir evdeyim.ders olacakmış gibi bir ortamı bekliyor gibiydim . birde ne görim gelen tarihci. yanındada bir kaç kişi daha var onları tanıyamadım..
ben tarihciye lemaları sordum.
bana bişiler söyle sanki lemaların bir kız meselesi varmış gibi bir mana anladım .

kendi kendime dedim lemalar bunu nasıl yapar.sonra lemaların 53 yaşı gibi bir mana daha naladım dedim baya yaşlıymış bu.
aradan 3 veya 1 hafta gibi bir zaman geçti bir rüya daha gördüm baktım bir yerdeyim olurmuş bir adam var. baktım bu lemalar. 33 yaşlarında falan vardı. kendi kendime dedim bu geençmiş yaşlı değilmiş.
bişiler söyledi anlamadım.
sonra ellerime baktım baş ,şehadet,orta parmaklarımın üstünde ikişer veya üçer tane karınca var. yerde bir taş vardı niçin aldığımı bilmiyorum ama ben taşa dokununca elimdeki karıncalar çoğaldı.taşı bıraktım elimdeki karıncalarda azaldı. ben bir yere daha dokundum baktım dokunduğum yer yine karıncalarla doldu.elime baktım dedim bu nebiçim iş.tam elimi sırtıma götürdüm yine karıncalar çoğalıyordu .tam o sırada uyandım.

allah hayır etsin.bunların yorumları nedir acaba.karışık rüyalarmı.
bu rüyaları görürken fikrim bu işlerle hiç alakadar değildi.
yorumlarınızı bekliyorum.;)

abi rüyanı keşke yazmasaydın çünkü insan neye yorarsa o çıkar....hayra yor sen inş hayır olur...ama illa yorum yazmalarını isterseniz siz bilirsiniz ben söyledim gerisi sizin bileceğiniz iş...

deli_poyraz

Active member
ben bir gün bir rüya gördüm. Baktım bir kapının önünde sarıklı insanlar toplanmış,ya içeri girmek içindi,yada içeri kimseyi almamak için kapıya dadanmışlardı.biri dedi mehdi gelmiş.
bende gidip onu göreyim dedim tam o sırada o onların arasından çıkıp yanıma geldi.
giyimine baktım dedim bu mehdi değil mehdinin giyimi böyle değil.baktım bemin ismimi söyliyerek buyur ne var dedi.
ismimi söyleyince inandım.bana dedi sen her zaman çağırmıyormuydun.
bende gel dedim tam oturup sohbet edecekkken rüya bitti

Y

Yetkin

Misafir
Allah Hayır Etsin rüyalarınızı deli poyraz kerdeş Lemalar abim için hayırlara vesile olur inşallah:)