Size göre en büyük ibâdet hangisi ?

Hangi ibâdet daha önemli/büyük sizce ?

• Îmân etmek

Kullanılan: 18 52.9%
  • Kur'ân-ý Kerîm okumak

Kullanılan: 2 5.9%
  • Namaz kýlmak

Kullanılan: 10 29.4%
  • Kelime-i þehâdet getirmek

Kullanılan: 0 0.0%
  • Oruç tutmak

• Zekât vermek

• Haccetmek

• Duâ etmek

Kullanılan: 3 8.8%
  • Þükretmek

Kullanılan: 1 2.9%

• Kullanılan toplam oy
    34
Esirgeyen ve bağışlayan Rabb'in adıyla,

Sizce yüce ve hakk dîn olan İslâmiyyet'te hangi ibâdet daha önemli, büyük ? Teşekkürler.

Esenlik dilerim.

T

Tevhid_Nur

Misafir
Allah resulü a.s.m hiçbir İbadetin Allah yolunda Kur'anın Hakimiyeti İçin Can ve Malla Yapılan cihada yetişemeyeceğini bir çok hadis-i şerifindeİfade etmiştir.

zeyhak_

Well-known member
bir kişinin imanı tam ise yani akaidi o kimsede diğerleride olur biiznillah..zaten önemli olanda o değil mi kişi inanmadan bir işi bilmeyerek yapsa ne ehemniyeti olur ki...öncelikle binan temeli gibi olan iman olmalı..

ESRA1

Well-known member
Eğer tam iman ettikse tüm ibadetler yapılır inşallah. başta iman etmek gerek ibadetler arasında ayrım yapmak aslında ne kadar iyi bilmiyorum ama tabi şuda var 'namaz mü'minin miracıdır' buda namazın ne kadar önemli ve büyük bir ibadet olduğunu gösteriyor...

meftun

Active member
iman etmeden ibadetin ne hükmü olurki kardesler mesele iman ettikten sonraki en büyük ibadet diyorlar ,namaz ve yüce Allahi zikretmek diyorum, allah cc buyuruyorki muhakkakki zikir en büyüktür, yaratani her an diliyle ve kalbiyle anmak ülfet meydana getirir,sevgi ancak anmakla olur buradaki zikir en büyükten maksat kalbe etkisi yönünden dir yanlis anlasilmasin ömer dagistani hz leri fetvalar kitabinda bu konuya böyle aciklama getirir

maidenur

Member
namaz kılmak,bütün ibadetleri kapsadığını düşünüyom...

Peygamber (s.a.v.) buyurdular ki:Namaz, yüce ve büyük olan Allah'ın rızasını kazandırır. Meleklerin sevgisine nail eder. Peygamberlerin yoludur. Mârifet nurudur. îmanın aslıdır. Duanın icabetine vesiledir. Amelleri makbul kılar. Rızka bereket getirir. Vücuda rahatlık verir. Düşmanlar üzerine silahtır. Şeytanı uzaklaştırır. Ölüm meleği ile musallî arasında şefaatçidir. Kabirde kandildir ve orada yaygıdır. Münker ve Nekir meleklerine cevaptır. Kıyamete kadar kabirde can yoldaşıdır. Kıyamet günü olduğunda namaz kılanların üzerine bir gölgeliktir. Başına taçtır. Bedenine elbisedir. Önünde giden nurdur. İnsanlarla arasına getirilen bir perdedir. Rableri huzurunda mu'minlerin hüccetidir. Mizanda ağırlıktır. Sıratta geçiştir. Cennete anahtardır. Çünkü namaz tesbihtir, hamttır, tâzimdir, kırât ve duadır. Hasılı faziletli amellerin tümü, vaktinde kılınan namazdadır. (Tenbîhü'l-Gafilîn, 293)

mihrimah

Well-known member
Çok çetrefilli olmuş;
Namaz ve iman ikiz kardeştir ayrı ayrı ele alınsa da bir bütündür.
Kaldıki iman etmeyen cennete giremez diyor sav.
Bu mevzu çok farklı açılardan değerlendirilebilir ve öyle olduğunda dahi yukarıdaki şıkların hiçbirini geriye alamayız. Hepsinin kendi alanında ayrı ayrı önemi vardır.

Abidin1

Well-known member
İman etmek ve Kelime-i Şahadeti içtenlikle söylemek aynı şeydir. Ancak bunları yapabilmek için Kuran-ı Kerimin mesajını bilmek=anlamak gerekir. Çünkü iman ve kelime-i şahadet Kur'an ı kerime biat etmektir.

Sırasıyla Zekat, Namaz, Oruç ve Hac Kur'an-ı Kerimin emrettiği ibadetlerdir. Bunları bilerek uygulamak için Kur'an ın mesajını duymuş idrak etmiş olmak gerekir. Yani gene temeli Kur'an a dayanır.

Kur'an-ı Kerim aynı zamanda zikirdir. İnsanlara şükretmeleri gerektiğini de bildirir nasıl dua edeceklerini de öğretir.

Yani Kur'an-ı Kerim burada sayılan şıkların hepsini toplar ve hepsinin kaynağıdır. ani ben böyle düşündüm ve 2. şıkkı oyladım :003: