Allah'ın kulunu unutması ne demektir?

Ahmet.1

Well-known member
Cevşenül Kebirin ilk sayfasında"Ey sevdiklerini en güzel şekilde rahmetiyle yad eden, onları unutmayan" ne demektir. Allah kusurdan münezzehtir. Sanki unutma fiili de var ama unutmuyor gibi bir mana çıkıyor. Allah kullarını unutur mu?

Değerli Kardeşimiz;
Allah'ın kulu unutması, onu azaba terketmesi, rahmetini tecelli ettirerek azabtan kurtarmaması demektir.

Ebu Saîd ve Ebu Hureyre (ra) anlatıyorlar:
"Resulullah (asm) buyurdular ki: "Kıyamet günü kul (hesap vermek üzere huzur-u İlahîye) getirilir. Allah Teâlâ hazretleri: "Ben sana kulak, göz, mal ve evlat vermedim mi? Sana hayvanları ve ekimi musahhar kılmadım mı? Seni bunlara baş olmak, onlardan istifade etmek üzere serbest bırakmadım mı? Acaba, benimle bugünkü şu karşılaşmanı hiç düşündün mü?" diye soracak. Kul da: "Hayır" diyecek. Allah Teala hazretleri: "Öyleyse bugün ben de seni unutacağım, tıpkı senin (dünyada) beni unuttuğun gibi!" buyuracak." (Tirmizi)

Hadis, sayılan nimetlere mazhar olan bir kimsenin, nimetlere şükürle mukabele etmemesi halinde kıyamet günü, Cenab-ı Hakk'ın da onu nisyana (unutulmaya) mahkum edeceğini bildirmektedir. Allah'ın kulu unutması, onu azaba terketmesi, rahmetini tecelli ettirerek, azabtan kurtarmaması demektir. (Kütüp-i Sitte)

Allah’a Emanet Olunuz…

sorusorcevapbul.com