Bazı önemli sünnetler..

Hamiyetkar

Well-known member
* Kapıyı 3 kez bekleyerek çalmak .4 rekat namaz vakti kadar beklemek.

* Kapıyı çalarken kapının ya sağında yada solunda beklemek, karşısında durup da içeriyi izlememek.Çünkü kapı ilk açıldığında ev sahibinden izinsiz içeriye bakmak haramdır.

* Baş ağrıdığında tülbent ile sıkıca sarmak.

* Yemeği ayrı tabaklarda değil de ortak tabakta yemek , yerken önünden almak, yemeğin ortasına dokunmamak çünkü bereket ortadan dağılır.

* Misafire bir bardak su bile olsa ikramda bulunmak.Mümkünse etli yemek ikram etmek.

* Çörek otu yemek.Ölümden başka her derde deva olduğuna dair sahih hadis beyan edilmiştir.

* Sofrada yeşillik , evde sirke bulundurmak.

* Sofrada sol ayak sol kalçanın altında , sağ ayak karın bölgesine kırılmış vaziyette oturmak , bağdaş kurmamak ,aynı zamanda ayak değiştirmek doymanın alametidir.

* Kur’anı Kerim-i hüzünle mümkünse ağlayarak okumak.

*Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak.(Yemeğin bereketi buradadır.)

* Hastanın olduğu yerde çorba pişirmek.

* Kabak yemek.

* Hapşurunca “Elhamdülüllah” demek diyene “Yerhamukellah” (bayan ise Yerhamukillah) demek.Aynı kişinin diğerine “Yehdina ve Yehdikümullah” demesi.

* Kına yakmak.

* (Erkekler için) Eve gelmeden önce hanımına geleceği zamanı bildirmek.

* Hediyeleşmek , nitekim hediyeleşmek muhabbeti artırır buyuruyor Efendimiz s.a.v

* Sabah namazının sünneti ve farzı arasında sağ tarafına uzanıp bir miktar uyumak. Fıkhi kaidelere göre sadece bu uykunun haricinde uyku abdesti bozar. Namaz vakti çıkmadan uyanıp farzı eda etmek.

* Namazı cemaatle kılmak.

* Dua ederken elleri birleştirmek ve kaşlar hizasına kaldırmak.(baş ağrısını giderir.)

*Tesbihi parmak ile çekmek.

* Kapıya geleni durumu ne olursa olsun boş çevirmemek bir hurma tanesi bile olsa. (O dönemde hurma herkeste ve heryerde olmasından dolayı hurma bile olsa buyrulmuştur.)

* Sofradan kalkacağı zaman sağ tarafındaki şahıstan izin isteyerek kalkmak.

* Ezan-ı Muhammedi okunurken onu müezzinden sonra tekrar etmek.

* Ezan-ı Muhammedi okunurken bir pozisyonda olsa hal değiştirmek

Resulullah (s.a.a) buyuruyor ki:. "Kim benim sünnetimi ihyâ ederse beni ihyâ etmiştir. Beni ihyâ eden cennette benimle birlikte olacaktır."