Hadis

*Ramazan*

Member
Ka'b bin Malik'den (r.a.) rivayetle:
Yüce Allah Davud'a (a.s.) şunu vahyetti: "Herhangi bir kulum yarattıklarıma değil de Bana sırtını dayarsa, bunu onun samimî niyetinden de anlarsam, gökler içindekilerle beraber ona tuzak kursalar , Ben, bu tuzaktan kurtulması için ona mutlaka bir çıkış kapısı açarım. Her hangi bir kulum da Beni bırakıp bir yaratığa sırtını dayarsa ve Ben bunu niyetinden de anlarsam, mutlaka önündeki bütün yükseliş sebeplerini keser ve çöküş yollarını kolaylaştırırım. Herhangi bir kul Bana itaat ederse, o daha istemeden Ben mutlaka kendisine veririm. Benden bağışlanmasını dilemeden onu affederim.

Camiu's-Sagir - [3:71, Hadîs No: 2783]

*Ramazan*

Member
Amr bin Mürre'den rivayetle:
Nerede Allah'ın takdirini gönül hoşluğuyla karşılayanlar? Nerede bol mükâfatla karşılık verilen güzel amellere koşanlar? Sonsuzluk diyarına inandığı halde aldanış yurdu olan dünyanın âhirette faydasız işlerine çalışanlara hayret ederim.

Camiu's-Sagir
1633. [3:159, Hadîs No: 3011]

*Ramazan*

Member
Ibni Abbas (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

Beş şey gelmeden evvel beş şeyi fırsat bil:
1. Ölüm gelmeden önce hayatının,
2. Hastalık gelmeden önce sağlığının,
3. Meşguliyet gelip çatmadan önce boş vaktinin,
4. İhtiyarlık gelmeden önce gençliğinin,
5. Fakirlik gelmeden önce zenginliğinin.

Camiu's-Sagir - 698. [2:16, Hadîs No: 1210]

*Ramazan*

Member
Ebû Ümâme (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:
Bil ki, sen Allah'a her secde ettiğinde, mutlaka Allah bununla bir dereceni yükseltir ve bir günahını düşürür.

Camiu's-Sagir - 687. [2:8, Hadîs No: 1193]

*Ramazan*

Member
Ubâde bin Sâmit'den (r.a.) rivayetle:
imanın en üstünü, nerede olursan ol, Allah'ın senin yanında bulunduğunu bilmendir.

Camiu's-Sagir - 721. [2:29, Hadîs No: 1243]

*Ramazan*

Member
İbni Ömer (r.a.) rivayet ediyor:
Kıyamet alâmetleri bir tek ipe dizilmiş boncuklar gibidir. İp kopmuştur. Bunlar birbirini takip edeceklerdir.

Camiu's-Sagir - 1644. [3:167, Hadîs No: 3030]

*Ramazan*

Member
Ebû Hüreyre (r.a,) rivâyet ediyor;
îhsân, Allah'ı görüyormuşsun gibi Ona ibâdet etmendir. Her ne kadar sen Onu görmüyorsan da O seni görüyor.

Camiu's-Sagir - 1648. [3:171, Hadîs No: 3042]

*Ramazan*

Member
Ali (r.a.) rivayet ediyor:
Mükemmel îman, inanılacak şeylere kalben inanmak, dil ile inandığını ifâde etmek ve organlarla gereğini yerine getirmektir.

Camiu's-Sagir - 1677. [3:185, Hadîs No: 3094]

*Ramazan*

Member
Ebu Ümame'den (r.a.) rivayetle:
Ağız tadını kaçıran ihtiyarlık, anî ölüm, ibadetten alıkoyan hastalık ve unutturan erteleme gelmeden önce salih amellerde acele ediniz.

Camiu's-Sagir - 1688. [3:194, Hadîs No: 3118]

*Ramazan*

Member
Huzeyfe (r.a.) rivayet ediyor:
"Şu şöyle dedi, bu böyle dedi" gibi dedikodularla bir yerlere varmaya çalışmak ne kötüdür.

Camiu's-Sagir - [3:214, Hadîs No: 3188]

*Ramazan*

Member
îbni Ömer (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor:
Mü'minin gerçek rahatı ölümle başlar.

Camiu's-Sagir - 1757. [3:233, Hadîs No: 3257]

*Ramazan*

Member
Enes'den (r.a.) rivayetle Resûlullah Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır:
Kulun Kıyamet Günü ilk hesaba çekileceği ameli namazdır. Eğer o düzgün çıkarsa, diğer amelleri de düzgün olur. Eğer o bozuk çıkarsa diğer amelleri de bozuk olur.

Camiu's-Sagir - [ 3:87, Hadîs No: 2818]

*Ramazan*

Member
Safvan bin Süleym'den (r.a.) rivayetle:
Size en kolay ve bedene en hafif gelen ibâdeti haber vereyim mi?
Bu: Susmak ve güzel huydur.

Camiu's-Sagir - [ 3:103, Hadîs No: 2859]

*Ramazan*

Member
Enes'den (r.a.) rivayetle:
En güçlünüzün kim olduğunu size haber veriyim mi? Öfkelendiğinde kendini en iyi hâkim olabilendir.

Camiu's-Sagir - [3:110, Hadîs No: 2874]

*Ramazan*

Member
Dahhak bin Kays rivayet ediyor:
Yaptığınız amelleri sırf Allah rızâsı için işleyiniz. Çünkü Allah sadece kendisi için yapılan amelleri kabul eder.

Camiu's-Sagir - 171- [1:217, Hadîs No: 299]

*Ramazan*

Member
Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor:
Allah bir kulunu severse ona musibet verir ki, duâ ve niyazını işitsin.

Camiu's-Sagir -201 [1:245, Hadîs No: 353]

*Ramazan*

Member
Enes'den (r.a.) rivayetle Peygamber Efendimiz (a.s.m.) şöyle buyurmuşlardır.
Kalbler tıpkı demir gibi paslanır. Cilası ise istiğfardır.

Camiu's-Sagir - Hadîs No: 2389