Kız Çocuğunun kaç yaşında kapanması gerekiyor ?

Nurist

Well-known member
11 yaşında bir kızım var Annesi dekolte kıyafetle gezdiriyor “Şimdilik çocuk hevesini alsın, zamanla bıkar ve kendisi bırakır” diyor Hanımın görüşünde isabet payı var mıdır?

Hanımınız çok yanlış söylüyor Aksine kız çocuğu, açık saçık giyinmeye alıştı mı, artık kolay kolay bırakamaz Çünkü, atalar, (Alışmış, kudurmuştan daha beterdir) buyuruyorlar
Kabul ederse eğer, ona fıkıh kitaplarındaki mesela İlmihal’deki şu ifadeyi gösterirsiniz:
(7-10 yaşında olan gösterişli kızlar ve 15 yaşını dolduran veya bâliğa olan bütün kızlar, kadın hükmündedir Böyle kızların başları, saçları, kolları, bacakları açık olarak, [zaruretsiz] yabancı erkeklere görünmeleri haram olur) Görüldüğü gibi, yedi yaşından itibaren kapatmak gerekiyor.

Bu bir alıntıdır_

Konu hakkındaki düşünceleriniz? Sizce,Neden,Nasıl bir yöntem ile...?

veni_vidi_vici

New member
evet güzel konu ARO. ben de dahil bi çok genç birey bunun sıkıntısını çekiyo..

Aslında ben daha çok bilinçsiz baskıyla örtünmeden şikayetçiyim ne için yaptığını bilmeden örtündüğü için ne tam kıyafetlerinden fedakarlık ediyo ne hareketlerinden.

Tesettür sadece örtüyle olmadığını düşünüyorum hal ve davranışlarda özellikle bayanların tesettürlü olması heleki bu zamanda şart oldu ne kadar uygulayabiliyoruz meçhul.. artık feyste veya insanların dilinde bu tarz insanların yüzünden diğer tesettürlülere de aynı gözle bakılmasından çok üzülüyorum aynı yargı tavır imamhatip öğrencileri için de mevcut :(

Zuhr

Talebe
çocuk gelişiminde ilk 10-12 yıl çok önemli gerçekten, hayatının temelleri oluşuyor bu sürede,
ilerleyen zamanda üzerine kurulacak duvarlar ne kadar zarar görürse görsün, temelleri sağlamsa insan duvarlını yeniden inşa edebiliyor, ama temeli yeniden kurmak, yeniden yapmak ..

ilk gençlik dönemlerinde hem psikolojik hem sosyal bir sürü sıkıntı yaşıyor insan, birey olmayı öğrenmeye çalışırken bir sürü şeyle çelişiyor çatışıyor, ailesine çevresine başkaldırabiliyor, ama sular durulduğunda, kişi özünü bulmaya başladığında, çocukluğunun ilk yıllarında yaşayarak öğrendiği doğru bildiği kavramlar üzerine kuruyor kendisini,
ilk yıllarında ne öğrendiyse onu doğru biliyor ve onu uygulamaya devam ediyor,

genel olarak hayat dilimlerimizde huzuru en çok yaşadığımız dönemlerimiz çocukluk dönemleri, ve yaşantımızda sorun yaşadığımız her dönemde huzuru bulmak istediğimizde bilinçli bilinçsiz o dönemlerdeki davranışlara kayıyoruz,
çocukluk döneminde elinde mama kasesiyle peşinden koşulan ve yemek yediğinde insanların mutlu olduğunu, sorunun çözüldüğünü gören çocuk ilerleyen zamanda her sorun yaşadığında yemeğe saldırıyor ..

örnekler çoğaltılabilir,
nefsimizin şeytana en kolay kandığı konularda, daha çocukluk döneminde donanımın sağlam tutulması, savaş taktiklerinin öğrenilmesi çok önemli :)
bunun tersini yapıp kendi kendimizi zayıflatmak pek akıl karı olmasa gerek .. hele bunu kendi çocuklarımıza yapmak çok büyük bir zulüm ..

zakkum tohumu ekip sonra onu güle döndürmek için uğraşmak hiç kolay olmuyor ..

Aks_i_NuR

Well-known member
Bence zamanla olmalı herşey..Aynı Müslümanlığın kurallarının konulma zamanları gibi..
Örneğin:ilk önce pantolon giymemesi gerektiğini açıklarsın sonra yavaş yavaş tesettüre alıştırırsın..Çocuk belli yaşa gelene kadar her şeyi giyiyor ediyor belli bi yaştan sonra hiç alışmadığı şekilde giyinmeye zorlandığında baş kaldırıyor..Bu çok doğal..
Allah bütün ana-babalara yardım etsin..Çocuklara da :)..

GuL-i YaReN

Well-known member
Cocuga bir seyi zorlarsan seni dinler ama arkasindan turlu turlu isler cevirir.
Benim bir arkadasimin babasi zorla basini orturdu kiza, daha sonra kiz tabi babasinin korkusuyla evde basini orter, model bir kiz gibi davranir, cok edepli gorunurdu.Halbuki disarida ne pislik varsa yapardi...bu tam bir "CAHILLIK'ti". Ben ona anlattim tabi tesetturun onemini ihtiyacini vb... ama o kafasina takmis ya dinlemedi beni hiç :S
Soylemek istedigim ebeveynler cocuklarina oncelikle tesetturun dinimizde ne kadar onemli bir yer kapladigini anlatmalari lazim, sonra onun neden mecburi farz bir ibadet oldugunu açiklamali... Ha butun bunlari anlattiktan sonra yine mi istemiyor, bence bu halde bile zorlamamali... Zorlamak yerine cocugu ISLAM'a yonelmesine ve baglanmasina tesvik etmeli bence(zaten cocuk tesetturun onemini ve ihtiyacini anlarsa kendiliginden kapanir, INSALLAH:) )

anarkh

Well-known member
eğer çocuk gerçekten açık giyinmek istiyorsa, mümkün olduğunca bunun hevesatını önlemek için ev içinde giydirilmeli. Ama mesela diyelim evin içinde kısa etek ve kolsuz tişört giydirdik, dışarı bakkala yollarken uzun kollu tişörtünü ve kapalı pantolonunu giymesini isteyebiliriz. ve evin içinin ayrı, dışarının ayrı mekan olduğunu ve dışarı çıkarken kapalı kıyafetler giymesi gerektiğini bu şekilde ona baskı yapmadan empoze edebiliriz. bi de zaten fıtratta olan utanma duygusu çocuğu açık giyinmekten men edecektir. o yüzden daha 3-4 yaşında bile kolsuz değil kısa kollu tişörtler giydirirsek çocuğun fıtratını zaten bozmamış oluruz. ve utanma duygusunu kaybetmeyen çocuk açık giyinmek istemeyecektir.

GuL-i YaReN

Well-known member
bi de zaten fıtratta olan utanma duygusu çocuğu açık giyinmekten men edecektir. o yüzden daha 3-4 yaşında bile kolsuz değil kısa kollu tişörtler giydirirsek çocuğun fıtratını zaten bozmamış oluruz. ve utanma duygusunu kaybetmeyen çocuk açık giyinmek istemeyecektir.

Haklisiniz. Geçen gun hava çok sicak diye annem kizkardesime kisa kollu giydirmek istedi ama butun kis kapali giyindigi için o anda kizkardesim reddetti, o sicakta ceketini açmadi( daha 3 yasinda kiz) yani o yasta bile utanma duygusu var insanlarda.
Umarim bu utanma duygusunu buyudugundede muhafaza eder...

anarkh

Well-known member
Haklisiniz. Geçen gun hava çok sicak diye annem kizkardesime kisa kollu giydirmek istedi ama butun kis kapali giyindigi için o anda kizkardesim reddetti, o sicakta ceketini açmadi( daha 3 yasinda kiz) yani o yasta bile utanma duygusu var insanlarda.
Umarim bu utanma duygusunu buyudugundede muhafaza eder...

amin kardeşim amin. en güzel temiz dualar kardeşiniz için :) inşallah