Meşhurların son sözleri

SaYa

Well-known member
Ergur Göze'nin kitabından alıntıdır
Hazreti Ebu Bekir Sıddik
Peygamber Efendimiz'in davetine ilk icabet eden ve Efendimizin mağara arkadaşı olan Ebubekir (radıyallahuanh)'ın son sözü:
''Ya Rabbi! Ruhumu müslüman olarak al ve beni salihlerle beraber eyle.'' olmuştur.

Hazret-i Ömer
Hattaboğlu olarak künyelenen ve kırkıncı sahabi..Hilafeti zamanında ''dicle kenarında bir kurt bir koyun kapsa, adl-i ilahi bunu benden soracaktır.'' onun mes'uliyet ölçüsü idi.Son anlarında kendisinden sonra kimin geçeceğini soruyorlardı.Kat'i cevap vermedi.Oğlu, babasının Hazreti Ali'ye meylini anladı ve sarahatle belirterek kendisinden sonra yerine geçecek olanı seçmesini istedi.Hazreti Ömer de:
''Ey oğulcağızım.Bu yükü yaşadığımızda yüklendik, öldükten sonra da mı taşıyalım.'' dedi.Son dünya kelamı bu oldu.

Bilal-i Habeşi
İlk müslümanlardan ve ilk müezzin olan Bilal-i Habeşi (radıyallahuanh) Hazretleri son anlarının geldiğini anlayınca
''Artık bana elbise değil, kefen lazım'' diyordu.Biraz sonra ''İyi bir haber var, Resul-i Ekrem'e kavuşacağım'' dedi.

Selamn-ı Farisi
Derin bir ahlaka sahib olan ve Hazreti Osman Efendimiz'in devrine kadar yaşayan Selaman-ı Farisi ölmeden önce şu vasiyette bulunmuştur:
''Cenazemi süratle götürünüz.Peşimden kimse gelmesin.Mezarımda vücudumu topraktan ayıracak birşey bulunmasın.Kabrimin üstüne bina yapmayınız.Kadınlar benim için saçını başını yolarak ağlamasın.''

Ebu Hureyre
En çok hadisi rivayet eden sahibi... Otuz yaşında müslüman olan ve Bahreyn valiliği de yapan büyük sahabe ölmeden önce şöyle vasiyet etmiştir:
''Kabrimi ziyaret et, bana dua et, kabrimi halkın görüp dua edebileceği bir yere koyunuz.''

Eyyüb el-Ensari
Asıl adı Zeyd bin Halid olan ve 90 yaşlarında İstanbul önlerine bir hadisi şerifin müjdesine nail olabilmek için gelen ve şehid olan İstanbul'un asıl fatihi olarak bilinen Eyüb Sultan ölmeden önce şöyle vasiyet etmiştir:
''Kostantıniyye civarına salih bir kişi defnolunacak diye duymuştum.Umarım ve temenni ederim ki o, ben olayım.Bunun için ben öldükten sonra cesedimi, götürebileceğiniz en uzak noktaya, düşmana en yakın yere kadar götürünüz ve oraya gömünüz.Üzerimde harbettiğinizi, atlarınızın nal seslerini duyayım.''

Yasir ve Sümeyye
İslamın ilk şehidleri ünvanını alan bu yüce insanların öldürülmeden önceki son sözleri imanın gücünü göstermesi açısından çok önemldir.
Sümeyye Hazretleri: Kendisini öldürmek isteyen Ebu Cehil'e karşı:
''Sana, ilahlarına kötülükler olsun ey Allah'ın düşmanı.Seni görmektense ölmek bana daha iyidir.Bak duy! Allah rabbimizdir, Muhammed Peygamberimizdir.'' Bunu duyan Ebu Cehil'in aklı başından gitti.Çektiği işkenceler karşısında yılacağını zannederken böyle bir cevap alması onu şok etmişti.Mızrağı eline alarak bir vuruş vurdu ve Sümeyye Hatun ruhunu teslim etti.Bunları gören Hazreti Yasir:
''Ey Allah'ın düşmanı.Onu öldürdün.Sana ve ilahlarına yazıklar olsun.Ey Sümeyye! Yerimiz cennettir.Şehadet ederiz ki, Allah'ın vadi haktır.Resulunun vadi doğrudur.'' dedi ve şehadet şerbetini içti.

İmam-ı Azam
En büyük imam sıfatı ile kıyamete kadar yaşayacak olan Ebu Hanife Hazretleri'nin son sözleri şöyle olmuştur:
''Ya Rabbi! senin halkına gücüm yettiği kadar söz ile, kendi nefsime de fiil ile öğüt verdim.Benim nefsimin günahını halka ettiğim nasihatlara bağışla!''

Rabiyetü'l-Adeviyye
Hasan-ı Basri'nin ''kadın elbisesi içinde er görmek isteyenler Rabia'yı görsün.'' dediği büyük kadın mutasavvıf.Son anlarında:
''Beni yalnız bırakınız ki Allah'ın elçisi geldi.'' dedi.Ve canını Hakka teslim etti.

Hallac-ı Mansur
Dünyayı terk etmek nefs zühdüdür, ahireti terk etmek gönül zühdüdür, kendisini terketmek de can zühdüdür diyen büyük evliya.Güzel sözlerin çıktığı bu ağızdan zahiren şeriata zıt bazı sözler sadır oluşu idamına sebep oldu.Cezasının infazı işkenceli ve kademeli oldu.Elleri sonra kolları kesildi.Gözleri oyuldu.Sıra dilinin kesilmesine gelince son sözlerini söylemek için müsaade istedi ve şöyle dedi:
''Allahım, bana senin için bu işkenceyi reva görenlerden rahmetini esirgeme.Senin aşkın uğrunda beni elimden, ayağımdan ayıran bu kullarını affet.Affet Allahım, onları affet, aşkın hürmetine affet.''

Beyazıd-ı Bistami
Kul için en lazım gelen şey kendisini yok bilmektir.Diyor ki:Allah'ı sevmenin nişanı üçtür.Cömertlikte denize benzer, şefkatte güneşe, tevazuda toprağa...Son sözü ise:
''İlahi, her zaman seni huzurla anardım.Şimdi ise can veririm, yinede senin kulluğundan gafilim.İlahi ben gafil isem, sen hazırsın...''

Alpaslan
Selçuk Sultanı olan Alpaslan 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Anadolu'da Türk hakimiyetini kat'i olarak tesis etti.Bıçaklı bir suikasta kurban giden Alpaslan'ın son sözleri şöyle olmuştur:
''Akıllı ve tecrübeli bir adamın bana iki nasihatı verdı.Birisi kimseyi hakir görmemek, diğeri de kendi kuvvetine güvenmemek.Hayatımın son günlerinde bu nasihatları ihmal ettiğimden hata ettim.Dün bir tepeden askerlerimin çokluğunu ve heybetini seyrederken yer sarsılıyor sanmıştım.Bana bir gurur geldi.Dünya padişahıyım; bana kimse karşı gelemez demiştim.Şimd Allah'tan mağfiret dilerim.Oğlum Melikşah'a biat ediniz.''

Osman Gazi Han
Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin son nefesinde oğlu Orhan'a şöyle bir vasiyeti vardır:
''Allah buyruğundan gayri iş işlemeyesin.Bilmediğini şeriat ulemasından sorup anlayasın.İyice bilmeyince bir işe başlamayasın.Sana itaat edenleri hoş tutasın.Ve askerine in'am ihsan eksik etmeyesin.Ki insan, ihsanın kuludur.Zalim olma, alemi adalet ile şenlendir ve cihadı terketmeyerek beni şadet.Ulemaya riayet eyle ki, şeriat işleri nizam bulsun.Nerede bir ilim ehli duyarsan ona rağbet ikbal ve hilm göster.Askerine ve malına gurur getirip şeriat ehlinden uzaklaşma.Bizim mesleğimiz Allah yolu ve maksadımız Allah'ın dinini yaymaktır.Yoksa kuru kavga ve cihangirlik davası değildir... Sana da bunlar yaraşır.Daima herkese ihsanda bulun, memleket işlerini noksansızca gör....''

Abdulhamid Han
Osmanlı devletini 30 yıl yıkılmaktan kurtaran ve ayakta tutan, boş aldığı devlet hazinesini dolu bırakan, polislik, darulaceze gibi bir çok faideli kurumu hizmete sokan, günümüzde son teknoloji ile kullanılan istihbaratın temellerini atan ve Yahudilere Filistin'den toprak vermediği için hakkında kızıl sultan propagandası yapılan Sultan Abdulhamid Han'ın son sözü ''ALLAH'' olmuştur...

DİĞERLERİ

Namık Kemal
Vatan şairi olarak ilan edilen gazateci, muharrir, tiyatro müellifi, mizahcı, siyasi aksiyon adamı olan Namık Kemal yasıtğı üzerine kitabı, kitabın yanına da başını koyup yorgun sesi ile:
''Biraz dinleneyim'' diyor.Bunlar son sözü oluyor.

Viktor Hugo
Fransız şairi.Şan ve şeref içindeki renkli hayatını ecel sona erdirirken son sözü:
''Kara bir ışık görüyorum''

Leonardo Da Vinci
Dünyanın en meşhur ressamlarından.En ünlü eseri Mona Lıza.Ölüm yatağında iken Kral birinci François onu ziyarete geldi.Çok halsizdi ama krala hürmeten doğrulmak istedi.Kral onu tuttu.Krala baktı ve:
''Haşmetli hükümdarın kollarında ölmek benim için şereflerin en büyüğüdür.'' dedi ve öldü.

Goethe
Şöhreti beynelmilel Alman sanatkarı.İsminin verildiği bir çok mekan bulunmaktadır.Rüyadan kalkıp rüyada gördüklerini yanında bulamayınca:
''Demek rüya görmüş olacağım'' dedi.Saat onda şarap istedi ve bir daha konuşmadı.

Sezar
Romalı deha... Roma'ya ve kendisine verdiği haşmet, tarihin parlak sayfalarından birisidir.Sezar askerlik ile politikacılığı birleştirmişti.Sezarın diktatörlüğe gidişini önlemek için bir çok romalı anlaşmışlardı.Bu anlaşma nihayet bir süikast planına kadar müncer oldu.Sezar saldırılara karşı kendisini müdafaa ediyordu.Hançerle hücum edenler arasında kendi oğulluğu Brütüs'ü görünce müdafadan vazgeçti, ölümü kabullendi.Günümüzde bile bazen mizahi çoğunlukla yaşanan ihanetlerde kullanılan şu sözü söyledi:
''Sen de mi Brütüs?''

Neron
Meşhur zalim ve mecnun Roma'lı imparator.Roma kuyruğuna kadar kokmuş balıksa, Neron bu balığın başı.Oburluğu son haddinde, at yarışı merakı ve eğlence ihtirası sonsuz.Bir de kendisini sanatkar zannetmez mi? Romayı yakmasını en büyük sanat eseri görmüş olmalı ki ölürken:
''Dünya bir büyük sanatkar kaybediyor.'' diye bağırdı...

alıntı Hafız_

ebrar172

Well-known member
Viktor Hugo
Fransız şairi.Şan ve şeref içindeki renkli hayatını ecel sona erdirirken son sözü:
''Kara bir ışık görüyorum''
---------------------------------

hani hep beyaz ışık görüldüğünü iddia ederler ya...
demekki durum hiçte öyle değilmiş...