Dershane kapatmak Anadolu halkına

HaberRss

Haber Robotu
hekimoglu-ismail.jpg
Gazeteci-yazar, mütefekkir Hekimoğlu İsmail, bir haftadır Türkiye'nin gündemini belirleyen dershane kapatma planını duyduğundan beri çok üzüldüğünü söyledi. Hekimoğlu İsmail, "Dershanelerin kapatılması en çok müteddeyyin kesimleri üzecektir. Kapatma kararı uygulanırsa buna en çok ben üzülürüm. Kırılırım, darılırım. Sayın Başbakan'dan ricam, dershanelerin kapatılmasına karşı çıksın. Buna engel olsun." çağrısında bulundu.Dershanelerin sadece eğitim alınan yerler değil, insan yetiştirmek için hayati müesseseler olduğunu kaydeden Hekimoğlu İsmail, "İnsan yetiştirmek zordur. Bu konuda hizmet eden kurumlara bu şekilde muamele edilmesi bana çok tuhaf geliyor. Dershaneye karşı çıkmak, 'ben ilme karşıyım' demek kadar garip bir kelamdır. Buralar ilim ve teknoloji yuvalarıdır. İlim için çalışmak ibadettir, halka ve hakka hizmettir. Allah'ın bir sıfatı ve ismi de Alim'dir. Böyle bakınca ilim öğrenmek te öğretmek de Sünnettullahtır. Dershane kapatmak insanlığa düşmanlık olur. Anadolu halkına, tahsil yapma; ilim öğrenme demek olur. Bu doğru değildir." dediDERSHANELER ADAM YETİŞTİRİYOR, BU KOLAY DEĞİL, YILLAR ALIRAskerlik mesleği döneminde Türkiye adına Amerika'daki füze okuluna eğitim görmeye giden Hekimoğlu İsmail, Amerikan eğitim sisteminde özel teşebbüse duyulan saygıya vurgu yaptı. ABD'de başta dershane ve cemiyetler olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının eğitim alanındaki çalışmalarına saygıyla bakıldığını ve teşvik edildiğini hatırlatarak, şu örnekleri verdi: "Örneğin Genç Hristiyanlar Cemiyeti var. Bu cemiyet erkekler ve kadınlar olmak üzere iki ayrı birimden oluşuyor. Bir kişi de çıkıp 'siz neden kadın-erkek birlikte çalışmıyorsunuz?' diye sormuyor. Ben sordum. Daha iyi adam yetiştirmek için diye cevapladılar. Yani önemli olan adam yetiştirmek. Her mesele vatanın milletin lehine olmalı. Adam varsa her mesele hal olur. Adam kolay yetişmiyor ki! Adam yetiştirmek kavak yetiştirmek gibi değil. Adam yetiştirmek bir ömür alır. Hadi bugün bir Yahya Kemal yetiştirsinler. Adam yetiştirmek zordur. Batılılar bunun farkında. Bu yüzden ilim ve teknoloji alanında çalışmaya önem veriliyor."DEVLET DERSHANELERİ KORUMALIDershanelerin Anadolu halkı için önemine değinen Hekimoğlu İsmail, Türkiye'de de köylü-kentli herkesimin dershaneler vesilesiyle tahsil hayatına yöneldiğini hatırlattı. Kapatma kararının ilim ve teknik asrında çok anlamsız olacağını vurguladı. Hekimoğlu İsmail, dershanelerin teftişe açık, hesap verebilir şeffaf kurumlar olduğunu, özel teşebbüsün önünün kesilmemesi gerektiği ifade etti: "Dershaneler kapatılacakmış, çok acayip bir düşünce. Çünkü yaşadığımız zaman ilim ve teknik asrıdır. Allah Alimdir, herşeyi yaratan, herşeyi bilir. Müslümanın ilmi çalışmalar yapması Sünnetullahtır, sevaptır. Teknoloji de Allah'ın Sani sıfatına istinat ettiğinden Sünnetullahtır, ibadettir. Ey Müslüman dikkat et, dershanelerden ayrılırsan ilimden İslamiyet'ten uzaklaşırsın. Çünkü köylü kentli dershanelere koşarken; yüksek tahsil yapmak isterken buna mani olmak devletin işi değildir. Demokrasi buna izin vermez. Dershaneleri devlet korumalıdır. Dershanelerin varlığından daha tabii ne olabilir? Dershaneler her türlü teftişe açıktır. Suçlu varsa cezalandırılır. Kanun hâkimiyeti getirilmelidir. İthamlara önem verilmemelidir. Yine aynı şekilde bu millete haksızlık yapılıyor. Dershanelerin kapatılması meselesinde bu kararı alanlara kırılırım. Sayın Başbakan'dan ricam, dershanelerin kapatılmasına karşı çıksın. Buna engel olsun."YILLARCA EVLERİMİZ DERSHANE OLDU'Yıllarca evlerimiz dershane oldu' diyen Hekimoğlu İsmail, 1950'lilerde Erzincan'da yaşadığı bir hatırasını da aktardı. O yıllarda evine gelen bir misafirine Risale-i Nur külliyatından Osmanlıca kaleme alınmış Mesneviyeyi Nuriyeyi okumak üzere verdiğini, şahsın da bunu okuduğunu anlattı. Kitaptan okunan bölüm bitince şahısla yaşadıkları diyalogu aktararak, evlerden kurumsal eğitim kurumlarına dönen ilim tahsilinin sürmesi gerektiğini ise şöyle örneklendirdi: "Misafir ettiğim kişi, sen bu yazıyı okuyabilir misin' diye sordu. Hayır dedim. Okuduklarımı anladın mı, dedi. Hayır, dedim. Adam bir iç geçirip 'Hey Allahım şu adamın davasına bak, okuyamıyor, anlamıyor ancak Risaleleleri yaymaya uğraşıyor' diye hayıflandı. O zorlu günlerde ilim tahsili için her ev dershaneydi. Bugün bunlar kurumsallaştı, müesseseleşti. Kıymetini bilmeli. İlim sahibi olmak isteyenlerin önü açılmalı. "

Devami...