?Ücra yerlerde ücretsiz eğitim vererek fırsat eşitliği sağlıyoruz?

HaberRss

Haber Robotu
zamanlogo.jpg
MEB'nin dershane ve etüt merkezlerini kapatmaya yönelik kanun taslağı hazırlığına dershanelerden tepki yağıyor. Dershanelerin ihtiyaçtan doğduğunun altını çizen eğitimciler, fırsat eşitliğinin daha geniş tabana yayılması için dershanelerin sistem içinde kalması gerektiğini vurguluyor. Dersaneciler, ücra yerlere kadar giderek ücretsiz eğitim verip, fırsat eşitliği sağladıklarına dikkat çektiler.Konya'da her yıl yaklaşık 4 bin öğrenciyi sınavlara hazırlayan Sabah Dershaneleri Genel Müdürü Erkan Aydın, Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü PKK ve KCK'nın en çok saldırı yaptığı eğitim kurumlarının dershane ve etüt merkezleri olduğuna dikkat çekti. Erkan Aydın, "Bu durumun anlattığı çok şey olduğu açıktır. Dağa çıkışın önüne geçen bu kurumların bırakın kapanması, sayılarının artırılması gerektiği aşikardır." şeklinde değerlendirmede bulundu. Dershaneler kapatıldığında okullar arasındaki eğitim ve kalite farkının nasıl giderileceğini soran Aydın, öğrencilerin takviye eğitim ihtiyacını karşılayamayacağını, üniversiteyi kazanamayan lise mezunlarının da ikinci bir şanslarının kalmayacağını vurguladı. Erkan Aydın, dershanelerin okullara alternatif değil, sınavlara hazırlık kurumları olduğunu söyledi. Aydın, Sabah Dershaneleri'nin Konya ve ilçelerinde 23 şubesiyle eğitim kalitesini en ücra köşelere kadar ulaştırdığını ifade ederek, "Konya'da 17 okuma salonu ve etüt merkezi ile dershane olmayan ilçe ve beldelerimizde ücretsiz eğitim vererek eğitimde fırsat eşitliği sağlamaktayız" dedi. 150 TL TAKSİTLE ÖĞRENCİ ALIYORUZÖzel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi ve Sistem Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, dershanelerin söylendiği gibi öğrencilerden çok yüksek ücretler almadığına dikkat çekti. Anadolu'da aylık 100-150 TL civarında taksitlerle çocukların sınavlara hazırladıklarını anlattı. Okullardaki eğitimin son yıllarda daha da kötüye gittiğini aktaran Atalay, bu durumun dershanelere olan ihtiyacı biraz daha artırdığını ifade etti. Durum böyleyken çocukları sınavlara hazırlayacak başka bir kurum olmadığı için çocukların ve ailelerin dershaneleri severek ve isteyerek tercih ettiğini dile getirdi. Bu kurumları kapatmanın akıl dışı bir uygulama olacağını söyleyen Atalay, "Sanıyorum Başbakanımıza yanlış bir bilgi sunuldu ve sonuçta bir inatla bu devam ediyor." dedi.DARGELİRLİ ÇOCUĞUN ÜNİVERSİTE ŞANSI KALMAYACAK Türkiye'de özel okulların yüzde 40 kapasiteyle çalıştığına dikkat çeken ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Üyesi Atalay, dershanelerin özel okula çevrilmekle dershanelere olan ihtiyacının yok edilemeyeceği ifade etti. Dershanelerin kapatılmasıyla 'merdivenaltı' olarak tabir edilen kurumların çok hızlı bir şekilde çoğalacağını tahmin eden Atalay, dar gelirli insanların artık çocuklarını üniversiteye gönderme şansının kalmayacağını söyledi. Atalay "Çünkü parası olanlar bu hizmeti para vererek alabilecekler. Evlerde özel ders verenleri kimsenin denetleme şansı yok. Özel derslerin saati 200- 250 lira olacak. Bu parayı da zenginlerin dışında kimsenin ödeme şansı yok. Hükümetin aldığı bu karardan çok hızlı bir şekilde vazgeçmesi gerekiyor" dedi. Atalay, Türkiye'de 4 bin dershaneden sadece bir kaçının özel okul standartlarına sahip olduğunu, bu dershanelerde 100 bin öğretmen ve 50 bin personel çalıştığını sözlerine ekledi. DEVLET FAKİR ÖĞRENCİYİ DERSHANEYE GÖNDERSİN Gençlik Dershanesi Müdürü Yavuz Aydın ise, Fen Lisesi öğrencilerinin tamamına yakınının dershaneye gittiğine dikkat çekip, "Okullarda eğitim kalitesi yükseltildi de dershaneler gereksiz hale geldi diye feryat mı ettik" diyerek tepki gösterdi. Devletin fakir halka odun- kömür dağıtabiliyorsa fakir öğrenciyi de gayet dershaneye gönderebileceğini söyleyen Aydın, dershanelerin hiçbir zaman okullara alternatif olmadığını, sınavlara öğrenci hazırlayan kurumlar olduğunu ifade etti. Aydın, dershaneleri kapatma fikri ve kararının ancak akıl tutulmasıyla izah edilebileceğini söyledi.(CİHAN)

Devami...