Dershanelerin kapatılması hükümetin politikası

HaberRss

Haber Robotu
yusuftekin.jpg
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, dershanelerin kapatılması için hazırlanan yasa taslağını kabul etti.Dün Kanal 24 Televizyonu’nda konuşan Tekin, hükümetin bu yönde bir politikası olduğunu, kendilerinin de bunun üzerinde çalıştıklarını söyledi. Tekin, “TBMM’de tartışılmak üzere bir metin hazırladık. Ancak gazetedeki metin nihai taslak değil. Nihai taslakta para cezası yok.” dedi. Özel Öğretim Kanunu’nda tanımlanmış ve MEB tarafından denetlenen bir eğitim kurumu olan dershane ifadesini kanundan çıkartacaklarını belirten Müsteşar, dershanelere sunulacak alternatif seçenekleri ise şöyle sıraladı: “Dönüşmek isteyenlere teşvik sağlanacak. Dönüşmek isteyip imkânı olmayanlara da 2 yıl süre tanınacak. Bu sürede açık lise olarak hizmet verecekler. Dönüşmek istemeyen dershanelere yapabileceğimiz bir şey yok. Bunları eğitim kurumu olarak tanımlamayacağız.” Kanal 24’ün ardından NTV’de de soruları cevaplayan Yusuf Tekin, çelişkili açıklamalarda bulundu. Bakan Nabi Avcı, dershanelerin yüzde 20’sinin özel okula dönüşmek istediğini belirtmişti. Müsteşar bu rakamı yüzde 70 olarak ifade etti. Konuşmasının başında dershanelerin MEB’in altında bir kurum olmayacağını, onun ötesinde bu kurumlarla bir ilişkilerinin kalmayacağını söylerken daha sonra okula dönüşmeyen dershanelerin kapatılacağını aktardı.

Devami...