Hasip Kaplan: Kürtçe sözlük çıkarsa Türkiye bölünmez

HaberRss

Haber Robotu
zamanlogo.jpg
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Görüşmeleri kapsamında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun bütçeleri komisyonda görüşülmeye başlandı. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, bütçeye bakıldığı zaman iki skorsy veya iki tane füze yapmayacağını söyledi. Kaplan, basın özgürlüğünü Kürtler için değil herkes için istediğini vurguladı. "Yasaklarla bir yere varılmaz." diyen Kaplan, "Basın özgürlüğünden en çok etkilenen biz olduğumuzu söylüyoruz. Bazen isyan etmek istiyoruz. BDP'ye ne kadar süre tanımışsınız; Allah'tan korkun. Çağırmamışsınız bir programa; o zaman kapatın. Özelleştirin, dağıtın, bitsin. Her taraf özelleştirildi." şeklinde konuştu. Kaplan, "Türkçe'ye karşı değiliz. Bunu hiçbir zaman söylemedik ama çok dillilik de olmalı. Kürtçe sözlük çıkarsa Türkiye bölünmez diye düşünüyorum. O kadar korkuya da gerek yok diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası okulda yaşadığı bir hadiseyi anlatan BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ise "O bayrak hepimizin bayrağı. Bunu ilk defa söylemiyorum. Ay yıldızlı olması benim sahiplenmemi sağlıyor." diye konuştu. CİHAN

Devami...