34 ay haksız yere hapis yattı 56 bin lira tazminat kazandı

HaberRss

Haber Robotu
pardon.jpg
İzmir’de 7 yıl önce, animatör Tolga Özserbest’i oturduğu apartmanın girişinde bıçaklayarak öldürdüğü ve cep telefonunu gasp ettiği iddiasıyla yargılanan 26 yaşındaki Oktay Konaksever, 34 ay hapis yattıktan sonra beraat etti.Bunun üzerine Konaksever, 500 bin lirası manevi, 100 bin lirası maddi toplam 600 bin lira tazminat istemiyle dava açtı. Oktay Konaksever’e hayatından çalınan 34 aya karşılık mahkeme, yasal faizi hariç 40 bini manevi, 16 bin TL’si maddi toplam 56 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. 34 ay boyunca katil damgasıyla yaşadığını belirten Oktay Konaksever yaşadıklarını şöyle anlattı: “Aylarca cinayetin gerçek faillerinin yakalanması ve suçsuzluğumun anlaşılması için dua ettim. 27,5 yıl ceza aldım. Allah düşmanımı oraya düşürmesin. Adaletin elbet bir gün tecelli edeceğine inandım. O gün de geldi. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz mu? Deliller toplanmadan bir insana nasıl katil damgası vurursunuz? Benim hayatım mahvoldu. Verilen tazminat, benim çalınan yıllarımı geri getirecek mi? Katil damgasını alnımdan kim silecek? Çalınan günlerimin bedeli bu değil.” Konaksever’in avukatı Yalçın Yılmaz ise verilen tazminatın az olduğunu belirtip, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağını söyledi. İZMİR DHA

Devami...