Açlık,mı yoksa susuzluk,mu

s_e_v_a

Active member
Uzun süren açlık ve susuzluk, özellikle psikiyatrik sorunu olanların rahatsızlığını daha da artırıyor.

Açlığa karşı,mı daha çok dayanıklısınız yoksa susuzluğamı
thinking1qs1.gif
ve kaç gün aç susuz yaşaya bilirsiniz
56qi.gif

AÇLIK-SUSUZLUK ve YOKSULLUK

afrika6.jpg

73114.jpg

aclik_54.jpg
aclik_afrika_54.jpg

Afrika’da yeni açlık krizi

Üç doğu Afrika ülkesi bu yıl kurak mevsim koşulları sebebiyle açlık krizi yaşayacak. Etiyopya, Somali ve Kenya’da can kayıplarından endişe ediliyor.İHH’nın da yoğun biçimde insani yardım çalışmaları yürüttüğü Afrika ülkeleri yeni bir açlık krizi ile karşı karşıya.Bu yıl mevsimlerin beklenenden daha kurak geçmesi sebebiyle Kenya, Somali ve Etiyopya’da açlık yaşanacağı bildirildi. Bölgedeki kaynaklar, yağışların ürün miktarını etkilediğini bu sebeple yağış olmamasının doğrudan tarımsal üretimi vurduğunu hatırlatıyorlar. Afrika’da ortalama 40 milyon insan kronik açlık yaşıyor. Yine çoğunluğu Afrika ülkelerinde olmak üzere her gün ortalama 20 bini aşkın insan açlık ve buna bağlı hastalıklar sebebiyle yaşamını kaybediyor.

Hiç kuşkusuz çağımızın en büyük belalarından biri de açlık ve yoksulluk. Resmi rakamlara göre bugün, dünyanın üçte ikisi aç. Yani 6 milyar küsur insandan yaklaşık 4 milyarı açlık ve yoksulluğun pençesinde. Bu nedenle bugünkü içler acısı tabloyu sizlere görsel olarak yansıtmak istedik. Unutmayın dünya bizi bekliyor...
[SIZE=+0]Tüm canlıların rızkını veren yüce ALLAH mutlaka bu kadar aç insanlarada yetecek rızık yaratmıştır. Ancak zalim toplumlar mazlumların haklarını ellerine geçirerek bu kadar insanların aç kalmasına sebep olmuşlardır. Sömürü düzenine dayalı kapitalist ülkelerin dünya insanlığına yaptıkları zulmün örnekleri meydanda iken bu ülkeler bu azınlık toplumlar insanlıktan nasiplenmemişler. İnsan haklarından nasıl bahsede biliyorlar. Doğa gereği hayvanlar aleminde birinin yaşaması için diğerinin ölmesi gerekir düşüncesiylemi, enselerini kalınlaştırıp pis göbeklerini şişirmek için bu insanların açlıktan öldürülmesimi gerekiyor. Acınacak bir durum . Bir ilim erbabından duymuştum o cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum ; " ZALİMİN ZULMÜ, MAZLUMUN YÜZÜNDENDİR " demişti. Evet mazlum konumundaki zulme uğrayan toplumlar zülme boyun eğmeden zalimin karşısında dik durmaya, karşı koymaya çalışsalar bu kadar zulum görülmez diye düşünüyorum. Yani herkesin zulme karşı koyması gerekir. Bilhassa biz Müslümanlara büyük görevler düşmektedir. Bu aç insanlardan elbetteki bizlerede pay düşmektedir bu bilinçle mücadele veren kullarından Eylesin!.. ALLAH tüm insalığa yardım etsin .AMİN...[/SIZE]

okumak

Member
biliyormusunuz her iki dakikada bir kişi açlık yüzünden ölüyormuş neçip fazilinda dedigi gibi bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa diyor ya bu dünya nereye gidiyor ben anlamıyorum

akna

Well-known member
Arkadaşlar ben Lemalarda okumuştum Üstad Hz kimsenin aslında açlıktan ölmeyeceğini açıklıyordu.. ama yanlış olmasın inş o bölümü bulabilirsem ekleyeyim..

akna

Well-known member
ON İKİNCİ LEM'A

YERYÜZÜNDE YÜRÜYEN VE KENDİ RIZKINI YÜKLENEMEYEN NİCE CANLI VARDIR.
ONLARI DA SİZİDE RIZIKLANDIRAN ALLAHTIR (Ankebut Suresi 60)
ŞÜPHESİZ Kİ RIZIK VEREN MUTLAK KUDRET VE KUVVET SAHİBİ OLAN, ANCAK ALLAHTIR (Zariyat Suresi 58)

âyetlerinin sırrınca, rızık doğrudan doğruya Kadîr-i Zülcelâlin elindedir ve hazine-i rahmetinden çıkar. Herbir zîhayatın rızkı taahhüd-ü Rabbânîsi altında olduğundan, açlıktan ölmek olmamak lâzım gelir. Halbuki, zâhiren açlıktan ve rızıksızlıktan ölenler çok görünüyor. Şu hakikatin ve şu sırrın halli şudur ki:

Taahhüd-ü Rabbânî hakikattir; rızıksızlık yüzünden ölenler yoktur. Çünkü o Hakîm-i Zülcelâl, zîhayatın bedenine gönderdiği rızkın bir kısmını ihtiyat için şahm ve içyağı suretinde iddihar eder. Hattâ bedenin her hücresine gönderdiği rızkın bir kısmını, yine o hücrenin bir köşesinde iddihar eder; istikbalde, hariçten rızık gelmediği zaman sarf edilmek üzere bir ihtiyat zahîresi hükmünde bulundurur. İşte, bu iddihar edilmiş ihtiyat rızık bitmeden evvel ölüyorlar. Demek o ölmek rızıksızlıktan değildir. Belki sû-i ihtiyardan tevellüt eden bir âdet ve o sû-i ihtiyardan ve âdetin terkinden neş’et eden bir marazla ölüyorlar.

Evet, zîhayatın bedeninde şahm suretinde iddihar edilen rızk-ı fıtrî, hadd-i vasat olarak kırk gün mükemmelen devam eder. Hattâ bir marazın veya bir istiğrak-ı ruhanî neticesinde iki kırkı geçer. Hattâ bir adam, şedit bir inat yüzünden, Londra mahpushanesinde yetmiş gün, sıhhat ve selâmetle, hiçbir şey yemeden hayatı devam ettiğini on üç (şimdi otuz dokuz) (1934 yılında) sene evvel gazeteler yazmışlar.

Madem kırk günden yetmiş seksen güne kadar rızk-ı fıtrî devam ediyor. Ve madem Rezzak ismi, gayet geniş bir surette rû-yi zeminde cilvesi görünüyor. Ve madem hiç ümit edilmediği bir tarzda, memeden ve odundan rızıklar akıyor, başgösteriyor. Eğer pür-şer beşer sû-i ihtiyarıyla müdahale edip karışmazsa, herhalde rızk-ı fıtrî bitmeden evvel o zîhayatın imdadına o isim yetişiyor, açlıkla ölüme yol vermiyor. Öyleyse, açlıktan ölenler, eğer kırk günden evvel ölseler, kat’iyen rızıksızlıktan değildir. Belki terkü’l-âdât mine’l-mühlikât (Adetlerin terki helakete götüren sebeplerdendir) sırrıyla, sû-i ihtiyardan gelen bir âdet ve terk-i âdetten neş’et eden bir illetten, bir marazdan ileri gelmiştir. Öyleyse, açlıktan ölmek olmaz, denilebilir.

ziyakarababa

Well-known member
rabbim kimseyi aclıkla ve susuzlukla sınamasın:
bence suzuzlukla hiç sınamasın:
aclıga belki dayanılır ama susuzluga hiç dayanaılmaz:

Berrin1

Member
Rabbim hiç kimseyi açlıkla susuzlukla imtihan etmesin...Çok zor.....
Sıcak günlerde oruçlu olduğumda susuzluğa dayanamıyorum...Sadece su...

yusem

New member
Allah tüm yoksulların yardımcısı olsun. Amerika, afrikadaki yoksul insanların hesabını öbür tarafta nasıl verecek düşünemiyorum.