Başbakan Erdoğan

HaberRss

Haber Robotu
zamanlogo.jpg
Askeri darbe sonrası Mısır halkının yalnız olmadığını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Uluslar arası siyasi literatürde bunun adı darbedir. Onlar haklı olmanın verdiği güçle, ben onları şahsen ve milletim adına kutluyorum. Onların haklı mücadelesini gönülden destekliyoruz." dedi. Nobel Barış Ödüllerinin dağıtımını da eleştiren Erdoğan şöyle konuştu: "Nobel Barış Ödüllü almış Muhammed el-Baradey askeri darbe gerçekleştirmiş darbenin yardımcısıdır. Sen nasıl ödül dağıtıyorsun ki dağıttığın ödüller askeri darbe yapanlar arasında yer alıyor."Başbakan Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde partililerle bayramlaştı. Salonda bir konuşma yapan Erdoğan, dünyanın farklı ülkelerinde Ramazan'ı büyük acıyla yaşayanların olduğunu ifade etti. "Tarihimiz gereği, dünyanın tüm mazlumlarının acı ve kederini yüreklerimizde hisseden bir milletiz." diyen Erdoğan, "Bayram sevincini o insanlara hissetmek boynumuzun borcudur. Somali'deki kardeşlerimiz bayrama yokluk ve yoksulluk içinde girdiler. Kardeşlerimiz Afganistan, Irak, Filistin ve Gazze'de bayrama mahzun girdiler. Suriye'de 100 bini aşkın ölüm var. Kardeşlerimiz toplu katliamlara maruz kaldılar. Masum çocukları öldürmeyi sürdürdüler. Suriye'de ramazan orucunu tutanlar alçakça katledildi. Buradan Suriyeli kardeşlerimin Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı. 'MISIR'DA DARBEYE KARŞI MÜCADELEYİ GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUZ'Son 3-4 gün içerisinde Birleşmiş Milletler daimi üyelerinin, Çin hariç hepsiyle görüştüğünü belirten Erdoğan, "Hepsinin devlet başkanları ile görüştüm. Hepsiyle bu konuyu paylaştım. Hep söylenen şey, 'Uzmanlarımız, dışişleri bakanlarımız görüşsünler.' oldu. Söylenenler doğru ama 70 yıldır Mısır otokratik rejimle yönetiliyor. Mursi yüzde 52 oyla kabul edildi. Yüzde 65 oyla kabul edilen anayasayı askıya aldılar. Mursi'yi indirdiler. Hani diyorlar ya Mursi herkesi kucaklamadı. Mursi, Mısır'ı eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'ten gelen kadroyla yönetti. Milli savunma bakanı darbeyi yapan komutan. Mursi daha ne yapacaktı? Mısırlılar bayrama buruk girdiler ama halen meydandalar. Bir gün Tahrir Meydanı'na çıktılar. Ordu o günü gerekçe gösterdi. Ramazan boyu Adeviye ve İskenderiye'de, Mısır'ın birçok yerinde milyonlarca insan direnişte. Şiddet yok. Buna rağmen bunu niye göz ardı ediyorsunuz? Seçilmiş cumhurbaşkanı tutuklu. Bu reva mı? Bütün bunlara rağmen Mursi'ye gönül verenler şiddete prim vermedi. Üzerlerine namaz kılarken kurşun yağdırdılar. Aynı anda 53 kişi şehit oldu. Kardeşlikten bahsettiler. Birileri bana haber gönderiyor. Erdoğan niye böyle açıklamalar yapıyor? Uluslar arası siyasi literatürde bunun adı darbedir. Ben onları şahsım ve milletim adına kutluyorum. Mısır halkı asla yalnız değildir. Birileri Mısır'daki haksızlığı, katliamı görmezden gelebilir. Darbeye darbe demeyebilir. Onların haklı mücadelesini gönülden destekliyoruz." şeklinde konuştu. 'DÜNYA İLKESİZLİKLE YÖNETİLİYOR'Nobel Barış Ödülü'nden örnek veren Erdoğan, "Nobel Barış Ödüllü Muhammed El-Baradey askeri darbe gerçekleştirmiş darbenin yardımcısıdır. Sen nasıl ödül dağıtıyorsun ki dağıttığın ödüller askeri darbe yapanlarda yer alıyor? Şu ana kadar ortaya konulan tavır adamına göre muamele. İlke yok. Dünya ilkelerle yönetilmiyor. Dünya ilkesizlikle yönetiliyor. İnanıyorum ki tüm Müslümanlar ve tüm insanlar Mısır'ın haklı mücadelesini görüyor ve gıpta ile bakıyorlar. Mısır'ın da bu acıları geride bırakmasını temenni ediyorum." dedi. (CİHAN)

Devami...