Üstadım Bayram İçin diyor ki:

yozgati

Well-known member
Aziz, Sıddık Kardeşlerim!

Eski zamanda memleketimde medrese talebeleri Arefe gününde 1000 İhlâs-ı Şerifi okuyup, bir hatme-i İhlâsiye ile hacıların sevablarına ve duâlarına hissedar olmağa çalışıyordular. Ben iki gündür okuyorum.

Said Nursî​

..dünyanın gafletkârane gülmeleri, böyle ağlanacak acı hallerin perdesidir ve muvakkat ve zevale maruzdur; elbette bîçare insanların ebedperest kalbini ve aşk-ı bekaya meftun olan ruhunu güldürecek, sevindirecek, meşru dairesinde ve müteşekkirane, huzurkârane, gafletsiz, masumane eğlencelerdir ve sevab cihetiyle bâki kalan sevinçlerdir. Bunun içindir ki, bayramlarda gaflet istilâ edip, gayr-ı meşru daireye sapmamak için, rivayetlerde zikrullaha ve şükre çok azîm tergibat vardır. Tâ ki; bayramlarda o sevinç ve sürur nimetlerini şükre çevirip, o nimeti idame ve ziyadeleştirsin. Çünki şükür, nimeti ziyadeleştirir, gafleti kaçırır.
Said Nursî​

Lem'alar ( 275 )

Evet bu vesile ile Üstadımın Kurban bayramı için dediği 1000 İhlas'ı Ramazan içinde okuyamayı zikrullaha tergibat için okumak teklif ediyorum.

Huseyni

Müdavim
1 aydır açlıkla terbiye olunan nefis, birden rahata çıkmakla, ruhumuzu, kalbimizi ve sair latifelerimizi bize unutturmasın. Nasıl ki Ramazanda oruç vasıtasıyla insanın azaları midesiyle meşgul olduğundan, harama karşı iştiyakı kesiliyor; dikkat edelim ki, mide ile meşguliyetin bitmesiyle o latifeler, haram lezzetlerin peşine düşmesin. Helal daire keyfe kafidir. Hem zevalsiz ve elemsiz bir lezzet verir. Haramda ise, ahiretteki cezasından başka dünyada dahi peşin cezalar vardır.

Mesela gıybet yapan bir insanın yüz ifadesine baktığımızda, huzursuzluk, hased ve kıskançlık gibi bir hallerine şahit oluruz. Halbuki Allah için konuşsa, hayırlı birşeyden bahsetse, hem karşısındakini memnun edecek, hem de kendi siması ve kalbi huzur bulacak, tebessüm edecek. İşte peşin cezalar ve mükafatlar. Sonsuz olanlarının da bir mukaddemesi mahiyetinde..O yüzden 30 günün kazandırdıklarını, bir anda rahatlığa kavuşmakla gelen gaflete feda etmeyelim. Bayramımız mübarek olsun..