Korkmaz

HaberRss

Haber Robotu
aisonmez.jpg
Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemlerinde, üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın eli sopalı kişilerin saldırısı sonucu öldürülmesiyle ilgili bir kişi gözaltına alındı. Polis, 2 işyerine ait güvenlik kamerası görüntülerinden halk otobüsü şoförü olduğu öğrenilen S.K.'yi (33) tespit etti. Dün gözaltına alınan S.K., emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye çıkarıldı. İddiaları kabul etmeyen zanlı, Korkmaz'ı tanımadığını belirtti. ‘Kasten yaralama sonucu ölüm’ suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen zanlı, adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. S.K.’nin ruhsatsız silahla hedef gözetmeksizin ateş etmek suçundan sabıkasının olduğu öğrenildi.Gezi Parkı eylemlerine destek için 2 Haziran’da Eskişehir’deki gösterilere katılan üniversiteli Ali İsmail Korkmaz, 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetti. İddialara göre Korkmaz, ara sokakta sivil kıyafetli 5-6 kişi tarafından dövüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, bu kapsamda 40’tan fazla kamera görüntüsünü inceledi. Soruşturmayı yürüten savcılık da 18 dakikalık görüntüsünün silindiği iddia edilen Beşik Otel’in güvenlik kamerasını incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Oluşturulan özel ekip tarafından kavgaların yaşandığı Sanayi Sokak Bölgesi’ndeki bazı işyerlerinin kamera görüntüleri mercek altına alındı. Görüntülerin birinde, Korkmaz’a saldıran kişilerden olabileceği iddiasıyla eli sopalı ve sivil giyimli bir kişi dikkat çekti. Söz konusu şüpheli, kimlik tespitinin ardından dün gözaltına alındı.Eskişehir’de halk otobüsü şoförlüğü yaptığı öğrenilen zanlı, sağlık kontrolünün ardından İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’nde ifade verdi. Şüphelinin, sorgusunda hakkındaki iddiaları kabul etmediği ve Ali İsmail Korkmaz’ı tanımadığını savunduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre S.K., olay gecesi Büyük Otel civarındaki bir meyhanede içki içtiğini, buradan çıktıktan sonra aracını bıraktığı Yunus Emre Caddesi’nin arka tarafında yer alan Ümit Hastanesi’ne doğru gittiğini söyledi. Bu sırada sokakta ambulansı taşlayan eylemci bir grup ile arasında kavga çıktığını kaydetti. Şüpheli, şöyle devam etti: “Ambulansa saldıran bu kişilere laf atarak, tepki gösterdim. Bunun üzerine bu kişiler bana saldırdı. Ben de onlara karşılık verdim. Aramızda kavga çıktı ve birbirimizi dövdük. Sonra kaçtım. Ben bu kişilerin kim olduğunu bilmiyorum. O kişileri tanımam, bilmem. İçlerinde kim var kim yok onu da bilmem. Korkmaz’ı da tanımam, bilmem.” Emniyetteki işlemlerin ardından şüpheli, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye getirildi. Savcı sorgusunun ardından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen S.K., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulan şüpheli, haftada bir gün polis karakoluna giderek imza verecek. Şüphelinin, ruhsatsız silahla hedef göstermeksizin ateş etmek suçundan sabıkası bulunduğu öğrenildi.Öte yandan, Korkmaz’ın ağabeyi avukat Gürkan Korkmaz, saldırıda polislerin de olduğunu ileri sürdü. Korkmaz, “Şu an ifadeye alınanların kimler olduğunu bilmiyoruz. Umarız ki, faillerdir. Bu faillerin arasında polisler de var. Bize günah keçisi vermesinler, failleri versinler. Bir de bunlara destek olanları versinler.” diye konuştu.

Devami...