Birçok arkadaşım hâlâ okuma yazma bilmiyor

HaberRss

Haber Robotu
silopi.jpg
SBS’de bütün soruları doğru cevaplayarak tam puan alan Adalet Binici’nin başarısı Güneydoğu’nun sevinç kaynağı oldu. Adalet, sınav başarılarında genellikle son sıralarda yer alan ve adı hep terörle birlikte anılan Şırnak’ın bu yılki sürpriziydi.Başarılı öğrenci, bölgenin bu temel sorununu işaret ediyor: “Birçok kız arkadaşım hâlâ okuma-yazma bilmiyor. Onlara hiçbir şeyin imkânsız olmadığını gösterdim. Ailelerinin eğitime daha fazla değer vermelerini tavsiye ediyorum.” Adalet Binici, Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan mütevazı bir ailenin 4. çocuğu olarak dünyaya geldi. Maddi imkânları, kolejde okuması için yeterli değildi, Atatürk İlköğretim Okulu’na devam etti. Üç odalı evde 7 nüfus yaşıyorlardı ve bir çalışma odası yoktu. Evde yeterince ders çalışamadığı için okulda ve haftada beş gün gittiği dershanede bütün vaktini, teneffüs aralarını bile, çalışarak değerlendirdi. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayan Adalet, azminin karşılığını Türkiye’nin en başarılı öğrencileri arasına girerek aldı. Onun başarısıyla gurur duyan ailesi, okul ve dershane öğretmenlerinin ortak temennisi ise ‘Güneydoğu’dan yeni Adalet’lerin çıkması…’Geçtiğimiz cuma günü açıklanan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları, öğrenci ve okullar kadar şehirlerin de eğitim karnesini ortaya koydu. Hayal kırıklığı yaşayanların yanı sıra birincileriyle gurur duyan iller oldu. Sınav sıralamalarında genelde sonlarda yer alan ve adı hep çatışmayla anılan şehirlerden Şırnak, bu yıl sürpriz yaptı. Silopi’de yaşayan Adalet Binici (16), SBS’de tüm soruları doğru cevaplayarak 498,87 puanla 110 Türkiye birinciliğinden birini elde etti. Ortaöğretim Başarı Puanı sebebiyle 16 şampiyon arasına giremeyen Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi, başarısının okula gönderilmeyen kız çocuklarına örnek olacağını ifade etti. Birinciliğini azimle çalışmaya ve FEM Dershaneleri’ndeki öğretmenlerinin fedakârlığına borçlu olduğunu söyleyen Adalet, kapatma tartışmalarının yapıldığı dershanelerle ilgili çarpıcı bir örnek verdi: “Dershaneler kapatılırsa biz kolejlerle nasıl yarışacağız? Bir kolejle Silopi’deki devlet okulu arasında uçurumlar kadar fark var. Bu uçurumları kapatmanın tek yolu dershaneler. Eğer dershaneler kapatılırsa okulların seviyesi aynı olmalı. Yoksa uçurum daha da derinleşir.”Ailesinin maddi imkânının pek iyi olmadığını belirten Adalet, birinci olmasında anne-babasının ve hiçbir ücret almadan ek ders veren okul öğretmenlerinin büyük payı olduğunu söyledi. Teneffüslerde bile soru çözdüğünü kaydeden genç kız, başarısının formülünü şöyle açıkladı: “Çoğu zaman ya okulda teneffüslerde ya da dershaneye gidip çalışıyordum. Kafama takılan soruları teneffüste öğretmenlerime soruyordum. Özellikle dershanede vaktimi çok iyi değerlendiriyordum. Haftanın en az 5 günü dershanedeydim. Her gün 4-5 saat çalışıyordum.”Kızlarının başarısıyla gurur duyduklarını dile getiren baba İbrahim Binici, kız çocuklarının okula gönderilmediği bir bölgede evladının birinci olmasının çok manidar olduğunu söyledi. Çocuklarını okutmakta kararlı olduğunu ifade eden baba, “Irak’a şoför olarak gidip geliyorum. Maddi durumumuz o kadar iyi değil. Ama her ne olursa olsun çocuklarımı okutacağım. Okul idarecilerine ve özellikle dershane öğretmenlerine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Anne Hatice Binici de yaşadığı mutluluğu şu sözlerle anlattı: “Çocuğum başarılı olduğu için çok sevindik. Allah dershane hocalarından razı olsun. Kızıma çok sahip çıktılar.”Çocuklarımı okutmakta kararlıyımAdalet’in şoför olan babası İbrahim Binici, kızların okutulmadığı bir bölgede, Adalet’in başarısının manidar olduğunu söylüyor ve “Çocuklarımı okutmakta kararlıyım.” diyor. Anne Hatice Binici ise “Çocuğu-mun başarısına çok sevindik. Allah bütün öğrencilerin yardımcısı olsun.” ifadesini kullanıyor.Okula gönderilmeyen kız çocuklarına örnekSilopi FEM Dershanesi Müdürü İsmail Aykut, Adalet Binici’nin kendileri için gurur vesilesi olduğunu söyledi. “Eğitim seviyesi düşük bir yerden böyle bir başarı ayrı bir değerdir.” diyen Aykut, son yıllarda eğitimde kızların öne çıktığını vurguladı: “Adalet ile birlikte 2013 LYS’de şubemizden Şırnak 1.’sinin kız öğrenci olması, akranlarına ve ailelerine örnek olur inşallah. Biz de eğitim kadromuzla rehberlik hizmetimizle çocuklarımıza destek olmaya çalışıyoruz.”Abisi de tıp öğrencisiSilopi Atatürk İlköğretim Okul Müdürü Kasım Ökten de Binici’nin Türkiye derecesiyle kendilerini çok mutlu ettiğini ifade etti. Adalet’in kardeşlerinin de öğrencisi olduğunu anlatan Ökten, “Öğrencimizin başarısı aileden geliyor. Onun kardeşleri de çok çalışkandır. Adalet Binici’nin azmini görünce biz de ona dört elle sarıldık.” dedi. Başarılı öğrencinin, üç abisinden Rıdvan Binici’nin Cerrahpaşa Tıp’ta, Savaş Binici’nin Mardin Fen Lisesi’nde okuduğu, Nefel Binici’nin de Bitlis’te öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

Devami...