577 yıllık cami ibadete açıldı

HaberRss

Haber Robotu
zamanlogo.jpg
Karabük Valisi İzzettin Küçük'ün Eflani Kaymakamlığı yaptığı dönemde gündeme aldığı ve Karabük Valiliği görevine atanmasının ardından restorasyonu için çalışmalara başlattığı Eflani ilçesinin Demirciler köyünde bulunan 577 yıllık tarihi cami restore edilerek ibadete açıldı.Tarihi caminin açılış törenine; Vali İzzettin Küçük'ün yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul ve vatandaşlar katıldı. Törende açılış konuşması yapan Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, tarihi caminin geçmişi hakkında bilgiler verdikten sonra, "Caminin restorasyonu konusunda Sayın Valimizin çok büyük destekleri olmuştur. Ben kendisine huzurunuzda çok teşekkür ediyorum" dedi.Eflani ilçesinin ve Küre-i Hadid Camii'nin meslek hayatında ayrı bir yeri ve önemi bulunduğunu ifade eden Vali İzzettin Küçük ise, "Eflani'nin benim hayatımda ayrı bir yeri ve önemi vardır. Karabük'te iki kere görev yaptığım tek yerdir. Eflani'ye ilk olarak 1993 yılında Kaymakam adayı olarak gelmiştim ve 6 ay görev yapmıştım. Daha sonra 2007 yılında Safranbolu Kaymakamlığı görevimi yaparken Eflani'nin Kaymakamı yoktu, 2 sene burada Kaymakam olarak görev yaptım. Bu nedenle Eflani'nin kalbimde ayrı bir yeri vardır. Bugün restorasyonunu tamamlayarak hizmete açtığımız bu büyük eserin kazandırılmasında Belediye Başkanımız İbrahim Bey'in de çok büyük emekleri vardır. Kendisiyle sürekli irtibat halinde olduk. Sayın Başkanım; ilimizdeki Vakıf eserlerinin bu yıl itibariyle yüzde 90'ı restore edilmiş durumdadır. Bunda en önemli pay sizindir. Sizin Vakıflar Genel Müdürlüğünden sorumlu olduğunuz dönemde pek çok eser ilimize kazandırılmıştır. Son olarak bildiğiniz gibi Safranbolu Ulu Caminin restorasyon ihalesi yapıldı. Bunun yanında İzzet Mehmet Paşa Camii'nde bir kısım bölüm ihale edildi. Çok yakında da Ovacuma beldemizdeki Taşhan'ın ihalesi gerçekleştirilecek. Sayın Başkanım bunların dışında vakıf eseri olarak restorasyonu gerçekleştirilecek olan sadece yedi mescit kaldı. Bunların restorasyon projesini de Özel İdare kaynaklarımızla çizdiriyoruz. Bunları da gelecek sene ihale edeceğiz. Ben bu eserlerin ilimize kazandırılmasından dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Bunun yanında bu tarihi camiyi nesilden nesile aktararak günümüze kadar getiren değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu."Vali İzzettin Küçük'ün tarihi Küre-i Hadid Camii üzerinde neden bu kadar hassasiyetle durduğunu şimdi daha iyi anlıyorum" diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin da, şunları söyledi:"Bugün Eflani'de birçok güzelliği bir arada yaşadık. Eflani Meslek Yüksek Okulunun açılması yolunda önemli bir adımı geride bıraktık. İnşallah 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Eflanimiz bir meslek yüksek okuluna kavuşmuş olacak. Yine Eflanimizin girişinde görkemli bir eser olarak yükselen Merkez Camii de büyük ölçüde tamamlandı. Bugün buranın ibadete açılmasına da tanıklık ettik. Ayrıca bir süre önce yapımı tamamlanan Eflani Futbol Sahasının açılışını İstanbul'dan gelen eski milli futbolcularımızın da katılarak bir gösteri maçı yaptığı güzel bir törenle gerçekleştirdik. Şimdi de son derece anlamlı bir açılıştayız. Biraz önce Belediye Başkanımız şu üzerinde bulunduğumuz toprakların, vatanın hangi aşamalardan geçerek bize teslim edildiğinin hikayesini gayet güzel anlattı. Sayın Valimizle ne zaman bir araya gelsek ve Karabük'te yapılan hizmetlerle ilgili ne zaman bir değerlendirme yapsak Sayın Valimiz her seferinde Küre-i Hadid'ten bahseder. İhalesi yapıldı, şu zaman bitecek, ben yakinen takip ediyorum şeklinde açıklamalar yapardı. Sayın Valimin bu tarihi yapı üzerinde neden bu kadar hassasiyetle durduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Burası 562 yıllık bir eser, neredeyse altı asra yakın ayakta duran bir eser. Ecdadımızın bizlere bıraktığı bu eseri, bizler aslına uygun restore ederek bizden sonraki nesillere en güzel şekilde bırakıyoruz.Bizim Anadolu coğrafyası aslında bir vakıf medeniyetidir. Aslında bu bizim inancımızın da bir gereğidir. Ben öleceğim ama öldükten sonra amel bakımından dünya ile bağım devam etsin diye bir eser bırakmayı düşünürüz. Okul, köprü ve bu cami gibi bir takım eserlerden insanlar faydalanacaktır. Bu eserlerden insanlar faydalandığı sürece, eserleri yapanların amellerine sevap gidecektir. Bu bakımdan çok hayırlı işler yaptığımızı düşünüyorum."Kendisinin Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptığı 5 yıllık dönemde 3 bin 600 civarında Vakıf eserinin restorasyonunun yapıldığına işaret eden Şahin, şöyle konuştu:"18 Kasım 2002'de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev üstlendiğimde Vakıflar Genel Müdürlüğü benim bakanlığıma bağlıydı. Bu görevim beş yıla yakın sürdü. Vakıflar Genel Müdürlüğünün sorumluluk alanında 41 Bin civarında vakıf eseri vardı. Bizden önceki beş yıllık dönemde sadece 43 vakıf eseri restore edilebilmişti. Görevimi bıraktığım beş yıllık sürede biz 3 Bin 600 vakıf eserini restore etmişiz. Bugün bu rakamlarında üzerindeyiz. Daha el atmamız gereken, yıkılmaması için sahip çıkmamız, restore etmemiz gereken eserler de var. Karabük ilimizde de Vakıflar Genel Müdürlüğünün envanterinde yer alan, yıkılmaması gereken ve sahip çıkılması gereken eserler var. İşte bunlardan bir tanesi bu tarihi camidir ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz buraya sahip çıkarak restorasyonunu gerçekleştirmiştir. Gerçekten içine girdiğinizde bu manevi havayı hissediyorsunuz. Buranın biran önce restore edilmesi için Sayın Valimiz İzzettin Küçük beyin su işin üzerinde çok durduğunu biliyorum. Ben kendisine teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum."Yapılan konuşmaların ardından Vali İzzettin Küçük'ün girişimleri sonucu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyonu gerçekleştirilen Küre-i Hadid Camii'nin açılış kurdelesi okunan dua sonrası Vali İzzettin Küçük ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin tarafından kesilerek ibadete açıldı.

Devami...