CHP'li vekil: İktidarı değiştirmenin tek yolu sandıktır

HaberRss

Haber Robotu
zamanlogo.jpg
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Faik Tünay, Türkiye'de iktidara yönelik bir darbe olması halinde kendisinin yalnız da kalsa bu girişimin önüne dikileceğini söyledi. İktidarı değiştirmenin tek yolunun sandık olduğunu ifade eden Tünay, "Bu ülkede demokrasiyi seven, tek yolun sandık olduğunu düşünen herkes böyle bir şeyin karşısında dikilir. Benim siyasi rakibim bile olsa, başka bir partiden insan bile olsa sandık yolu dışında değiştirilmesine karşı çıkarım. Aslanlar gibi tek başıma da olsam dikilirim." dedi. Çevre duyarlılığı ile başlayan ve sonrasında şiddet eylemlerine dönüşen, son olarak da duran adam eylemleri ile devam eden Gezi Parkı olayları kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. CHP eylemlere destek vermiş, Genel Başkan Kılıçdaroğlu da Kadıköy mitingini iptal ederek eylemlerin ilk günlerinde partilileri Taksim'de toplamıştı. Eylemlerin şiddete dönüşmesini eleştiren CHP Milletvekili Faik Tünay, yaşananları Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) değerlendirdi. Olayların maddi ve manevi ülkeye zarar verdiğinin altını çizen Tünay, "Apolitik diye tabir ettiğimiz gençliğin başlattığı eylemler, bambaşka mecralara gitti. Cam, çerçeve kırıldı, kaldırım taşları söküldü, otobüsler yakıldı, hiç hoş olmayan görüntüler ortaya çıktı. Polisin de burada dönem dönem uyguladığı orantısız şiddet var. Ne oldu? 4 ölü, 60'ı ağır yaralı, 7 bin 800 tane yaralı var. Yazık günah değil mi? Bu tablodan kim mutluluk duyar." ifadelerini kullandı.Olaylardan muhalefetin de iktidarın da ders çıkarmasını isteyen Tünay, "Buradan muhalefetin çıkarması gereken sonuçlar var. Başbakan'ın birtakım uygulamalarından rahatsız olan kesim var, bu kesim, 'Ben muhalefet partilerini alternatif olarak görmüyorum' diyor. O zaman CHP, MHP bizlerin oturup düşünmesi lazım. 'Bu insanlar niye bizi alternatif görmüyorlar?' Şapkayı önümüze almamız gerekiyor." diye konuştu.'İKTİDARIN GİTMESİNİ İSTEYENLER BU YOLLARLA BİR YERE VARAMAZ'İktidarı değiştirmenin tek yolunun sandık olduğunu vurgulayan Tünay şöyle devam etti: "Bu hükümetin gitmesini isteyenler bu yöntemlerle bir yere varamazlar. Başbakan'dan da memnun olmayabilirsiniz, icraatlarını da beğenmeyebilirsiniz, bu gayet doğaldır. Bunun tek bir yolu var, o da sandık. Bağlı bulunduğunuz yani gönül verdiğiniz parti için çalışacaksınız, iktidar partisinin gezdiği yerden daha fazla yer gezeceksiniz. Bu şekilde iktidarı gönderirsiniz. Birileri şunu da bekliyorsa, bu Gezi Parkı protestoları ile, 'Biz iktidarı göndeririz, düşürürüz' diye düşünüyorlarsa, o boş rüya peşindeler. Böyle bir yöntem olmaz. Ben bir muhalefet milletvekili olarak da asla buna onay vermiyorum, onay vermem de mümkün değil. Beğenmiyor musunuz? 7 ay sonra sandık geliyor, kim güçlü ise kim neyi savunuyorsa, sandıkta düşüncesini net olarak ortaya koyar."Sanatçı Levent Kırca'nın Başbakan'a yönelik sözlerini de değerlendiren Tünay, "Ben o sanatçının ismini bile anmıyorum. Onun daha önce de bir ifadesi vardı ben ona cevabını vermiştim, onlar şunu anlayamadılar hala, rahmetli Menderes bu milletin gönlünde taht kurmuş bir insan. Bugün bile Türkiye'de çocuklara Adnan ismi veriliyorsa, emin olun ki, yüzde 90'ı rahmetli Menderes yüzünden veriliyordur. Bunlar kendisini sanatçı diye tanımlıyorlar, sanat kisvesi altında yıllarca bu düşüncelerini millete empoze etmeye çalıştılar. Bunların ne kadar hazımsız oldukları ortaya çıkıyor. O ve onun gibi düşünenler bizim gönlümüzde bir yara olan 1960 darbesini bir özgürleşme hareketi olarak görüyorlar. Onlar ömür boyu kaybetmeye mahkumlar. O şahısları sanatçı olarak kabul etmiyorum." şeklinde konuştu.Türkiye'de darbeye karşı yalnız da kalsa karşı duracağını ifade eden Tünay sözlerini şöyle tamamladı: "Bu ülkede demokrasiyi seven tek yolun sandık olduğunu düşünen herkes böyle bir şeyin karşısında dikilir. Benim siyasi rakibim bile olsa, başka bir partiden insan bile olsa sandık yolu dışında değiştirilmesine karşı çıkarım. Aslanlar gibi tek başıma da olsam dikilirim. Bu ülkede hiç kimsenin Türk ordusu ile problemi yok. Bizim mantığımız şu. Biz ordumuzu severiz ama kışlasında severiz. Bir siyasetçi için en ağır yenilgi sandıktaki yenilgidir. Bu ülke o zamanları atlattı.Herkes demokrasiye sıkı sıkı bağlı. Bütün bu olanlara rağmen bunların özlemi içinde olanlar yok mu? Elbette vardır; ama azınlık oldular. CHP'nin içinde de bu antidemokratik düşünenler vardır; ama farklı düşünenler olabilir. Herkes benim gibi düşünecek diye bir şey yok."(CİHAN)

Devami...