Reyhanlılar: 3-5 ağaca gösterilen tepkiyi 52 şehidimizde göremedik

HaberRss

Haber Robotu
reyhanli1.jpg
Terör saldırılarında 52 vatandaşın hayatını kaybettiği Reyhanlı'da acılı aileler, Gezi Parkı olaylarını şaşkınlıkla izlediklerini, kesilen ağaçlar için gösterilen duyarlılığı zor günlerinde göremediklerini söyledi. "3-5 ağaç için verilen destek keşke Reyhanlı için de verilseydi" diyen Reyhanlılılar, olayların birlik beraberliği bozmaması için herkese sağduyu çağrısında bulundu. Saldırıda oğlunu kaybeden İbrahim Karakuş, "Hiçbir sanatçı 'senin oğlum ölmüş' diye yanıma gelmedi." dedi. Reyhanlı Eğitim ve Halkla İlişkiler Derneği (REHİDER) Başkanı Hakan Bozkurt, "Kardeşliğimize yönelik yapılan saldırı çok şükür sağduyumuzu etkilemedi. Provokatörlerin tuzağına düşülmemeli." ifadesini kullandı.Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013 günü meydana gelen 2 ayrı patlamada 52 vatandaş hayatını kaybetmiş, ilçe merkezinde büyük maddi hasar meydana gelmişti.Reyhanlı'da yaşanan bombalı saldırıların ülke tarihine geçen en kanlı patlamalar olduğunu aktaran ilçe halkı, yaşanan zorlu süreci sağduyulu davranarak atlatmaya çalışıyor. Yakınlarını saldırıda kaybeden acılı aileler başta olmak üzere ilçe halkı, huzura yeniden kavuşmak ve kötü anıları silmek için tek vücut olmayı başardı.BAŞKAN ŞANVERDİ: BAŞSAĞLIĞI DİLEYEN TEK SANATÇI OLMADIReyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi de, Gezi Parkı eylemlerinde ön saflarda yer alan sanatçıları kınadı. 52 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırılarının ardından başsağlığı dileğinde bulunan sanatçı olmadığını hatırlatan Şanverdi, vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti.Şanverdi şunları kaydetti: "52 vatandaşımızı kaybettik, çok sayıda yaralı verdik. Ama oynanan oyuna gelmemek için sağduyulu davrandık. Türkiye ve Hatay'da büyük bir oyun oynanıyor. Biz bu oyunla ilgili vatandaşımızı uyardık. Ve Allah'a şükür ilçemizdeki bu acı olayı büyük bir rahatlık ve aklıselim ile atlattık. Benim Gezi Parkı'ndaki arkadaşlarıma tavsiyem şu. Gerçekten Türkiye'de şuan büyük bir oyun oynanıyor. Bu oyuna lütfen gelmeyelim. Bu oyunu bozalım. Sanatçılarımızda maalesef siyasi olarak hareket etmeye başladı. Onları da buradan kınıyorum. Çünkü Reyhanlı'da 52 şehit verdik. Ve sanatçılarımızı ilçede göremedik maalesef. Ama bugün Gezi Parkı'nda siyasi rant elde edebilmek için şuandan sahneye çıkmış vaziyetteler. Lütfen herkes siyasi görüşlerini bir kenara bıraksın."TERÖR SAĞDUYUMUZU ETKİLEMEDİReyhanlı'da faaliyet gösteren REHİDER Başkanı Hakan Bozkurt, Taksim Gezi Parkı'nda yaşananların Reyhanlı'daki vatandaşların yaşadığı acının çok çok altında olmasına karşın sürdürülen eylemleri anlamakta zorlandıklarını belirtti.Bozkurt, "Aslında Gezi Parkı'nda meydana gelen olayın sadece ağaçların kesilmesi ile ilgili bir olay olduğunu düşünmüyorum. Hükümetin politikaları ile ilgili attığı adımlarla ilgili bir ön kesme olayıdır. Oradaki olayların tüm ülkeye yayılmasını anlayamıyorum. İstanbul için yapılacak bir projenin Türkiye'ye yayılması bana bu çağrışımı yapıyor. Reyhanlı'da kardeşliğimize yönelik yapılan saldırı çok şükür bizi etkilemedi. Sağduyumuzu etkilemedi. Halkların birbirine düşmesini istediler ama çok şükür halkımız sağduyulu yaklaştı. Gerçi Gezi Parkı'na verilen eylem desteği burada olmadı çok şükür. İleriye doğru giden bir ekonomi var. Bunun önüne geçecek herhangi bir provokatör eylem içerisinde olunmamasını tavsiye ediyorum." şeklinde konuştu.Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zoroğlu ise daha önce herhangi bir yerde yapılan ağaç kesimlerine böylesi tepkilerin verilmediğini söyledi. İnsanları sağduyulu olmaya davet eden Zoroğlu şöyle konuştu: "Gezi Parkı'ndaki olaylarda iyi niyetli arkadaşlarımız olabilir. Olayların boyutunu ciddiyetini anlamamış olabilir. Orada insanlar provoke edilmeye çalışılıyor. Orada bölge insanına bir takım hizmetler yapılmak isteniyor. Ama olayı farklı boyutlara getirmeye çalışıyorlar. Sanki daha önceleri bazı bölgelerde ağaç katliamı yapılmıyor muydu? Hiç kimse bunları konuşmuyordu. Orada bir art niyet olduğunu düşünüyorum. Orada insanların biraz daha duyarlı olmasını, devlete inanıp güvenmelerini istiyorum. "ACILI BABA: 'SENİN OĞLUN ÖLMÜŞ' DİYE YANIMIZA GELEN OLMADI11 Mayıs'ta meydana gelen bombalı saldırıda oğlunu kaybeden İbrahim Karakuş, bir oğlunun da patlama sonrasında hastaneye yaralı kaldırıldığını hatırlatarak, "Gezi olaylarında bahane edilen birkaç ağacın kesilmesi. Sanatçılarda oraya gitmişler milletvekilleri de gitmişler. Oraya giden hiçbir sanatçı 'Senin oğlun ölmüş' diye yanıma gelmediler. Ne başsağlığı dilendi. Bunların hepsi bahane bu güzel yurdu istila etmek için. Bu yürüyüşü yapanların çoğu da gafil insanlar. Ne yaptıklarını bilmiyorlar. Peygamber Efendimiz diyor ki 'Ahir zamanda ölen ne için öldüğünü bilmeyecek, öldürende ne için öldürdüğünü bilmeyecek.' Biz şimdi o zamana geldik. Reyhanlı'da bu ölen insanlar 52 kişi ne için öldüklerini bilmiyorlar. Öldürenlerde ne için öldürdüklerini bilmiyorlar. Yani insanlar hep gaflet içerisinde. Yani bir insan mı 2 ağaç mı önemli? 2 ağaç kesilmesin diye bu memleketin evladı kaç kişi şehit oldu. Bunlar hep dış güçlerin oyunu bize. Biraz vicdanı olan aklı olan biraz vatan sevgisi olan hiçbir insan bunlara katılmamalı. Bunları desteklememeli. Çünkü bunlar cehaletten başka bir şey değil. Türkiye'yi geri götürmekten başka bir şey değil." dedi.Patlamada işyeri zarar gören esnaf Hamza Eren ise kentte yaşanan büyük acıya rağmen vatandaşların sağduyulu davrandığını kaydetti. Eren şunları aktardı: "11 Mayıs'ta Reyhanlı'da çok büyük bir infial oldu. Çok sayıda kişi öldü sayısız yaralı oldu. Benim işyerim gitti. Buna rağmen Reyhanlı sağduyulu davrandı. Böyle olmasına rağmen bugün İstanbul'daki olaylar Gezi Parkı'ndaki 3-5 ağaç hadisesi çokta ciddi bir hadise değil. Bizim buradaki olaylarla mukayese edildiği zaman devenin yanında küçücük bir şey kalır. İnsanların bu olayı büyütmesine anlam veremiyorum. Ağaca yeşile hepimiz saygılıyız ama bu kadar büyütülmemesi gerekirdi. Burada dışarıdaki şer odaklarının oyunu var. İnsanlarımızı tahrik ediyorlar. Bazı insanlarımız bu oyuna alet oluyorlar. Bizim memleketimiz cennet gibi bir memleket bunlara alet olmamalılar."(CİHAN)

Devami...