İnsanı İncitmek neye yarar...??

naksimemed

New member
Sermayesi utanmazlık,aymazlık ve çeşit türlü yalanlarla aldatmak olanın neticesi berbat olur derler ...Ve Kurandada çok açık ayetler vardır...Hem aldatan insanların tipik özellikleri hemde karakterleri hakkında çok net açıklamalar var..

-Bakara Suresi:9.Ayet
-Allah’ı ve müminleri aldatmaya çalışırlar. Halbuki sırf kendilerini aldatırlar da farkına varmazlar..

Muhteşem bir tanım .! Çevreyi bir izleyin..Gerçekçi olarak izleyin.Ne olur duygusal davranmadan sadece
bir kamera kaydı yaparcasına....Ne kadar somut kareler göreceğinize siz bile inanamıyacaksınız..Sadece
Hadi be...Bu mudur? diye hayıflandığınızı hissedeceksiniz.....

Seccadede biraz önce ibadetini yapan kişinin, ibadetinin hemen arkasından neler yaptığını ve anlattığını izleyin.Hemen kalkıp dükkanında adaletini kendisinin sağladığı ticarette ne kurnaz hileler yapmaya çalıştığına veya yaptığına iğrenerek bakacaksınız..

E mübarek daha yeni Yaradanın huzurunda "Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!)Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir" diye namaz kılmadın mı?

Veya bir örnek daha;girmişsin bir devlet kurumuna ve yapman gereken tüm sorumluluklar ve alacağın ücret belirlenmiş..Ya işinin gereğini
yapmakta imtina ediyor ya da eksik yapıyor...İkaz ederseniz de cevabı müthiş...Amirim misiniz...?!Yok değilim fakat benim ödediğim direkt veya dolaylı vergilerle maaşını alıyorsun..Ekmek veren ele velinimet denilir...Sen ne diyorsun . Amirim misiniz..! Olmadı gel ikide tokat patlat...Şok olmanız için, sizi utandırmaya yetecek kadar kalmış olan son insani kırıntıların bile vicdanınız da harekete geçtiğine şahit olacaksınız...

Ya da insan hayatının özel olduğuna ve bu uğurda hertürlü fedakarlığı yapacağına dair yemin ederek diploma alan birisini izleyin...
Çok sıkıntılı bir durumda olan hasta müracaat ediyor.Biliyor ki hastalığına yardımcı olabilecek vasıf ve kalitede bir tıp uzmanı.Hemen pazarlık başlıyor...Sekizbin TL...Otuzbin TL...Yetmişbin TL...Aşagısında veya yukarısında daha birçok rakamlar uçuşuyor havada...
Asgari ücretin aşikar olduğu bir memlekette istenen ücret 1 yıl...10 yıl arası çalışarak ve bu sürede hiç eksiltmeden(yaşamadan) biriktirilebilecek bir meblagdır.Lakin sizin hastalıgınız; karşıda tıp egitimini muhteşem şekilde tamamlayan fakat vicdani egitimi tanıyamamış ve tüm dünyası meta olan tıp uzmanlarıyla karşı karşıya getiriyor.Gelin bu durumda nasıl davranırsınız düşünün..

Köyde çiftçilikle hayatını idame ettirmeye çalışan insanlarımız da bu gafletten pay edinmiş durumdalar...Geçen yıldan kalan ürünü bu senenin ürünü ile karıştırıp tüccarı aldatmalar,yan tarlaya bir adım nasıl girebilirim hesapları....daha neler neler..

Ey insanlar! Allah’ın vâdi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın!(fatr suresi 5.ayet)

Rabbim hepimize hidayet ihsan etsin...Akıl versin..Nefsimize tabi olmaktan kurtarsın.

Son düzenleme:

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
tıp egitimini muhteşem şekilde tamamlayan fakat vicdani egitimi tanıyamamış

Rabbim hepimize hidayet ihsan etsin...Akıl versin..Nefsimize tabi olmaktan kurtarsın.

Amin .Amin
Müslüman merhametli hassas bir gönle sahip olmali ve kimseyi incitmemelidir. Yâni bir mü’min her şeyden evvel, dînini güzelce yaşamalı, haramlardan uzaklaşarak İslâm’ın kendisinden incinmediği, bilâkis râzı olduğu bir kul olmalıdır. Sonra da hiçbir varlığı incitmemeye gayret etmelidir.

Bir Fıkra
Bir adamın bir oğlu varmış. Bu adam oğluna 'sen adam olamazsın' demiş. Çocuk büyümüş, okumuş ve memleketine vali olmuş. Polislere babasını aldırarak makamına getirten adam baba bak 'sen bana adam olamazsın derdin. Bense vali oldum' demiş. Baba da bunun üzerine 'vali oldun ama adam olamadın' cevabını vermiş."

Ne diyelim insan her türlü meslek sahibi olabilir ama insan olmanin adam gibi adam olmanin yolu ALLAH;a kul olmaktan gecer..

nedime taylan

Yeni Üye
insan bazen nefsine yenik düşer dünya benim eksenimde döner zanneder tıpkı benim gibi sonra bi bakarki yaş gelmiştir 36 ya ve ben ne yapıyorumlar dünyaya geliş amacım ne diye kendini sorgular evet belkide gec kalınmış bi sorgu kabulde ediyorum ama rabbimin o eşsiz merhametine sıgınıyorum rabbim herkeze nefsi otorite versin banada mücadelemi tamamlama sabrı hissiyatı versin...

naksimemed

New member
Tüm dileklerinize içtenlikle amin diyorum...Yaradan Yüce Rabbimiz bizleri zaten nefsimizle imtihan etmiyor mu....? Ve yaşı kaç olursa olsun farkı algılamak erdemdir...En azından şahsım olarak böyle düşünüyorum...Tüm dualarınıza sizinle amin diyorum

garp

Active member
Mahlûku halk eden Allah

Kitab göndermiştir vallah

Daim de "amentü billâh"

Her amelin olsun lillah

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahmanı

Bilirsin ki Allah vardır

İslam’a îmanı yardır

Bu dünya fani bir dardır

Ahiret dar-ı karardır