üstadın talebeleri ve tayinat

yozgati

Well-known member
Vasiyetnamemdir

Aziz, sıddık kardeşlerim ve vârislerim!

Ecel gizli olmasından, vasiyetname yazmak sünnettir. Benim metrukâtım ve Risale-i Nur'dan olan benim hususî kitablarım ve güzel cildlenmiş mecmualarım vesair şeylerimin bütününü, Gül ve Nur fabrikalarının heyetine, başta Hüsrev ve Tahirî olarak o heyetten oniki {(*): Kardeşim Abdülmecid, Zübeyr, Mustafa Sungur, Ceylan, Mehmed Kaya, Hüsnü, Bayram, Rüşdü, Abdullah, Ahmed Aytimur, Âtıf, Tillo'lu Said, Mustafa, Mustafa, Seyyid Sâlih.} kahraman kardeşlerime vasiyet ediyorum. Onlara bırakıyorum ki; emr-i hak olan ecelim geldiği zaman, benim arkamda o metrukâtım, benim bedelime o sadık ve mübarek ellerde hizmet-i Nuriye ve imaniyede çalışsın ve istimal edilsin.

Kardeşlerim! Bu vasiyetten telaş etmeyiniz. Ben, teessürattan ve dokuz defa zehirlenmekten, pek çok zaîf olmakla beraber; gizli münafıkların desiselerle müteaddid sû'-i kasdları için bu vasiyeti yazdım. Merak etmeyiniz, inayet-i Rabbaniye ve hıfz-ı İlahî devam ediyor.

اَلْبَاقِى هُوَ الْبَاقِى
Kardeşiniz
Said Nursî

* * *

Emirdağ Lahikası-1 ( 136 )

bu mektubu ve yazıyı açmaktaki amacım meslek ve meşrebimizdir. üstadımız vakıflık müessesesi kurmuş ve kıyamete dek de inşallah devam edecektir. kimileri vakıflığı bitirmeye yönelik taarruzları var o başka mevzu.

bizler üstadımızın bu vasiyetine dayanarak kurulan
- İHLAS NUR NEŞRİYAT
- ENVAR NEŞRİYAT
- SÖZLER NEŞRİYAT
Bu 3 vakıf hem üstadımızın vekaleti ile kurulmuş hemde orijinal baskı yapmaktadır. birisi çıksa x neşriyat kursa ama tayinat verse hatta bu 3 neşriyatımızın hüvesi hüvesine tıpkısının aynısının kopyasını bassa genede olmaz çünkü
1- varis değil
2- tayinat vermiyor

tayinat bile o x neşriyat-lar- gene olmaz çünkü 2 esas olan varisler ve tayinat bir arada olmalı.

- İHLAS NUR NEŞRİYAT
- ENVAR NEŞRİYAT
- SÖZLER NEŞRİYAT

bu gaye ile kurulan 3 neşriyattır.

TAYİNAT İSE: DERSANE-MEDRESEDE KALAN VAKIFLARIN SENELİK MAAŞLARININ [MAAŞ İSE GÜNDE 1 EKMEK PARASIDIR!] BUNUN İÇİN BİZLER ÜSTADIMIZIN VARİYETİNE SADAKATLA 3 NEŞRİYATI ALIRIZ OKURUZ TASVİP EDERİZ.

Son düzenleme: