En Meşhur Sahabe?

En meþhur sahabe?

• Kullanılan toplam oy
    28

Tarihci

Marmara Tarih
Kardeşlerim en sık duyduğunuz, ismini okuduğunuz size göre en meşhur sahabe hangisi?

birden fazla oy verebilirsiniz..

Seceneklerden birini yanlış yazmışım Abdullah bin Ömer olacak..

Yeltegiyan

Elfidam
ömer bin abdullah, Abdullah bin ömer olmasın?? ben bu künyede sahabi bilmiyorum??

eğer doğrusu buysa ömer bin abdullah hariç hepsi:) ya da sahabi seçilsin ve bişiler yazılsın yani en çok etkileyen yönü????? olar mı

Tarihci

Marmara Tarih
ömer bin abdullah, Abdullah bin ömer olmasın?? ben bu künyede sahabi bilmiyorum??

eğer doğrusu buysa ömer bin abdullah hariç hepsi:) ya da sahabi seçilsin ve bişiler yazılsın yani en çok etkileyen yönü????? olar mı

Evet yanlış yazmışım, baba ile oğulun yerlerini :)

Abdullah bin Ömer olacak evet.. sağolasın. yahu senin ihtisas alanın olduğu için sen hepsini çok sık duyuyor okuyorsun sen bu anket için kuru fasulyesin :)

Leyli_Efruz

Well-known member
Hepsi birbirinden değerli Sahaberimiz...

Ama ben de Musab Bin Umeyr'in yeri çokk başkadır.Beni tanıyanlar bilir bu Sahebeyi ne kadar çok sevdiğimi....

Ya Mus’ab, sen çocukluğunu varlıklı bir ailenin sunduğu imkânlar içerisinde yaşamıştın. Allah Resulünü(S.A.V) tanıyıncaya kadar sürmüştü bu debdebeli hayatın… Tanıyınca O’nu vazgeçmiştin her şeyden… Sana sunulan nimetlerle seni imtihan etmek istemişlerdi; sen ayağındaki ayakkabıdan üstündeki elbiseden vazgeçmiştin O’nun yolunda… Senin gibi yüce bir ruh için bunlara imtihan denilemezdi; sen zoru severdin, sen okyanusları aşmaya taliptin; derede boğulmak sana yakışmazdı… Sen irşat ve tebliğde kıyamete kadar anlatılacak dillere destan samimiyet ve ihlâs numuneleri sundun bizlere… Sen inanmaları uğruna evvela başını ortaya koydun sonra çok pahalı bir pazarlık yaptın ‘bir lahza durun ve dinleyin sonra kesicekseniz yine kesin başımı’ dedin kendi başını kurtardığın gibi onların da kurtardın ebedî azaptan başlarını… Yine bir gün 1 başınla gitmiştin Medine’ye 70 başla gelmiştin huzura; memnun etmiştin Âlemlerin efendisi’ni, memnun etmiştin Resulullah’ı… Hak uğruna baş uzatmaların hiç bitmemişti… Seni en son görenler Uhut’da önce başını uzatırken sonra başını saklarken görmüşlerdi…

Sen bize hâl diliyle inanmak lafla olmaz diyordun, baş koymak gerekir diyordun ‘ eğer er meydanına çıkacaksan başını uzatmaktan çekinme; yoksa er meydanında işin ne diyordun… Tebliğ ve irşatta metodlor üstü bir metodla

İhlâsa işaret ediyordun ‘ ballar balını buldum kovanım yağma olsun’ diyordun, maldan mülkten ve candan vazgeçmek kolay iş diyordun; ama biz seni hiç anlayamadık Ya Mus’ab!

Şimdilerde Müslümanların hayatında tebliğe yer yok, var olanın da bahanesi çok, senede 70 kişi değil, 3 kişi çok; zannediyoruz ki sen yaşasaydın bize ‘ VEYL OLSUN O YOLDA GİTTİĞİ HALDE O YOLA BAŞ KOYMAYANLARA! VEYL OLSUN GİTTİĞİ YOLUN DEĞERİNİ BİLMEYENLERE! VEYL OLSUN AHİR ZAMANDA ER OLMANIN FIRSATINI TEPENLERE! DİYECEKTİN…

Tarihci

Marmara Tarih
sayın arkadaşlar, kardeşler..

En çok duyduğumuz, okuduğumuz yani en popüler sahabemizi arıyoruz.. Yani hepsine sevgimiz elbette çoktur, hepsinin içinden de bazılarını daha daha çok seviyor olabilirz.. Ama burda oylama yaparken sizden istediğimiz daha çok sevilen değil daha sık suyulup okunandır..

Lebbeyk

Well-known member
....elbette kendimize çizdiğimiz yolun üstündeki sokak lambaları hükmündeler...her biri bizlere ayrı ayrı hikmetler sunuyor....bana göre en çok Ebu Hureyre anılıyor...

Tarihci

Marmara Tarih
mihrimah,

bazılarını kasten almadım çünkü onlar olursa herkes onları seçer..

Gül i ikra,

estağfurullah ne taşı mübarek, hatırlatma yalnızca :)