Aranızda Hafız olan Varmı ? Soru ?

Bu ezber olayını evde kendi başıma yapa bilirmiyim ? bilgisayar ortamında dinleyip izleyip bir kac defa sonrada kendim okuyarak,,

ezber konusunda nasıl bir yol izlemeliyim kursa gidecek bir durumum yok calışıyorum çünkü 8 saat calışıyorum geri kalan zamanımı günlük en az 4/6 saatimi ayıra bilirim yaş 25 bu arada yüksek okul mezunuyum fikirleriniz düşünceleriniz benim için değerli

Huseyni

Müdavim
Bu ezber olayını evde kendi başıma yapa bilirmiyim ? bilgisayar ortamında dinleyip izleyip bir kac defa sonrada kendim okuyarak,,

ezber konusunda nasıl bir yol izlemeliyim kursa gidecek bir durumum yok calışıyorum çünkü 8 saat calışıyorum geri kalan zamanımı günlük en az 4/6 saatimi ayıra bilirim yaş 25 bu arada yüksek okul mezunuyum fikirleriniz düşünceleriniz benim için değerli

Değerli kardeşim öncelikle hoşgelmişsiniz.

Ezber konusunda kursa gidecek durumunuz olmadığı takdirde, kendiniz ezber yapabilirsiniz, ancak ezberlediğiniz sayfayı mutlaka bir hafıza dinletmelisiniz. Çünkü tecvidde ya da mahreçlerde yaptığınız hataları ya da uzatmalarda yaptığınız hataları cd den dinleyerek takip edebilmeniz neredeyse imkansız, mutlaka gözünüzden kaçacak yerler olacaktır. Sadece Kur'an okumayı bilen bir hocaya dinletmeniz dahi yeterli değildir. Ezberlediğiniz kısmın sağlamlığının güvenilir olması için bir hafızın dinlemesi olmazsa olmaz şartlardan biridir. Yani günde yaklaşık 30 dakikalığına sizi dinleyecek bir hafız bulmalısınız.

Bu da mümkün değilse, siz Bismillah deyip dua edin, Allah cc. bir vesile yaratır. Niyetinizi boşa çıkarmaz Allah cc.

Ezberin yapılış şekillerini netten araştırabilirsiniz. Ben bildiğim şeklini size söyleyim. Değişik metodlarda vardır muhakkak.

Öncelikle her cüzün son sayfasından başlıyoruz ezberlemeye. Mesela ilk ay: 1. cüzün 20. sayfası, 2. cüzün 20. sayfası, 3. cüzün 20. sayfası şklinde 30. cüze kadar devam ediyoruz.

Ezber yapmaya sayfadaki bütün ayetleri tek tek ezberlemekle başlıyoruz.

Ezberlediğimiz ayeti bir kez rahat okuyunca bir diğer ayete geçiyoruz. Bu şekilde bütün ayetleri ezberliyoruz.

Sonra sayfayı 3 e bölüyoruz. Yani 5 satır 5 satır olacak şekilde. Ayet ortasına geliyorsa bittiği yere kadar da devam edebilrsiniz. 1 satır az ya da fazla olması çok birşey değiştirmez.

3 e böldüğümüz sayfanın her 3 te 1 lik kısmını ayrı ayrı ezberliyoruz. İlk 5 satırı rahat bi şekilde okuyunca 2. 5 satıra geçiyoruz. bu şekilde bitiriyoruz. Sonra başa dönüp ezberimizi tekrar kontrol ediyoruz.

Her 5 satırıda rahat okur dereceye gelince sayfayı ortadan bölüp bu kez yarım yarım ezberimizi kontrol ediyoruz.

Yarım yarım da rahat okur dereceye gelince sayfayı bütün olarak ezberden kontol ediyoruz. Hala rahat okuyabiliyorsak ezber tamamdır inşaallah.

Gün içerisinde geri kalan vakitlerde arada bir tekrar yapsanız kafidir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Ezber yaptığınız Kur'an mümkün mertebe süslemelerden ve renklerden uzak sade bir Kur'an olmalı. Hüsrev abi hattı ya da Hafız Osman hattı olabilir.

Ezberi yaparken sakin kafayla yapmalısınız. Gürültülü, meşguiyet halindeki ortamlarda zaman kaybından başka birşey olmaz.

Ezberi dinletirken sabah namazını tercih etmelisiniz. Bilhassa ikindiden sonra dinletilen ezberde çok takılırsınız. Sabah dinletme imkanınız yoksa bile en azından ikindiye kadar dinletmeye çalışın.

Harama bakmaktan kaçınmak şarttır. Harama bakmak unutkanlık yapar.

Şimdilik bu kadar. Allah muvaffak eylesin, amin.

Selam ve dua ile.

Huseyni

Müdavim

Dinleyerek de ezber yapılabilir ama görme sorununuz ya da okuma probleminiz yoksa en sağlamı görerek, okuyarak ezberlemektir.

Bir önceki mesajımdakilere ilaveten;

1. ay her cüzün 20. sayfası ezberlenecek demiştik. 2. ay ise her cüzün 19. sayfalarını ezberliyoruz.

Aynı yukarıda anlattığım gibi, yeni olan sayfayı yani 19. sayfayı (yeni ezberlenen yere ham ezber denir) ezberledikten sonra, geçen ay ezberlemiş olduğumuz (daha önce ezberlenmiş yere de has ezber denir) sayfayı yeniden ezberliyoruz. Tabi bu yeni ezberlediğiniz sayfa kadar uzun sürmüyor daha önceden ezberlemiş olduğunuz için. Önceden sağlam ezberlemişseniz, okurken hiç takılmamışsanız, 10 dakikada yeniden ezberlersiniz. (Ezber kabiliyetinize göre değişebilir)

Sonra 19 ve 20. sayfaları birlikte okuyup ezberi kontrol ediyoruz. Takılmadan okuyabiliyorsak hafız hocamıza dinletip, yeni derse geçiyoruz.

Bunun gibi her ay bir sayfa artırarak gidiyoruz. yani 3. ay 18, 19, 20. sayfalar, 4. ay 17, 18, 19, 20. sayfalar şeklinde 1. sayfaya gelene kadar her ay 1 sayfa artarak gidiyor.

Dinleyen hafız ezberinizde zorlanmanız halinde, mesela her cüzden 5 sayfa ezberlediğinizde yeni ezber vermek yerine, ezberlediğiniz yeniden ezberletebilir. Bu şekilde dersleriniz daha sağlamlaşmış olur.

Her halikarda ezber birşekilde yapılır. Mühim olan unutmamaktır. Bir şekilde ezberden uzak kalmak durumunda kalırsanız, ezberlemiş olduğunuz yerleri unutmamak adına, en azından onların tekrarını yapın ki, müsait olduğunuzda sıfırdan başlamak durumunda kalmayın.

Malayani işlerden uzak durmanız ezber kuvvetinizi arttırır.

Siyaset, futbol gibi zihni dağıtacak her türlü malayaniyattan uzak durmanız gerekir. Kafanızda bir düşünce varken ezber yapamazsınız. Sadece o kısmı okur durursunuz.

Ortalama bir ezber durumuna göre ilk yaklaşık 2-3 saat ayırmanız yeterli olur. Daha fazla ayırdığınız takdirde bir sonraki ay o kadar zaman kazanmış olursunuz.

Her ay yaklaşık 30 dakika kadar artar. 10 sayfa ezbere geldiğinizde günde yaklaşık 5-7 saat ayırmanız gerekebilir. Tabi bunun avantajıda var. İlk baştaki gibi ezberlerde zorlanmazsınız. Hemen her sayfada eskiden ezberlediğiniz kelimelere ya da ayetlere ya da benzerlerine rast geleceğiniz için, bunlar çalışmanızı kolaylaştıracaktır. (Bazı sayfalar istisna)

10. aydan sonra yeni ezber sayısını 2 sayfaya bile çıkarabilirsiniz. Burda en mühim olan şey ezberi 1 günde vermeye çalışmaktır. Eski ezberinizle aranız ne kadar açılırsa o kadar zorlanırsınız. Mesela 1 ayda her cüzün 20. sayfalarını ezberlemeniz gerekirken bu süre 2 ay olursa, normalde 3 saat çalışacağınız derse bu sefer 4 saat çalışmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden istikrar çok önemli. Bir günde ezberinizi verme konusunda ciddi olmanız gerekiyor. Tabi bu asla 2 güne çıkmamalı anlamına gelmiyor. Zaruretler olabilir. Önemli olan en kısa zamanda vazife başına dönmek.

Allah cc. kolaylıklar versin şimdiden. Bunlar tatlı zorluklar. Zahmet olacak ki rahmet gelsin. Hayırlı geceler...

Valla kardeşim allah razı olsun.. verdiğin bilgiler için benim almış olduğum kitap bu Kuran-i Kerim | Ana Sayfa

Günlük hemen hemen 10/15 sayfa dinliyorum takip ediyorum .. ayriyetten telefonumdan da dinliyorum otobüste,serviste,yolda giderken bazen iş yerinde ellerimi kulaklarıma getiriyorum ağzım acık kalıyor kelimeler ağzımda kalıyor hatta arkadaşımın biri bu gün isyerinde olum delimisin deli deli hareketler yapıyon diyor :)HE,HA harfleri cıkarırken zorlanıyorum okadar dinlemem okumama ramen cildiriyorum... bunun yanında hafız davut kayanın tecvid eğitim setlerini izliyorum....

İnşallah amacıma ulaşırım, son 2 haftadır çok değişikliler oldu bende yemek fazla yemiyorum carşıda sokakta fazla dolaşmıyorum,, karşımdan gelen insanların yüzüne bakmıyorum hatunlara hiç bakmıyorum bakamıyorum.... hafız moduna girdim şimdiden... kendimi şartlandırdım 1 aya kalmaz başlayacağım inşallah...

Son düzenleme:

Huseyni

Müdavim
Amin. Ezber içinse Türk hafızlardan dinlemeniz daha iyi olur. İsmail Biçer, Fatih çollak gibi. Başka amaçla dinleyecekseniz merhum Abdüssamedi dinleyebilirsiniz.