Tarihci

Marmara Tarih
Kader Nedir ? Madem herşey yazılmış ben neden sorumlu tutuluyorum?

Madem her şey yazılmış ben neden sorumlu tutuluyorum?
Mademki her şey kader kitabında yazılıdır lehvi mahfuz da saklıdır neden biz sorumlu tutuluyoruz?
İşin inceliği ve esprisi şuradadır:
Orda öle yazıyor diye biz öyle yaşamıyoruz, biz böyle yaşayacağımız için orada öle yazılmış, yani bir tiyatro piyesini canlandırmıyoruz.
Bunu şöyle açıklamaya çalışalım:
Bir mühendis yaptığı arabanın sınırlarını bilir değil mi? Mesela ne kadar hız yapabileceğini, kaç derecelik açıyla dönebileceğini, ne kadar yolda ne kadar benzin tüketeceğini… Bunları o arabayı yapan mühendis bilir. Peki bir insan bile yaptığı makinenin neler yapabileceğini bilirken bizleri yaratan Allah bizim neler yapacağımızı bilmez mi? Elbette bilir, bilmekle kalmamıştır bir de bizi daha yaratmadan evvel bizim neler yapacağımızı yazmıştır, bunlar bizim kader kitabımızda saklıdır.
Kadere inanmak demek, Allah’ın daha bizi yaratmadan evvel bizim hayatta neler yapacağımızı nasıl yaşayacağımızı bilmesine ve bunları daha olmadan evvel yazmış olmasına inanmaktır, bunu da şöyle örnekleyelim:
Takvimlerde mesela 3 yıl sonra güneşin şu şu günde şu saatte tutulacağı yazar, şimdi sorarım size takvimde yazdığı için mi güneş tutuluyor yoksa güneş tutulacağı için mi takvime öyle yazmışlar?
Elbette daha evvelden hesaplamışlar güneşin tutulacağını bilmişler ve daha o olay olmadan evvel yazmışlar. İşte bizim kader kitaplarımızda bu şekilde yazılmıştır. Allah bizim neler yapacağımızı daha bizi yaratmadan evvel bilmektedir ve yazmıştır, biz de buna inanırız yani Allah ın bizi yaratmadan evvel bizim amellerimizi bildiğine inanırız. Bu, Allah ın ne denli sonsuz kudreti ve ilmi olduğunu gösterir.
Sorumluluk bahsine tekrar dönecek olursak kişi isterse günaha girer isterse girmez tamamen özgürdür.
Camdan aşağı atlamak yada atlamamak tamamen benim elimde ama Allah beni uyarmış, ey kulum intihar etme demiş. Ben buna rağmen edersem suçlusu tabi ki benimdir. Şimdi gidip zina edip bu benim kaderimde varmış diyemezsiniz çünkü zina etmek işi cüzi iradeyle ilgilidir o fiili yapıp yapmamak konusunda özgürüz ondan dolayı da sorumluluğu bize aittir. Allah ın bu fiilimizi çok öncelerden biliyor olması hiçbir şeyi değiştirmez, yine fiili isteyen ve yapan biziz, Allah ın bunu çok önceden biliyor olması, ne denli kudretli olduğunu gösterir.

Bilal Fındıkçı

Lütfen ilgili konuları da okuyunuz:

http://www.risaleforum.net/islamiyet/islam-akaidi-ve-fikih/1218-cuz-i-irade-kulli-irade.html

http://www.risaleforum.net/islamiye...halde-benim-gunahlarimi-allah-mi-diliyor.html

istigna

Member
[18:27] <Tarihci> camdan aşağı atlamak yada atlamamak işte butun mesele bu:D
ellerıne saglık abı. emınım cok guzel bi sohbet olmustur...(eger karsıdakı camdan atlamadysa...:D)

Tarihci

Marmara Tarih
şualar nerden buldun orayı yahu, bi yığın bilgi dökmüşler, başka bi kategoride küçük bi kızcağız arkadaşıma anlatabileceğim dilde sade olsun öle anlatın demiş, millet döktürmüş bi yığın terimli cümle, kendileri zor anlar kızcağız nasıl anlasın, herneyse diyeceğim o ki, daha sade dilde sade anlatımda herkesin anlayabileceği dilde açık ve net yazmakta fayda var

ýþýkk

Well-known member
şualar nerden buldun orayı yahu, bi yığın bilgi dökmüşler, başka bi kategoride küçük bi kızcağız arkadaşıma anlatabileceğim dilde sade olsun öle anlatın demiş, millet döktürmüş bi yığın terimli cümle, kendileri zor anlar kızcağız nasıl anlasın, herneyse diyeceğim o ki, daha sade dilde sade anlatımda herkesin anlayabileceği dilde açık ve net yazmakta fayda var
kesinlikleeee zaten sırf bu yüzden birsürü insan ve okumayı bırakıyor sonra tekrardan ısındır bakalım ısındırabilirsen
konu çok güzeldi Allah(cc) razı olsun

GÖNÜLSIZIM

Well-known member
Cevap: Kader Nedir ? Madem herşey yazılmış ben neden sorumlu tutuluyorum?

Allah razı olsun TARİHCİ gerçekten de çok gerekli bi konu günümüzde insanların çok aklına takılıyo bunlar sanki Cenab-ı Hak bizim nasıl yaşayacağımızı belirlemiş bizde o doğrultuda gidiyoruz kötü bişey olsa kader diyip çıkılıyo işin içinden ama bunların kaynağı genel de olduğu gibi iman zaafı...

Tarihci

Marmara Tarih
Cevap: Kader Nedir ? Madem herşey yazılmış ben neden sorumlu tutuluyorum?

Allah razı olsun TARİHCİ gerçekten de çok gerekli bi konu günümüzde insanların çok aklına takılıyo bunlar sanki Cenab-ı Hak bizim nasıl yaşayacağımızı belirlemiş bizde o doğrultuda gidiyoruz kötü bişey olsa kader diyip çıkılıyo işin içinden ama bunların kaynağı genel de olduğu gibi iman zaafı...

ecmain olsun kardeşim, evet çok çok gerekli konular bunlar.. malesef insanımızda bu yönde çok eksiklik var. kendimiz bile kendi dinimizin kader anlayışını net bilmiyoruz..

bir hristiyan sorsa sizin dininizin kader anlayışı nedir anlatırmısn dese insanımızın çoğu bocalar malesef. hatta öyleki kendi mensubu olduğu itikadi mezhebi bilmeyenler bile var.. işte ben bazen diyorum her kitap okunmaz.. beni yadırgıyorlar.. roman okumayın bir yazarın hayal dünyasında yaşattığı karakterlerin davranışlarını okumaya sıra gelene kadar bu gibi bocalanan en temel itikadi konular var.. biraz daha ağır biraz daha ufuk genişletici şeyler okuyun..