Saliha Kadın

pendüender

Well-known member
Saliha Kadının Altı Özelliği

Ahmed b. Harb k.s. şöyle der:

Şu altı haslet bir kadında toplandığı vakit, hakiki manada saliha, dürüst bir kadın olur.

Beş vakit namazına devam etmesi, Kocasına itaatkâr olup, ona karşı görevlerini yerine getirmesi,

Rabbinin

takdirine rıza gösterip, O’nun rızasını gözetmesi, Dilini gıybet ve dedikodudan koruması, Dünya malına

rağbet etmeyip onu gönlüne koymaması, Müsibet anında sabretmesi.

İmam Şa‘rânî, Tenbîhü’l-Müğterrîn​

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi
Saliha kadın kimdir?

- "Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, itaate devam eden erkekler ve itaate devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, Allah'a gönülden saygılı erkekler ve saygılı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar,
oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar, işte bunlar için bağış ve büyük bir mükâfat hazırlanmıştır- Ahzab Süresi 35

- Bu ayet hem Salih erkeğin, hem de Saliha kadının en temel kotlarını verir

1- TESLİMİYET: Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar
2- EMNİYET: Mümin erkekler ve mümin kadınlar
3- İTAAT: İtaate devam eden erkekler ve itaate devam eden kadınlar
4- SADAKAT: Doğru erkekler ve doğru kadınlar
5- SABIR: Sabreden erkekler ve sabreden kadınlar
6- HAŞYET: Allah'a gönülden saygılı erkekler ve saygılı kadınlar
7- İNFAK: Sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar
8- ORUÇ:
Oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar
9- İFFET: Irzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar
10- ZİKR: Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar

“Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur Onun için saliha kadınlar itaatkardır Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar…” - Nisa Sûresi 34 Ayet

- “Allah Resulü’ne soruldu: ‘Ya Resulullah: Kadınların en hayırlısı kimdir?
- “ En hayırlı kadın odur ki, kocası kendisine baktığı zaman, yüreğine serinlik gelip, hoşnut olan; emrettiği zaman kocasına itaat eden, kendisini arzuladığı zaman kocasını rencide etmeyip, ona karşı direnmeyen, kocasının kendisine emanet ettiği malları, onun onaylamadığı şekilde harcamayan kadındırMesabih’den; ravisi Ebu Hureyre…
Ahmet bin Hanbel’in Müsnedi’nden Ravisi; Huseyn Hasan’dan o da teyzesinden:
- Teyzesi diyor ki, bir iş için Efendimiz’e gelmiştim, işimi halledince Efendimiz (sas) dedi ki: “Kocan hayatta mı?”
- Ben “Evet Ya Resulullah!” dedim
- Dedi ki: “Nasıl onunla aran?”
- Dedim ki: “Aram çok iyi Ya Resulullah! Aciz kaldığım hizmetler dışında bütün gücümü kullanarak bana düşen görevleri yapmaya çalışıyorum
- Efendimiz dedi ki: “Böyle yapmaya devam et; çünkü o senin ya cennetin ya cehennemindir- Mecmaü’z-Zevahid’den,

- Diyor ki: Allah Resulü’ne sordum: “Kadın üzerinde en çok hak sahibi olan insan kimdir?
- “Kocandır”
- Peki, Ya Resulullah! Erkek üzerinde en büyük hak sahibi olan kimdir?
- “Annesidir?” - Mecmaü’z-Zevahid’den; Ravi Hz Aişe

pendüender

Well-known member
Saliha bir annenin kızına öğütleri

1. Sana yiyecek ve giyecek her ne getirirse onu cân u gönülden kabul etmelisin.

2. Emrettiği şeyleri yapmalı, yasaklayıp yapma dediği şeyleri de yapmamalısın. Sözünü dinleyip

kendisine itaat etmelisin.

3. Üstünü-başını ve evini temiz tutmaya dikkat etmelisin.

4. Görüldüğünde veya kokusu alındığında hoşlanılmayan şeylerden kaçınmalısın ki, kendinden iğrendirip kocanın gözünden düşmeyesin.

5. Kocanın uyuyacağı, yemek yiyeceği vakitleri iyi tâkip etmelisin. Yani bunları hangi vakitte yapmayı alışkanlık hâline getirmişse, o vakitleri gözetip yemeğini ve yatağını hazır etmelisin. Zîrâ açlık insanı ateşlendirir, uykusuzluk da öfkelendirir.

6. Kocanın malını muhâfaza edip israf ve teleften korumalısın.

7. Kocanın îtibârını gözetip onun akrabâ-yı taallukâtına hürmet etmelisin.

8. Hiçbir şeyde ona isyan ve muhâlefet etmemelisin.

9. Âile sırrını kimseye ifşâ etmemelisin. Eğer emrine isyan edersen kendine kin bağlatırsın, sırrını ifşâ edersen gadr u cefâsından emin olamazsın.

10. Kızım, sakın ola ki kocan kederli iken yanında ferah ve neşeli durmayasın, onun ferah ve neşeli vaktinde de keder göstermeyesin!”