Hadis Sohbetleri 46 : Oruçlunun Susması, Uykusu, Duası, Ameli...

Ukbaa

Well-known member
hosgeldin-ya-sehri-ramazan.jpg

بِسْمِاللَّهِالرَّحْمَنِالرَّحِيم

Selamünaleyküm Kardeşler;

Ramazan ayı münasebetiyle bu ayın fazileti hakkında beraberce mütaala etmek, birbirimizin ilminden istifade edelim istedik.

Bu haftaki Hadis-i Şerifimiz;

[NOT]
Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.

(Deylemi)
[/NOT]

Buyrun mütalaa edelim. Katılımlarınızı bekliyoruz.

[BILGI]Önceki Hadis Sohbetlerine ulaşmak için TIKLAYINIZ[/BILGI]

garp

Active member
Mubarek Ramazani dolu dolu yasamali oruc ibadeti diger ibadetlerle bir bütündür Zekât, fitre, unutulmamali hayır işleri asla ihmal edilmemeli, mağdur ve yoksullara zamanında ulaşmalı.

Bu ayda aile muhabbeti güçlendirmeli, aile içi dayanışma geliştirmeli, sürtüşmelerden, münakaşalardan uzak durmalı, dedikodulara fırsat vermemeli, boş sözlerden uzak durmalı.

Kur’an okunmalı, namaz kılınmalı, zikirle mesgul olunmali teravi namazı kaçırılmamalı, bolca insanlığın kurtuluşu için dua edilmeli.

Yunus Emre’nin diliyle “Sövene dilsiz gerek, dövene elsiz gerek” ramazan ayında en çok uymamız gereken ölçü herhalde bu olmali .

pendüender

Well-known member
Orucun faziletini bilmek hususunda Peygamber Efendimiz s.a.v ın şu hadîsi zannedersek kâfidir:
Nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, oruç-lunun ağız kokusu, Allah nezdinde misk kokusundan daha hoştur. Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:
'Kulum ancak şehvetini, yiyeceğini ve içeceğini benim için terketmektedir. Bu bakımdan oruç benim içindir ve onun mükâfatını ben veririm'.​
4) Buharî ve Müslim, (Ebu Hüreyre'den)

pendüender

Well-known member
Oruçlunun Susması

Oruç kalkandır; Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin,Şayet; biri kendisine söverse ve çatarsa : 'Ben oruçluyum' desin..

Unutulmamalıdır ki
Oruç; gün boyu sadece midenin boş bırakılması değildir.Kişi bu ibadet kapısına tüm uzuvlarıyla sahur vaktiyle ile iştirak etmelidir ta ki iftar vaktine kadar... Elbet iftardan sonra da kılınan namaz yapılan istiğfar ve bu ayın ehemmiyetinin olduğu bin geceden hayırlı olan Kadir Gecesi yüzü suyu hürmetine Kelimatullahı bol bol zikretmelir.

Ramazan ayı
İçinde türlü hikmetlerin saklı olduğu bir aydır, bu yüzden bu ayın anlam ve önemiyle hareket etmeliyiz...

Bir diğer önemli olan durum ise kişinin gün içinde yemek hayalleri kurup iftara kadar hazırlık peşinde olunmasıdır.
Unutulmamadır ki
Oruç;
ALLAH cc rızası için yapılan bir ibadettir. Gündüz aç gezip akşam tıka basa her canın istediğinin yenmesi değildir.

Umulur ki bu süre zarfında

Kişi asıl gaye, yani Allah-u Teala nın rızasına ulaşsın ve nefs i emmareye galip gelip hayatını hep Ramazan ayındaki gibi ihlaslı bir şekilde geçirsin.
ve
Rabbim bize bu güzel ayda nefsimizden halas olmayı, rızasını ihsan etmeyi nasip eylesin.
Amin.

Son düzenleme:

pendüender

Well-known member
“Nefis bir Firavun’dur.
Sakın onu çok yedirip şımartma, fazla doyurma da eski kâfirliği aklına gelmesin.
Riyâzet ateşi olmaksızın; nefis asla yola gelmez.

Ondan kurtulamazsın. Bilmiş ol ki beden aç kalmadıkça; Hakk’a doğru yönelmez, boyun eğmez, hep O’na kafa tutar.

Onu tok iken yola getirmeye çalışmak, soğuk demiri dövmeye benzer.

Bu beden içinde gizlenen nefis, ister ağlasın ister inim inim inlesin; aklını başına al da ona inanma.
O,
tok oldukça Müslüman olmaz.”​

Mesnevi...

pendüender

Well-known member
“İslâm binası şu beş direk üzerine kurulmuştur: Kelime-i şahadet, Zekât, Hac, Oruç, Namaz. Allah’a yemin ederim ki, bu direklerin en kuvvetlisi, en büyüğü oruçtur.

Sen göklere çıkmak, Mir’âc etmek sevdasındaysan; şunu iyi bil ki oruç senin önüne getirilmiş Arap atıdır.

Oruç, özlem çekenlerin gönüllerini, canlarını öyle tazeleştirir ki denizde yaşayan balığı bile su o kadar tazeleştiremez.

Cenâb-ı Hakk bu beş direğin her birinde orucu, orucun kaderini gizlemiştir. Zaten oruç, kadir gecesi gibi gizlidir.

Oruçlunun gülüşü, eğlenişi; oruçsuzun secdedeki halinden çok daha iyidir. Çünkü oruç, onu Rahman’ın sofrasına oturtacaktır.

Sen canının içinde Kur’ân’ın nurunu istiyorsan, şunu iyi bil ki; oruç bütün Kur’ân’ın tertemiz nurunun sırrıdır.

Bizi kötü işler, günahlar işlemeye teşvik eden kirli nefsimiz, arınmaya, temizlenmeye muhtaçtı! Ramazan gelince günah zindanının kapısı kırıldı; can, nefsin esaretinden kurtuldu, miraca çıktı sevgiliye kavuştu!”

Divân-ı Kebîr,​

Ukbaa

Well-known member

Paylaşımlarınız için Allah razı olsun pendüender kardeş..

Mesnevideki alıntı yaptığınız kısmı okuyunca Mektubat'ta da geçen hadis aklıma geldi.

Hadisin rivayetlerinde vardır ki:

Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: "Ben neyim, sen nesin?"

Nefis demiş: "Ben benim, Sen sensin."

Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş.

Yine demiş: "Ene ene, ente ente." (Ben benim, sen sensin.)

Hangi nevî azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş. Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış.

Yine sormuş: "Men ene? Ve mâ ente?"

Nefis demiş: "Ente Rabbiye'r-Rahîm, ve ene abdüke'l-âciz." Yani, "Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim."

Ne kadar garip.. Cehennemin şiddetine karşı mevhum rububiyeti kırılmayan nefis ancak açlıkla terbiye oluyor...
Vee ne güzel bir nimet ki oruç ; bize nefsin nasıl terbiye edileceğini bir ay boyunca gösteriyor.

pendüender

Well-known member

Paylaşımlarınız için Allah razı olsun pendüender kardeş..

Mesnevideki alıntı yaptığınız kısmı okuyunca Mektubat'ta da geçen hadis aklıma geldi.

Hadisin rivayetlerinde vardır ki:

Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: "Ben neyim, sen nesin?"

Nefis demiş: "Ben benim, Sen sensin."

Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş.

Yine demiş: "Ene ene, ente ente." (Ben benim, sen sensin.)

Hangi nevî azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş. Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış.

Yine sormuş: "Men ene? Ve mâ ente?"

Nefis demiş: "Ente Rabbiye'r-Rahîm, ve ene abdüke'l-âciz." Yani, "Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim."

Ne kadar garip.. Cehennemin şiddetine karşı mevhum rububiyeti kırılmayan nefis ancak açlıkla terbiye oluyor...
Vee ne güzel bir nimet ki oruç ; bize nefsin nasıl terbiye edileceğini bir ay boyunca gösteriyor.

Cümlemizden kardeş...
Çok haklısınız açlık nefse yakışan en güzel kamçı:)

teblið

Vefasýz
Oruç ruhu takviye eder. Kur'an-i Kerim'de de ifade edildigi gibi, insan ruh ve bedenden mütesekkil bir varliktir. Maddi olan varligi insani iyi ve güzele yönlendirdigi gibi, zaman zaman onu azginliga ve Yüce Allah'in yapilmamasini emrettigi hususlara da sevk edebilir. Iste tam bu sirada oruç devreye girer ve insani manen takviye ederek, yasak olan fiilleri islememesi konusunda ona yardimci olur. Insanin manevi yasantisi ve iradesi ne kadar kuvvetli olursa, Allah'a olan yakinligi da o nispette artar.

pendüender

Well-known member
O Ramazan ayı ki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kur'ân onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya şahit olursa onda oruç tutsun. Kim de hasta, yahut yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diler zorluk dilemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı tekbir etmenizi ister. Umulur ki şükredersiniz./ Bakara/185

pendüender

Well-known member
Rasulullah Sallallahu aleyhi vesselem buyurdular ki;

“Bu öyle bir aydır ki, önü rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azâbından kurtuluştur.
Kim bu ayda, emrindeolan insanlara kolaylık gösterir de yüklerini hafifletirse, Allâh onun günahlarını bağışlar ve onu cehennem azâbından âzâd eder.
Bu ayda dört önemli hususa daha fazla riâyet edin. Onlardan ikisi Allâh’ın rızâsını kazanmak için, diğer ikisi de kendilerinden hiçbir zaman uzakta kalamayacağınız şeylerdir. Kendileri ile Rabbinizin rızâsını kazanacağınız şeyler, bol bol kelime-i tevhîd getirip istiğfâr etmeniz ve kendilerinden uzakta kalamayacağınız iki şey de Allâh’tan dâimâ cenneti taleb etmeniz ve kendisi ile cehennem ateşinden muhâfaza istemenizdir. Kim bir oruçluyu iftarda su ile doyurursa, Allâh Teâlâ da onu benim havuzumdan içirerek doyurur.
Hattâ o, cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmez.”
(Ali el-Müttakî, Kenzü’l-Ummâl, VIII, 477/23714)

pendüender

Well-known member
Ramazan-ı Şerifteki orucun çok hikmetleri;

Hem Cenab-ı Hakk'ın rububiyetine,

Hem insanın hayat-ı içtimaiyesine,

Hem hayat-ı şahsiyesine,

Hem nefsin terbiyesine,

Hem niam-ı İlahiyenin şükrüne bakar hikmetleri vardır...

pendüender

Well-known member
Şu mübarek şehr-i Ramazan,

Leyle-i Kadri ihata ettiği için, kendisi de ömür içinde bir leyle-i Kadirdir

ki,

Muvaffak olanın ömrüne bin ömür katar.

Dakikası bir gündür. Saati iki ay, günü birkaç sene hükmünde

bir ömr-i bâkîdir.

pendüender

Well-known member
Ramazan-ı Şerif’te sevab-ı a’mâl, bire bindir.

Kur’ân-ı Hakîmin, nass-ı hadisle, herbir harfinin on sevabı var;

on hasene sayılır, on meyve-i Cennet getirir.

Ramazan-ı Şerifte herbir harfin on değil, bin;

ve

Âyetü’l-Kürsî gibi âyetlerin herbir harfi binler;

ve

Ramazan-ı Şerifin Cumalarında daha ziyadedir.

Ve Leyle-i Kadir’de otuz bin hasene sayılır.

pendüender

Well-known member
Ali b. Osman Hücvîrî ;Beş duyunun, insanın ilim ve aklının başkumandanları olduğunu

belirtir. Bunlardan dördünün bedende özel yerleri vardır. Beşincisi bütün vücuda y

ayılmıştır. Göz görme, kulak işitme, dil tatma, burun koklama organıdır. Dokunma

duyusunun özel bir yeri yoktur. Zira bu duyu bütün bedene yayılmıştır. İnsanlar,

Tecrübi bilgileri bu organlar vasıtasıyla öğrenir. Akıl, ilim ve ruhun beş duyu organı

üzerinde etkili olduğu bir alan olduğu gibi nefs, heva ve hevesin de etkili olduğu bir

alan vardır. Çünkü beş duyu, taatla masiyet, sevapla günah, saadetle şakavet arasında

ortaktır. Mesela görme ve işitme duyuları üzerinde Hakk’ın hakimiyeti Hakk’ı görmek

ve O’nu işitmektir. Aynı duyular üzerinde nefs ve şehvetin etkisi yalan dinlemek ve

harama bakmaktır. Diğer üç duyu organı tatma, koklama ve dokunma üzerinde

Hakk’ın hakimiyeti Hakk’ın emrine uymaktır. Bunlar üzerinde nefsin etkisi ise Hakk’ın

fermanına muhalefettir. İşte oruç burada etkisini gösterir. Eğer oruç bütün duyu

organlarını Hakk’a muvafakata sevkedip O’na muhalefetten alıkoyarsa gerçek oruç olur. ( Keşfü’l-mahcûb )

Son düzenleme:

pendüender

Well-known member
Sufilere göre orucun adabı

1-Niyyeti sağlam tutmak,
2-Nefsin isteklerine karşı çıkmak,
3-Uzuvlarını haram ve şüphelilerden korumak,
4-Yenilen gıdaların temiz ve helal oluşuna dikkat etmek,
5-Kalbini koruyup zikr-i Hakk ile meşgul etmek,
6-Rızık konusunda vesvese ve endişeye düşmemek,
7-Orucuyla kibir ve ucbe kapılmamak,
8-Kusur ve eksiklikleri sebebiyle ürpermek,
9-Korku ile ümid arasında bulunmak,
10-İbadetini hakkıyla ifa için Hakk’tan yardım dilemek.

pendüender

Well-known member
İmam Gazali orucun sünnetlerini şöyle sıralar:

1-Sahuru geciktirmek .

2-İftarı acele yapmak .

3-İftarı hurma veya su ile yapmak .

4-Sadaka vermek .

5-Oruçlulara iftar yemeği vermek .

6-Çok Kur'an-ı Kerim okumak .

7-Bilhassa Kadir gecesinin içinde bulunduğu Ramazan'ın son on gününde itikafa girmek
.