Hadis Sohbetleri 38 : Ekmeğe Hürmet Etmek Gerek!..

memluk

Hatim Sorumlusu
بِسْمِاللَّهِالرَّحْمَنِالرَّحِيمِ

Selamün aleyküm kardeşler,
Yeni hadis dersimizi başlattık hayırlı olsun inş.
Sizleri de bekliyoruz.

[BILGI]Ekmeğe hürmet edin. Zira o, yerin göğün berekâtındandır. Kim ki düşen kırıntıyı yerse, günahı affolunur.

(Hz. Abdullah ibni Ümmi Haram)

[/BILGI]

[DIKKAT]Ekmeğe hürmet nasıl olur?
Bereketen kasıt nedir?
Ekmek büyük bir nimetmidir?
[/DIKKAT]

Önceki Hadis Sohbetlerine ulaşmak için TIKLAYINIZ

Moderatör tarafında düzenlendi:

memluk

Hatim Sorumlusu
Cevap: Hadis sohbetleri38:Ekmeğe hürmet etmek gerek!..

Ekmeğe hürmet nasıl olur?
Ekmek insanoğlu için vazgeçilmez bir gıdadır sofraların baştacıdır.hayat kaynağıdır işte bu yüzden bir işte kıymet bilmeyene nankör denilir "nan" ekmek demek .öyle bir nimettirki ekmek kırıntılarını ayak altında bırakmamak için mutlaka çaba sarfeder ve ekmeği yukarı kalacak şekilde bir yerde muhafaza ederiz.

ABDULLAH4

Forum Yöneticisi

.Ekmeğe hürmet nasıl olur?

Ekmege hürmeti cocuklugumuzda anenevi olarak ögrenmeye basladik yer sofralarinda ekmek kirintilari yere düsmesin diye sofra bezleri konurdu sonra o kirintilari annem bahcemizdeki tavuklara yem olarak verirdi..degil ekmek kirintisi bile cöpe gitmezdi..
bize de ekmek yere düşerse öpüp alnımıza koymak öğretildi,ve sokakta yere düşmüş ekmek görürsek kenara koymamız gerektiğini bilirdik...
Yüksek yerde tutardik hatta bayat ekmek olunca yemeye nazlanirdik.da ekmegin bir nimet oldugu onun ne zorluklarla kazanildigi o bayat ekmegi bile bulamayanlar oldugu anlatilirdi hakliydilarda insan is hayatina baslayinca daha iyi anliyor...
Biraz büyüyünce tebalalarda deyimlerde tanistik.
ekmek teknesi
ekmek kavgası
ekmek parası
ekmek aslanın agzında deyimleri de anlatmıyor mu ekmeğin değerini...
isin özü gercek manada ekmege hürmet..
ekmege hürmet Allah,u Tealaya hürmettir..
ekmege hürmet Allah,u Tealaa sükretmektir
ekemge hürmet Allah,u Tealanin bizlere bir lutfu bir ihsani olgunu bilmektir..
Rabbim cümlemizi gercek manada sükreden ve rizasina uygun Ameller isleyen kullarindan eylesin hayirli cuma,lar olsun efendim selam ve Dua ile....

teblið

Vefasýz

Ekmek kutsaldır. Çünkü insan hayatının devamı için temel gıdadır. Yani nimettir. Ona saygı göstermeyen kişi, insan hayatına saygı göstermiyor demektir. İnsan emeğine saygı göstermiyor, insanların kutsal saydığı değerlere saygı göstermiyor demektir.

memluk

Hatim Sorumlusu
Bildiğimiz gibi ecdadımız ekmeğe son derece hürmet göstermişlerdir. Onlar sofrada ufalanan ekmek parçalarını atmazlar, bayatlayan parça ekmekleri de çorba ve diğer sulu yiyeceklerle tüketirler, çöpe ekmek dökmeyi ise, hiç mi hiç bilmezlerdi. Sevgili Peygamberimiz’inEkmeğe hürmet edin. Zira o, yerin göğün berekâtındandır. Kim ki düşen kırıntıyı yerse, günahı affolunur.
yolundaki buyrukları, sanki hayatlarının vazgeçilmez bir düsturu idi.
bizlerinde hürmeti bu aziz nimeti israf etmekten kaçınmakla onu hak ettiği gibi şükrederek tüketmemiz gerek ,Allah israf edenleri sevmez.

NuraMeftun

Active member
selamun aleykum;

bu hadisi şerifi burada okurken aklıma bi muhabbette anlatılan bir ibretlik hikaye geldi.izninizle onu yazayım aklımda kaldığı kadarıyla.eksiklikler şahsıma aittir.

ekmek berekettir.ve denildiği gibi de yemeklerde kırıntılarını dahi ziyan etmeyiz.parmaklarımızı o kırıntılarına bandıra bandıra yeriz.yazacağım hikayedir.yaşanmış mı yaşanmamış mı bilemem....

" Bir kadın ve eşi... Kadın inançlı ve dini konularda hassas.Ama eşi kadına göre modern,çağın gerektirdiği şekilde yaşayan biri.Kadın her yemeğe başlarken besmele çeker yemek sırasında sofradaki ekmek kırıntılarını toplar yer ki dökülüp de ziyan olmasın.Ve kadın sosyal hayatında her adımında Efendimizin yaşayışını kendine şiar edinmiş.Ama kadının eşi kadının bu durumundan rahatsız.Ve en sonu adam dayanamaz - Yeter artık bir daha yemekte o kırıntıları toplar yersen boşarım seni der...!!! Kadın üzgün.Artık eşinden gizli gizli yapıyor. Ve bir akşam adamın bir daveti var eşini de götürecek.Adam da kadın da tedirgin.Adam acaba bu yine orda herkesin içni de kırıntıları toplayıp yiyip beni rezil edecek mi diye düşünmekte.Ve davet zamanı masada herkes yemeğini yiyor.Kadın gizli gizli avucuna masadan kırıntıları topluyor.Adam bu durumu farkedince herkesin içinde bağırıyor.Aç avucunu ne var....Ve veryansına başlıyor.Kadın mahcup ve mahzun ne yapacağını şaşırmış durumda.Ve gözler çiftin üzerinde.Adam kararlı bu defa rezil edecek kadını ve boşanıp rahatlayacak..! derken kadın yavaş yavaş korkarak avucunu açıyor.Herkes şaşkın adam kendinden eminnn....
Ve şaşırma sırası adamda. Çünkü kadının avucundan ekmek kırıntısı adedince altın ... Herkes şaşkın...Kadın da şaşkın ve mutlu. Ve adam bu defa pişman...."

hani adı hikaye anlatılanın.Ama düşünmek gerek...Ekmek berekettir.Evde bile düşünün yapılan hangi yemeği ekmeksiz yeriz.Herşey tam ama sofrada ekmek yoksa eksik o sofra...
Ekmek emektir.
Ekmek alınteridir...

Bu durumun kaynağı Efendimiz sav.Hayatımızın her noktasında doğru olanı hayr ve güzeli Ondan öğreniyoruz...

:eek: hakkınızı helal edin.Bu hadisi şerifi okuyunca bunlar döküldü benden.
muhabbetle
...

Son düzenleme:

memluk

Hatim Sorumlusu
ve aleykümselam çok güzel kıssa yavrularımıza ekmeğe hurmeti önemi idrak etmeleri için anlatabileceğimiz bir hikaye .Allah razı olsun kardeşim..

teblið

Vefasýz
selamun aleykum;

bu hadisi şerifi burada okurken aklıma bi muhabbette anlatılan bir ibretlik hikaye geldi.izninizle onu yazayım aklımda kaldığı kadarıyla.eksiklikler şahsıma aittir.

ekmek berekettir.ve denildiği gibi de yemeklerde kırıntılarını dahi ziyan etmeyiz.parmaklarımızı o kırıntılarına bandıra bandıra yeriz.yazacağım hikayedir.yaşanmış mı yaşanmamış mı bilemem....

" Bir kadın ve eşi... Kadın inançlı ve dini konularda hassas.Ama eşi kadına göre modern,çağın gerektirdiği şekilde yaşayan biri.Kadın her yemeğe başlarken besmele çeker yemek sırasında sofradaki ekmek kırıntılarını toplar yer ki dökülüp de ziyan olmasın.Ve kadın sosyal hayatında her adımında Efendimizin yaşayışını kendine şiar edinmiş.Ama kadının eşi kadının bu durumundan rahatsız.Ve en sonu adam dayanamaz - Yeter artık bir daha yemekte o kırıntıları toplar yersen boşarım seni der...!!! Kadın üzgün.Artık eşinden gizli gizli yapıyor. Ve bir akşam adamın bir daveti var eşini de götürecek.Adam da kadın da tedirgin.Adam acaba bu yine orda herkesin içni de kırıntıları toplayıp yiyip beni rezil edecek mi diye düşünmekte.Ve davet zamanı masada herkes yemeğini yiyor.Kadın gizli gizli avucuna masadan kırıntıları topluyor.Adam bu durumu farkedince herkesin içinde bağırıyor.Aç avucunu ne var....Ve veryansına başlıyor.Kadın mahcup ve mahzun ne yapacağını şaşırmış durumda.Ve gözler çiftin üzerinde.Adam kararlı bu defa rezil edecek kadını ve boşanıp rahatlayacak..! derken kadın yavaş yavaş korkarak avucunu açıyor.Herkes şaşkın adam kendinden eminnn....
Ve şaşırma sırası adamda. Çünkü kadının avucundan ekmek kırıntısı adedince altın ... Herkes şaşkın...Kadın da şaşkın ve mutlu. Ve adam bu defa pişman...."

hani adı hikaye anlatılanın.Ama düşünmek gerek...Ekmek berekettir.Evde bile düşünün yapılan hangi yemeği ekmeksiz yeriz.Herşey tam ama sofrada ekmek yoksa eksik o sofra...
Ekmek emektir.
Ekmek alınteridir...

Bu durumun kaynağı Efendimiz sav.Hayatımızın her noktasında doğru olanı hayr ve güzeli Ondan öğreniyoruz...

:eek: hakkınızı helal edin.Bu hadisi şerifi okuyunca bunlar döküldü benden.
muhabbetle
...

Harika bir anlatım ve ders olmuş..Allah (c.c) razı olsun..kaleminize kuvvet kardeş...

?

????232

Misafir
Öncelikle Hadislerin tamamının Doğruluğunu Kabul etmeyiz. Bu nedenle En doğru kitap kurandır.
Ve kuranla Çelişkiye girer Birçok Hadis.
Ekmek Kutsal Sayılması Mantık dışıdır Kurana Göre.
Çünkü Allah'ın Bize Verdiği yiyeceklere v.s Nimet Deriz.
Diğerleriyle Ayrım yapılmış olmaktadır. buda yanlıştır.
Sadece ekmek özel nimet olarak biliniyor herkesçe.
diğerlerini at yak ?
Bu biraz saçma değilmi ?
yemekleri dök çöpe. diğerlerini at ama ekmeği atma o nimet dur dur yapma !!!
böyle birşey yok arkadaşlar.
Hayattaki Herşeye Değer vermemiz gerekiyor.
herşey nimettir !

cahilce davranışlara gerek yoktur.
Ekmeği alıp yükseklere Koyarlar.
Neden Koyduklarını Bile Bilmezler.
Bu bir ibadet değildir.
Sadece Kuşlar yesin diye,
mantıklı bir cevabı vardır.

insanların Hayattaki Herşeye Değer vermesi gerekiyor.
Fakat bilmiyorlar..

TaLHa

Nur-u Aynım
Yönetici
Kıymetli Kardeşim

Derdiniz hadis-i şerifleri inkar etmek ise bu konuyu ele alabiliriz. Ama Hadis-i Şerifdeki manaları dar kalıba sokup sonra afaki konuşmalarda bulunmak ilmi bir dayanak oluşturmamaktadır. Mevzu ekmek ile ilgili bunun hakkında aykırı bir deliliniz varsa buyurun..

Z

Ziyaretçi

Misafir
Mrblar ben esimle bi konuda cok tartisiyorum eve geliyoe direk atlet baksir pijama giymek yok sagolsun. Baksir atlet yemek yiyor oturuyor. Ekmek yiyor ister istemez kirintilari dokuluyor sirkledim ustumu gitti diyor ve o kiyafetle yataga giriyor yalvarsamda ustunu degismiyor. O sekilde yatakda okdr rahat uyuyorki ben uyuyamiyorum kendimi cok rahatsiz hissesiyorum yemek yiyip o kiyafeti degismeden yataga girmesi nekdr dogru cvplarsaniz sevinirim. Iyi geceler