Âşıksan Niçin Aşktan Vazgeç miyorsun

ASHAB-I BEDR

Well-known member
524759_330136880384460_190929624305187_898586_1697194902_n.jpg

Ferhad'a acıma ey talib, dağları delerken yorulmaz o!

Mecnun'a da gülme sakın, divanesi olduğu yâr uğruna kaybettiği aklın ardından aslâ gözyaşı dökmez.

Sen asıl Yusuf'un hâlinden ibret al, âşık olmak varken hazinedar oldu. Bir de âlemlere rahmet olarak gönderilmiş Efendimizin (s.a) hâlini düşünsene!

O ki Mirac'da yâriyle arasında neredeyse bir adımlık mesafe kalmışken (kabe kavseyni ev edna), yâre sarılmak yerine bizleri düşündü de "Ümmetim! Ümmetim!" deyû ağlamaya başladı.

İmdi, söyle bakalım ey talib, fedakârlığı büyük olanlar kimler?

Aşıklar mı, yoksa aşktan vazgeçenler mi?

Dücane Cündioğlu

ASHAB-I BEDR

Well-known member
bu yazıdan ne anlamalıyız,açıklayabilirseniz sevinirim
Gerçek aşık gönlünde daha yüce sevgiyi barındırandır yani muhabbetullahı...

Vazgeçebildiğin herşey senin olmuştur aslında...

Sen sahip olamadıklarına her defasında yönelirsin ve o yönelişler başka alemlere taşır muhabbetini...

Velhasıl verilen yukarıdaki misaller de Leyladan Mevlaya ulaşan aşkları yansıtmakta...

Ki en son olan örnek bambaşka onun açıklamasına benim potansiyelim yetmiyor.O (asm) ümmetine olan bağını ,sevgisini ve şefkatini Allah'ın huzurunda dahi yani En Sevdiğine kavuştuğu anda bile unutmuyor.Böyle bir Kalp kainatın Efendisinin (asm) kalbi..

Bizim anladıklarımız bunlar...Yazarın verdiği mesaj da bu muydu bilemem...

pendüender

Well-known member
Bir Edb. olarak naçizane ufak bir yorum da bizden..

Ferhat değil de, Fuzuli nin deyimiyle Kays Leyla nın aşkından çöllere düşer,Mecnun oluverir,fakat Leyla aşkına karşılık verdiğinde Kays artık Leylaya değil Leylayı Yaratana aşıktır .Mecnun kesretten çıkmış vahdete ulaşmıştır ve artık Leylayı tanımaz....Beşeri aşk İlahi aşka dönüşmüş,aşktan vazgeçilip Vahdet-i Vücuda varılmak istenmiştir..

Yusuf(as) ise ona iftira eden Züleyha ve diğer hanımların iftirasından Rahmana sığındı zindanı yeğledi ki Rahman da ona İsmi geçen bir Sure bağışladı...

Kainatın Efendisine ise kelimeler kifayetsiz kalır vesselam...

Hak-endiþ

Member
"Ben ben diye yazdımsa da sensin yine ol ben,
Hiçten ne çıkar, hem bana benlik yine senden.." bu mısralarda içinde barındırıyor bu hakikati..Kendimizden vazgeçmeden özümüze temas edemiyoruz.Önümüzdeki beden engelini aşıp gönle ulaşamıyoruz.Kalbimiz bedenimiz içine tıkılmış kalmış bizler suretle uğraşırken büyükler manaya ermişler.Bizler ise herşeyi maddiyatta arar olmuşuz.Belkide arayışa girmekten bile uzağız...